Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

40 çocuk tarafından hazırlanan "22. Ulusal Çocuk Forumu Sonuç Bildirgesi" açıklandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: "Bakanlığımızla alakalı yapılması gereken kısımlarını hemen, diğer ilgili bakanlıklarımızla çalışmamız gereken başlıkları da onlara ulaştırarak, bir iş birliği oluşturarak bu önerileri hayata geçireceğiz" Bildirgede "aile ve çocuk bağlarının gelişmesi ve çocuklarda bu bilincin oluşması adına iletişim becerilerinin geliştirilmesi, TDK'nin Türkçeyi yabancı kelimelerden ayrıştırma üzerine yaptığı çalışmaların artırılması, sosyal medya dilinin günlük haya

Anadolu Ajansı haberine göre;

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 40 çocuk tarafından hazırlanan 22. Ulusal Çocuk Forumu Sonuç Bildirgesi'nde yer alan önerilerin hayata geçirilmesi için hemen harekete geçeceklerini belirtti.


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile UNICEF iş birliğinde, Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla "Dijitalleşen Dünyada Çocuk" temasıyla düzenlenen 22. Ulusal Çocuk Forumu'nun kapanış toplantısında Sonuç Bildirgesi açıklandı.


Bakanlıkta düzenlenen kapanış toplantısında, 81 ili temsilen çalışmalarını sürdüren Danışma Kurulu üyesi 40 çocuğun hazırladığı sonuç bildirgesi, Çocuk Hakları Türkiye Koordinatörleri Nurten Erdihan ve Emirhan Keskin tarafından okunarak Bakan Yanık'a takdim edildi.


Yanık, kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, 22. Ulusal Çocuk Forumu Sonuç Bildirgesi'nde belirlenen başlıkları dikkatle dinlediğini ve tespitleri beğendiğini dile getirerek çocuklara teşekkür etti.


Bildirgede dijital dünya ile alakalı çok güzel öneriler olduğunu söyleyen Yanık, "Bizim Bakanlığımızla alakalı yapılması gereken kısımlarını hemen, diğer ilgili bakanlıklarımızla çalışmamız gereken başlıkları da onlara ulaştırarak, birlikte bir iş birliği oluşturarak inşallah bu önerileri hayata geçireceğiz." diye konuştu.


Daha sonra çocuklar, Bakan Yanık ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis'e çiçek verdi. Bakan Yanık da çocuklara çiçek sundu.


- 22. Ulusal Çocuk Forumu Sonuç Bildirgesi


Bildirgede "Dijitalleşen Kültür ve Dil", "Çevrimiçi Dünyada Haklar", "Çevre ve E-Atık" başlıklarına yer verildi.


Kültürün toplumda farkındalığı artırarak sosyal medya ve kamu spotları aracılığıyla yeni nesillere daha doğru aktarılmasının önemi vurgulanan bildirgede, aile ve çocuk bağlarının gelişmesi ve çocuklarda bu bilincin oluşması adına iletişim becerilerinin geliştirilmesi, Türk Dil Kurumunun Türkçeyi yabancı kelimelerden ayrıştırma üzerine yaptığı çalışmaların artırılması, gençler tarafından kullanılan sosyal medya dilinin günlük hayatta kullanılan dile karışmaması için uyarıcı ve öğretici içeriklerin hazırlanması gerektiği belirtildi.


Çocukların sosyalleşmesi ve sanal dünyadan uzaklaşabilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlar aracılığıyla sosyal ve fiziksel aktiviteler düzenlenmesinin önemine işaret edilen bildirgede, "Dijitalleşmenin etkisiyle yeterli ilgiyi görmeyen Türk edebiyatı eserlerini teşvik eden çalışmalar yürütülmesi, görsel, işitsel ve sosyal medyada Türk kültürünü aktaran içeriklerin (sinema, tiyatro vb.) artırılması" önerileri yer aldı.


Sosyal mecralarda kişilerin ifade özgürlüğüne müdahale edenlere yönelik yaptırımların artırılarak yeni hak ihlali riskinin önlenmesi gerektiği vurgulanan bildirgede, çocukları doğrudan veya dolaylı yoldan olumsuz etkileyecek reklam ve çizgi dizilerin denetimlerinin artırılması, gerekli hallerde kısıtlama getirilmesi, çocuklara hitap eden görsel medya ve çizgi filmlerde çocuk haklarına yer verilmesi önerileri de getirildi.


Bildirgede, sosyal mecralarda çocuklar üzerinden prim yapılmasını önlemek için koruma politikalarının iyileştirilmesi gereğine de dikkat çekilerek kişisel verilerin, kişi, kurum ya da sosyal mecralarca paylaşılması durumunda verilerin korunması kapsamında gerekli tedbirlerin artırılmasının önemi vurgulandı.


Çocukların uğradıkları hak ihlalleri sonucunda şikayet sistemlerinin daha ulaşılabilir hale getirilmesi gerektiği aktarılan bildirgede, "İnternet ortamında paylaşılan bilgi ve haberler için kaynak filtreleme algoritmasının geliştirilmesi, sertifika programları gerçekleştirilmesi ve kaynak gösterilmeyen durumlarda siteye erişimin kısıtlanması." önerisinde bulunuldu.


Bildirgede, çevre konusunda ise şunlar kaydedildi:


"Sıfır atık eğitimlerine e-atığın da katılması. Geri dönüşüm tesislerinin ve denetimlerinin artırılması. Evdeki atıkların ayrıştırılması kültürünün topluma kazandırılmasına yönelik çalışmalar yapılması. Yağ toplama merkezlerinin oluşturulması ve atık yağlardan enerji üretme konusunda girişimler yapılması. Yangın bölgelerinin ağaçlandırılması. Türkiye'de susuz tarımın arttırılması ve daha az su gerektiren tarım ürünlerinin ekiminin teşvik edilmesi. Fosil yakıt tüketiminin azaltılması, yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılması. Sıfır Karbon Projesi'nin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması. Plastiğin geri dönüştürülemeyen kısımlarının bisiklet yollarının yapımında kullanılması ve bisiklet yollarının artırılması. E-Atığın geri dönüştürülmesi karşılığında ilgili kurum ve kuruluşlarca ve zincir marketlerce teşvik edilmesi. E-Atık toplama tesislerinin arttırılması. Denizlerdeki temizleme filtrelerinin arttırılması. Toplu taşıma araçlarının yenilenebilir enerji kullanılabilecek şekilde dönüştürülmesi ve toplu taşıma araçlarının ücretleri düşürülerek yaygınlaştırılması. Kağıt israfının sonlandırılması."Kaynak:

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te KONHABER'e abone olun.
Google News Takip Et
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar (0)

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English