Anasayfa Güncel Ekonomi Spor 3.Sayfa Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Konya'da boya kutusuna zulalanmış 'skunk' ele geçirildi

15.08.2022 11:23:00
Konya'nın Seydişehir ilçesinde polis şüphe üzerine bir aracı durdurdu. Yapılan aramada boyu kutusu içerisine zulalanmış 1 kilo 56 gram 'skunk' maddesi ele geçirildi. Uyuşturucu maddesi olan skunk, beyin üzerine çok şiddetli etkilere sahip olarak ölüme de neden olduğu öğrenildi.
Seydişehir Narkotik Şube Müdürlüğü Analiz Büro Amirliği ile Seydişehir Narkotik Grup Amirliği ekiplerinin ortak çalışmasında Z.K. idaresindeki şüpheli bir araç durduruldu. Araç detaylı arama yapılmak üzere İlçe Emniyet Müdürlüğüne çektirildi. Yapılan inceleme neticesinde araçta bulunan boya kutusunun içerisine gizlenmiş 1 kilo 56 gram 'skunk' maddesi ele geçirildi.

'SKUNK' NEDİR?

Esrarın hammaddesi Hint kenevirinin laboratuvar ortamında diğer uyuşturucu maddelerle hibritleştirilerek elde edilen skunk'un esrardan 20 kat daha fazla bağımlılık yapıcı özelliği bulunduğu belirtildi. Gözaltına alınan araç sürücüsü Z.K., uyuşturucu madde ticareti yapmak suçundan adliyeye sevk edildi.

ZARARLARI NELERDİR?

Beyin üzerine çok şiddetli etkilere sahip olan Skunk, birçok hastalığa yol açtığı gibi ölüme de neden olabilmek. Esrar bitkisinin etken maddesi THC, normalde %2-4 arasında bulunan bu madde hibritleştirme yoluyla %20’lere çıkartılmıştır. Bitkisel olduğu için zararsız olduğu iddiası, tamamen yanlış bir bilgidir. Özellikle kendisinde veya ailesinde ruhsal hastalık öyküsü olanlar başta olmak üzere psikoz veya şizofreni gelişimine yol açmakta.

Skunk, alındıktan sonra 20 dakika içinde etkisi başlıyor ve ilk kullanımında vücuda 10 sigarayı arka arkaya içme durumunda oluşacak nikotinin yüklenmesini sağlıyor. Baş dönmesi ve kalp çarpıntısı oluşuyor. Ayrıca yüksek oranda bağımlılık riski taşıyor. Kullanılmadığında baş ağrısı ve bulantı gibi yoksunluk belirtileri oluşturuyor.

Ağız içi kanserlere, pankreas kanseri gelişme riskini artırıyor. Ayrıca diyabet ve kalp krizi riskini de artırıyor.

DİĞER HABERLER