Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Parmaklar Neden Suda Buruşur?

10.07.2021 15:08:00

İnsan vücudu bazı durumlarda farklı tepkimeler göstererek farklı değişimlere uğrayabiliyor. Fiziksel olarak yaşanan değişimlerin, belirli bazı tepkimeler sonucu olduğu belirlenmiştir. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanlar serinlemek için havuz veya denizde yüzmeyi tercih edebiliyor.

Su içerisinde beklenilmesi durumunda parmaklarda buruşma gözlemlenebiliyor. Parmaklarda oluşan buruşmaların nedeni tıp alanında birçok şekilde anlatılıyor. Ellerde bulunan kılların dip bölümlerinde yağ bezeleri yer alıyor. Yağ bezeleri su geçirmeyen bir tabaka oluşturur.
Sebumların oluşturmuş olduğu keratin tabaka da etkisini gösteriyor. Vücutta bulunan tabakalar nedeniyle de, vücuttan su geçmesi mümkün olmuyor. Vücut derisinde oluşan tabakalar, su geçirilmesini engeller ve yumuşama yaşanmasına neden olur.


Vücudun Hangi Bölgeleri Suda Buruşur?
İnsan vücudu suyla uzun süre temas etmesiyle birlikte özellikle parmaklarda bir buruşma görülür. Vücudun parmaklar dışındaki herhangi bir bölümünde buruşma durumu yaşanmaz. Ellerin iç ve ayakların alt kısımlarında tüy veya kıl bulunmaması buruşmayı etkileyen durumlar arasındadır.
Kıl ve tüy olmayan bölgelerde keratin tabakası da yer almıyor. Keratin tabakası olmaması nedeniyle sadece el ve ayak bölgeleri su içerisinde buruşuyor. Keratin tabakası bulunmayan bölgelerde daha kalın deri tabakası bulunur. Tüm vücut su içerisinde kalsa dahi, sadece el ve ayak parmakları buruşur.


Parmaklarda Yaşanan Buruşma Normal Mi?
Her insan suyla temas etmesiyle birlikte parmak bölgelerinde bir buruşma yaşayabiliyor. Genellikle parmaklarda yaşanan buruşmalar insanları tedirgin edebiliyor. Buruşma durumları suyla temas edildiğinde ortaya çıkan bir durumdur. Parmaklarda yaşanan buruşmalar herhangi bir sağlık sorunlarının yaşandığını ifade etmez.


Deri tabakalarının sahip olduğu özelliklere göre yaşanan buruşmalar son derece doğaldır. El ve ayak bölgelerinde çok fazla kıl veya tüy bulunmuyor. Tüy ve kıl bulunmaması, keratin tabakasının olmamasını işaret eder. Keratin tabakasının bulunduğu bölgeler diğer bölgelere göre daha kalın bir deriye sahiptir.


Derinin kalın olması, suyla temas edilmesiyle birlikte deriyi sadece yumuşatır. Yumuşayan deri, su geçirmeyeceğinden dolayı buruşmaya başlar. Parmakların buruşması her insanda yaşanabilecek bir durumdur. İnsan vücudunun sahip olduğu özellikler göz önüne alındığında, suyla temas edilmesi durumunda parmaklarda oluşan buruşmalar normal karşılanır.

KONHABER / ÖZEL HABER

DİĞER HABERLER