Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Konya’da konut fiyatları ne kadar arttı?

02.07.2021 08:43:00

 

Konya’da satılık konut fiyatları son 12 ayda ortalama yüzde 32,7 oranında artış kaydetti. Konya genelinde Mayıs ayında 1.565 adet konut satışı gerçekleşti. Ev fiyatlarının en çok artış sergilediği ilçe Akşehir oldu.

Türkiye geneli Mayıs ayı toplam konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,2 oranında artış sergileyerek 59 bin 166 oldu. Bu artış büyük ölçüde baz etkisinden kaynaklanıyor. Zira geçen sene sokağa çıkma ve seyahat yasakları gibi salgın kısıtlamaları nedeniyle Nisan ve Mayıs ayı konut satış rakamları dibe vurmuştu. Salgından önceki beş yılın (2015-2019) Mayıs ayı konut satışları ortalaması 110 bin adet seviyelerindeydi. Ocak-Mayıs dönemine ait beş aylık konut satış rakamı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 düşüş kaydederek 418 bin 79 adede geriledi. Bu dönemde konut satışlarının yaklaşık üçte ikisini ikinci el satışlar oluşturdu. Bu yılın ilk beş ayında ilk defa satılan konut sayısı 127 bin 786 olurken ikinci el satışların toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 69,4 olarak gerçekleşti. Ocak-Mayıs döneminde gerçekleşen konut satışları son sekiz yılın en düşük seviyesine geriledi. Salgının önümüzdeki süreçte nasıl bir seyir izleyeceği konusunda hâlâ belirsizlikler hâkim olduğundan yatırım amaçlı konut alımları durma noktasına geldi. Büyük kentlerde yaşayanlar mevcut koşullarda ev sahibi olmayı düşünmek yerine kirada ikamet etmeyi tercih ediyorlar. Bu nedenle büyük kentlerin özellikle merkezi lokasyonlarında kiralık evlere talep artmış durumda. Bu bölgelerde bulunan kiralık evlerin sayısı talebe kıyasla çok daha az olduğundan bazı semtlerde kiralık ev bulmak zor bir hâl aldı. Bununla birlikte büyük kentlerdeki mevcut konut stoğu hâlâ yüksek düzeylerde olduğundan bu durum genel olarak bir sorun teşkil etmiyor. Ancak kiralık ev talebinin arza oranla çok yüksek olduğu semtlerde fiyatlar ciddi oranlarda artış gösterdi. Yabancı uyruklulara satılan konut sayısı Ocak-Mayıs döneminde yüzde 24,9 oranında artarak 15 bin 740 adede ulaştı. TL’de yaşanan değer kaybı inşaat maliyetlerinin önemli ölçüde artmasına neden olurken diğer yandan yabancılar için konut fiyatlarını cazip hâle getiriyor.
 

Konya konut fiyatları

Konya’da konut fiyatları yıllık olarak yüzde 32,7 oranında artış sergiledi. Global emlak arama platformu Flatfy, Türkiye genelinde bölgesel konut fiyatlarına ilişkin olarak hazırladığı raporu yayınladı. Bu rapora göre Selçuklu satılık daire fiyatları son bir yılda yüzde 31,7 oranında artış gösterdi. Selçuklu ilçesinde 3+1 dairelerin Mayıs ayı ortalama satış fiyatı 336.500 TL seviyelerinde gerçekleşti. Konya Karatay’da satılık daire fiyatları geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 33,2 artış sağlarken 3+1 daireler için Mayıs ayı ortalama satış fiyatı 314.500 TL düzeyinde seyretti. Meram’da konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 26,9 oranında artış kaydetti. Meram’da 3+1 dairelerin Mayıs ayı fiyatları ortalama 335.000 TL şeklinde oluştu. Akşehir’de ev fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 45,3 artış gösterirken 3+1 dairelerin Mayıs ayı ortalama satış fiyatı 341.250 TL seviyelerinde gerçekleşti.
Konya genelinde kiralık ev fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 14,0 oranında artış sağladı. Kiraların en çok artış gösterdiği ilçe Beyşehir oldu. Beyşehir’de kiralık ev fiyatları bir önceki seneye göre yüzde 28,5 oranında artış kaydetti. Selçuklu’daki kiralık evlerin fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 12,5 oranında artış gösterirken Karatay’da kiralık ev fiyatlarındaki yıllık artış oranı yüzde 17,0 seviyelerine ulaştı. Meram kiralık ev fiyatları geçen seneye göre yüzde 10,0 düzeyinde artış sergiledi.

Konya konut satış rakamları

Konya ili genelinde konut satışları Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,2 oranında artarak 1.565 adede ulaştı. Mayıs ayı ipotekli konut satışları geçen seneye göre yüzde 54,4 oranında gerileyerek 165 adet olarak gerçekleşti. Konya genelinde ipotekli satışların Mayıs ayı toplam konut satışları içindeki payı yüzde 10,5 oldu. Diğer satış türleri kapsamında Mayıs ayında Konya’da toplam 1.400 konut el değiştirdi ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 57,7 oranında artış sağladı. Konya’da satılan sıfır konut sayısı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,0 oranında artarak 491 oldu. Yeni konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payı yüzde 31,4 şeklinde oluştu. İkinci el konut satışlarında ise Mayıs’ta 1.074 adet konut el değiştirdi. Mayıs ayında internette verilen Konya satılık daire ilanlarının sayısında geçen yılın aynı dönemine göre bir miktar azalma görüldü.


