ANASAYFA Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Üniversitelerde yüz yüze eğitim başlayacak mı?

27.01.2021 15:54:00
​Selçuk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Sağlıkla Konuşuyoruz” sempozyumu başladı. Pandemi nedeniyle internet ortamında gerçekleştirilen sempozyumun açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy yaptı… Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Aksoy’a en çok, ikinci dönem üniversitelerde yüz yüze eğitim başlayacak mı sorusu yöneltildi…
Selçuk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından online olarak düzenlenen “Sağlıkla Konuşuyoruz” sempozyumu başladı. Alanında uzman dünyaca ünlü isimlerin katıldığı sempozyumun açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy yaptı. KOVİD-19 pandemisi nedeniyle ülkemizde 16 Mart 2020 itibariyle yüz yüze eğitime ara verilmiş ve uzaktan eğitime geçme kararı alındığını hatırlatan Rektör Aksoy, bu dönemde önceliğin insan sağlığı olduğunu vurguladı. Selçuk Üniversitesi’nin gereken tedbirleri en ciddi bir şekilde aldığını dile getiren Prof. Dr. Metin Aksoy, üniversite bünyesinde kurulan UZEM ile öğrencilerin eğitimlerinin sekteye uğramaması için özverili bir çalışma yürüttüklerini kaydetti. Selçuk Üniversitesi’nin öğrenci nüfusu ile Türkiye’de ender öğrenci nüfusuna sahip bir yükseköğretim kurumu olduğuna işaret eden Metin Aksoy, üniversite bünyesinde bugün itibariyle 70 bin civarlarında öğrenci olduğunu ifade etti. 

“ÜNİVERSİTEYİ AÇTIK DEMEKLE OLMUYOR”
Rektör Prof. Dr. Aksoy, açılış konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını da yanıtladı… Öğrencilerin en çok merak ettiği konu, ikinci dönem üniversitelerde yüz yüze eğitim başlayacak mı oldu… Rektör Aksoy “Yüz yüze eğitim denildiğinde bu artık bizi de aşıyor. Toplumsal bir hareketliliği ortaya çıkartıyor. Burada yurtlar var, yurtların durumları, kalacakları yerler sadece bir üniversiteyi açtık demekle olmuyor. Pandeminin yeniden tırmanışa geçmesini istemiyoruz.  
Daha önce aldığımız karar Konya’daki devlet üniversitesi rektörlerinin aldığı ortak bir karardı. İl Sağlık Müdürümüzün de komisyona dahil edilmesiyle alınan bir ortak karardı. Yine YÖK başkanımız yine benzer bir görüşü Sağlık Bakanlığı’ndan talep edecek. Bizde bu yönde bir karar alacağız” dedi… 

KURALLARA UYALIM
Selçuk Üniversitesi bünyesinde yürütülen iki ayrı aşı çalışmasıyla ilgili de bilgi veren Rektör Aksoy, KOVİD-19’a yakalandığında ve hastalık sürecinde neler hissettiğini de öğrencilerle paylaştı. “Öğrencilerimizi çok özledik” diyen Rektör Aksoy, bir kez daha toplumun bütün kesimini salgınla mücadelede alınan kurallara uymaya davet etti. 

DİĞER HABERLER