Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Sirke ile Temizlik Yapılır Mı?

27.06.2021 18:26:00

Sirke ile temizlik yapmak kimyasal temizlik malzemeleri ile temizlik yapmaktan hem daha sağlıklı hem de daha ucuzdur.

Sirke ile temizlik yapmayı bir alışkanlık haline getirmenizi önermekteyiz. Kimyasal temizlik malzemeleri insan sağlığını tehdit eden en büyük unsurlardır. Fakat hem doğal he de daha ucuz olan sirke ile temizlik yapmak insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Titiz insanlar sirke ile temizliğin önemini çok iyi bilir.  Dolayısı ile sirke ile evde kapsamlı bir temizliği rahatlıkla yapabilirsiniz.

Evinizde birçok yardımcı temizlik ürünleri bulunur. Fakat evinizi silerken sirke kullanmanız oldukça faydalıdır. Sirke, genel de salataları tatlandırmak için kullanılmaktadır. Ancak sirkenin içerisinde bulunan asetik asit bir tür çözeltidir. Bu sebeple sirkenin temizlik malzemesi olarak kullanılması evin kötü enerjilerden arınmasına da katkı sağlar. Ayrıca evinizde çıkmayan lekeleri sirkeli su ile sildiğinizde çıktığını görebilirsiniz. Ev temizliği için beyaz sirke ya da elma sirkesi tercih edilebilir.

Sirkeli Su İle Nasıl Temizlik Yapılır?
Sirkeli su sebze ve meyveler için de kullanılabilir. Fakat evimizin daha hijyenik olması için sirkeli suyu evinizin her odasında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bardaklarınızda çıkmayan lekeleri çıkarmak için sirkeli su da bekletebilirsiniz. Bu sayede bardaklardan lekelerin arındığını görebilirsiniz. Ayrıca çamaşırınız da çıkmayan lekeler var ise yıkamadan önce beyaz sirke de bekletebilirsiniz. Dilerseniz çamaşır makinesine atmadan önce lekenin üzerine beyaz sirke sürebilirsiniz.

Sirkeli Su İle Temizlik Yapmak Zararlı Mıdır?
Sirkeli su ile temizlik zararlı değil, aksine çok faydalıdır. Çünkü temizlik yaparken kullanılan malzemeler solunduğu için insan sağlığını tehdit eder. Ancak yardımcı temizlik malzemeleriniz arasında sirkeli su muhakkak olmalıdır. Dolayısı ile en güvenilir temizlik malzemesidir. Sirkenin fazla kullanımı da zarar teşkil etmez.

Sirke Nerelerde Kullanılmaz?
Ahşap döşemeler sirke ile temizlenmemelidir. Bunun yanı sıra tezgahları aşındırdığı için temizlenmemelidir. Bulaşık ve çamaşır makinelerinde arızaya neden olabilir. Bu yüzden deterjan gözüne konmamalıdır. Ayrıca sirke bıçaklara da zarar verir. Para verip aldığınız bıçakları sirke ile temizlerseniz kullanım ömrü kısalır. Sirkenin içinde bulunan asit nedeni ile ev temizliğinde yerleri silebilir ya da toz alabilirsiniz.
 
KONHABER / ÖZERL HABER

DİĞER HABERLER