Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Kist Tedavisi

28.06.2021 14:23:00
Kistler genelde ağız içinde çürüğü tedavi edilmediği için çok büyük bir çürüğe dönüşen dişlerin diş köklerinde, yanlış tedavi edilmiş dişlerin diş köklerinde oluşur. Bu kistler genelde yanlış tedavi edilen dişlerin çürümeye devam etmesinden ya da çürüğü görmezden gelindiği için çürüğü ilerleyen dişlerin diş köklerinde oluşan iltihaplı yapılar olur. Bu iltihaplı kistlerin içindeki iltihap eğer kist doğru bir şekilde ve vaktinde tedavi edilmezse ağız içinde şiddetli diş ağrılarına ve ağızda ve diş etinde şişliğe neden olur. Kistler gerekli zamanda tedavi edilmediğinde düş köklerinde oluşan ve köklere tutunan küçük kist torbacıklarının içindeki iltihap kana karışır ve organlarınızda da sorun yaşamanıza neden olur.


Kist Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kist tedavisi genelde eğer kist hafif bir haldeyse antibiyotikler ile yapılabilir. Antibiyotik tedavisi sonrası şişliği ve ağrısı dinen dişteki çürük tedavi edilir ya da köklerinde kist oluşan dişler çekilebilir. Kistin neden olduğu ağrı ve şişlik dindirilmeden kistli diş tedavi edilemediği için ilk önce kist tedavi edilir.

Büyük kistli bölgelerin tedavisi ise bölgede bulunan kist ve kistli dokunun tamamen o alandan temizlenmesi ve kistin çıkarılması ile olur. Eğer bölgedeki kist çok büyük ve yoğunsa bu kist ilaçlar ile alınabilecek bir boyuta ve yoğunluğa indirildikten sonra alandaki iltihaplı yapı ve zarlar alınabilir. Bazen yanlış tedavi nedeniyle çok fazla zarar gören dişlerin köklerinde oluşan kistler antibiyotik ya da farklı yöntemlerle tedavi edilmeyebilir. Bu gibi durumlarda kistler nedeniyle ve yanlış tedavi sonucu çok fazla zarar gören bu dişler çekilmek zorunda kalabilir.
Kist tedavisi ve kistlerin oluşumları hakkında bilgi almak ve tedavi için uzman hekimlerden randevu almak isterseniz nispetiyedent.com’dan randevu alabilirsiniz.
 
 

DİĞER HABERLER