Yılın ilk beş ayında Konya genelinde satılan toplam konut sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 oranında azalarak 10 bin 142 adede geriledi. İpotekli konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65,6 düşüş kaydederek 1.077 oldu. Konya’da Ocak-Mayıs döneminde satılan sıfır konut sayısı 3 bin 186 olurken bu rakam yüzde 11,2’lik bir azalışa işaret etti.


Konya’da 2019 genelinde satılan toplam konut sayısı 34 bin 614 olurken 2020’de yüzde 7,5 oranında artış kaydederek 37 bin 196 adede ulaşmıştı. 2019’da sıfır konut satışları 14 bin 664 adetken bu rakam 2020 yılında yüzde 10,9 düşüş sergileyerek 13 bin 69 adede gerilemişti. Konya’daki ipotekli konut satışları 2020’de 11 bin 285 adet olarak gerçekleşti. Konya’nın geçen yıl en çok konut satışı yapılan ilçesi Selçuklu oldu. Selçuklu’da 2020 yılında 15 bin 238 adet konut satışı gerçekleşti.

Konut sektörü nerelere yatırım yapıyor?

Geçen sene yapı ruhsatı verilen bina sayısı sıralamasında İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara ilk dört sırada yer alırken bu sene İlk çeyrekte yapı ruhsatı verilen bina sayısı, ilk sıradaki İstanbul’da 3 bin 95, ikinci sıradaki İzmir’de 2 bin 390, üçüncü sıradaki Muğla’da 2 bin 199, dördüncü sıradaki Antalya ise 1.470 oldu. İlk çeyrekte verilen bina yapı ruhsatı sayısı bir önceki yıla göre yüzde 270 oranında artan Sakarya bina yapı ruhsat sayısının en fazla artış gösterdiği il oldu. Geçen yılın ilk üç ayında Muğla'da verilen bina yapı ruhsatı sayısı 692 olurken bu yıl ruhsat sayısı yüzde 217 artışla 2 bin 199 adede yükseldi. Muğla, bu artış oranıyla Ocak-Mayıs dönemi bina yapı ruhsatı sayısında İstanbul ve İzmir'den sonra üçüncü sıraya yerleşti. Bir diğer sahil kentimiz olan Antalya verilen bine yapı ruhsat sayısında ilk sıralarda yer alan iller arasında. Sahil bandında yer alan kentler, yapı ruhsatı sayılarındaki artış oranlarıyla büyük dikkat çekti. Salgın koşullarından ötürü birçok aile şehir yaşamını geride bırakıp tatil bölgelerinde yaşamayı tercih ederken sahil kesiminde bulunan konutlara talep o kadar arttı ki hem kiralık hem de satılık ev fiyatları birkaç kat artış gösterdi. Buna rağmen bu bölgelerdeki konutlar çok daha hızlı el değiştirdi. Dolayısıyla fırsatı kaçırmak istemeyen konut üreticileri de yazlık bölgelerde ardı ardına yeni projeler hayata geçirmeye başladılar. Yine bu dönemde müstakil konutlar için verilen yapı ruhsatı sayısında geçen yıla göre yüzde 201,8 artış gerçekleşti.

İnşaat maliyetleri

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan inşaat maliyet endeksi, 2020 genelinde yıllık yüzde 25 oranında artış göstermişti. 2021 Nisan ayı itibarıyla inşaat maliyet endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35,5 oranında artış kaydetti. TL’de yaşanan değer kaybının sürmesiyle birlikte inşaat maliyetlerindeki artışın da devam ettiği görülüyor. Bundan ötürü konut fiyatlarındaki yükselişin maliyet kaynaklı olarak devam etmesi bekleniyor.


Lider emlak ilan arama platformu Flatfy, ev arayışında olan kişilere oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunmasının yanı sıra periyodik olarak emlak sektöründeki fiyatlamalara ilişkin raporlar hazırlıyor. Flatfy tarafından paylaşılan bu raporlar dönemsel fiyat değişimlerini içeriyor ve ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor. Satılık daire veya kiralık ev bulmak isteyen bir kişi pek çok farklı emlak ilan sitesi gezerek aradığı özelliklerde ve konumda, bütçesine uygun alternatifler bulmaya çalışıyor. Bu tür siteler çok fazla sayıda olduğu için alıcı açısından bu süreç oldukça zaman alan, yorucu bir iş hâlini alıyor. Tam bu noktada devreye giren Flatfy, tüm bu emlak ilan platformlarında yayınlanan ilanları tek bir sayfada toplayarak dilediğiniz kriterlere göre arama yapmanıza olanak sağlıyor. Bu sayede aradığınız özelliklerde bir daire ya da ev bulmak çok daha kolay hâle geliyor.

DİĞER HABERLER