Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Libya'da “Konya Pazarı” oluşturulacak

17.09.2021 12:11:00
Libya’nın Misrata kentinde Konya pazarı oluşturulacak. Açıklama Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye- Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil’den geldi.
Türkiye – Libya arasındaki askeri işbirliği, ticarete de yansıyor. Misrata kenti ile İzmir arasında bu ay sonunda gemi seferleri başlayacak. Trablus ziyareti kapsamında Libyalı yetkililer ve iş insanları ile görüşmelerde bulunan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, Libya ile ticaretin Abdulhamid Dibeybe başbakanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti'nin martta göreve gelmesinden bu yana daha da geliştiğini kaydetti.

Libya'nın Misrata kenti ile İzmir arasında yakında gemi seferlerinin başlayacağını ve bunun için gerekli hazırlıkların tamamlanmakta olduğunu anlatan Karanfil, “ Libya'ya gelmeden önce Konya'yı ziyaret ederek şehrin sanayisini gezdik.Göğsümüzü kabartan tesislerle karşılaştık. Ve şunu gördük ki, Konya'nın üretimini biz dünyaya yeterince tanıtamıyoruz." dedi.

Karanfil, Konya'nın yüksek üretim kapasitesine sahip olduğunu ve bunu Libya'ya taşımak istediklerini kaydederek,  "Libya'da tabiri caizse bir Konya Pazarı oluşturma yönünde bir hamlemiz olacak ileride. Bunun altyapısını oluşturmak için çalışıyoruz. Özellikle tarım, gıda ve oto yedek parça üretiminde önemli sanayi kentlerimizden biri olan Konya'yı Libya'ya tanıtmak istiyoruz." diye konuştu. 

DİĞER HABERLER