Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Mersin'de 1 milyondan fazla arı telef oldu

18.09.2021 11:46:00
Bir veterinerin amatör olarak ilgilendiği 16 kovandaki yaklaşık 1 milyon 200 bin arısı böcek ilacı ile zehirlenen Arif Aksay, "Hepsini çalsalar canım bu kadar yanmazdı." dedi.
Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Alata Mahallesi sınırlarında yer alan veteriner hekimin bahçesine arılarını getiren Aksay, önceki gün bakımlarını yapmasının ardından tekrar kontrole gitti.
Arıların kovan çevresin de olmadığını fark eden Aksay, kapaklarını açtığında hepsinin telef olduğunu görerek büyük bir şok yaşadı.

1 MİLYON 200 BİN ARI TELEF OLDU
16 kovanda 1 milyon 200 bine yakın arı bulunan kovanların kasıtlı olarak böcek ilacı sıkılarak zehirlendiği kanısında varan Aksay, Yaklaşık olarak 15 -16 tane kovanda 1 milyon tane arım telef olmuş durumda şuan. Yani bu hırsızlık olsa derim ki ihtiyacı vardı, aldı götürdü. Arılı 16 tane kovanım vardı. Yaklaşık olarak 1 milyon 200 bine yakın arı şuan telef olmuş durumda." dedi.
"KEŞKE ÇALINSAYDI"
Bir hafta önce Toroslar’dan kışlaması için arılarını Erdemli’deki kendi bahçesine getirdiğini anımsatan veteriner hekim Arif Aksay, ”Arıların bakımını yapmak üzere bugün bahçeme geldim. Geldiğimde tüm arılarımın telef olduğunu gördüm. Hala olayın şoku üzerimde. Bunu yapan nasıl bir vicdana sahip nasıl bir insan.  Keşke çalınsaydı da arım telef olmasaydı. Yani yazık günah. Hangi vicdan bunu yapar şuna bakın, bunların her biri birer can. Biz bunların sayesine hayattayız. Arılar olmasa ne meyve olur, ne insan olur." ifadelerini kullandı.
"DİREK KOVANA BÖCEK İLACI VERİLMİŞ"
Kendisinin veteriner hekim olduğuna dikkat çeken Aksay, ”Benim tespitim, bahçelere verilen ilaçlardan mütevellit değil, arının ölmesi. Arılar zaten kokuyu hissettiği an bahçelere gitmiyor. İlacın verildiği yöne gitmiyor. Ama bu yapılan kasıtlı yapılmış ve akşam yapılmış. Arı kovanda iken direkt böcek ilacı ile her birine, her bir kovana ayrı ayrı verilmiş. Arılar her bir kovanda tamamıyla telef olmuş durumda, ana arısı da dahil. Hepsini çalsalar içim bu kadar yanmaz, canım bu kadar yanmazdı. Diyecek bir kelime bulamıyorum. Duygularımı ifade edemiyorum” diye konuştu.

DİĞER HABERLER