Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Konya'da oluşan dev yarıklarda yapılan inceleme tamamlandı

17.09.2021 15:00:00
Konya’nın Emirgazi ilçesinde yer altı sularının çekilmesine bağlı olarak yaklaşık 1516 metre uzunluğunda yüzey yarığı oluştu. Oluşan dev yarıklarla ilgili Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri incelemelerini tamamladı.
Çumra ve Karapınar ilçelerindeki bazı kırsal mahallelerde önceki yıllarda oluşan kilometrelerce uzunluktaki yüzey yarıklarından sonra Emirgazi ilçesi Işıklar Mahallesi'nde eni yer yer 5 metreyi, uzunluğuysa 1516 metreyi bulan yarık meydana geldi. Yarık oluşumu nedeniyle cami lojmanı ile Emirgazi yayla yolu da hasar gördü.
YAPILAN İNCELEME TAMAMLANDI
Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde görevli Jeoloji Yüksek Mühendisi Şükrü Arslan, Harita Mühendisi Cemalettin Güllüoğlu, Şehir Plancısı Yaşar Akkaya ve Harita Teknikeri Betül Karakurt’dan oluşan ekip, oluşan kırık ve yarıklarla ilgili incelemesi tamamlandı.
Ekipler, bölgeyi havadan incelemeye aldı. Sahada yapılan incelemeler ve İHA yardımıyla yapılan görüntülemeler sonucunda oluşan yarıkların ve ortaya çıkan yüzey kırığının bölgede son yıllarda yeraltı su seviyesinin hızla çekilmesi sonucu oluştuğu öğrenildi.

DİĞER HABERLER