Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Kıble Yönü Nasıl Bulunur?

13.07.2021 09:32:00
Kıble, namaz kılınan Kâbe yönünü ifade etmektedir. Diğer bir ifade ile, Mekke şehrinde bulunan Kabe-i Muazzama istikametine verilen isimdir. Namaz kılacak kimsenin kıble yönüne doğru namazını eda etmesi, namazın şartlarından olup, farzdır. Dolayısıyla kıble yönünün doğru şekilde tespiti namazın sıhhati açısından pek mühimdir. Peki kıble yönünü nasıl bulacağız? Bu konuyla ilgili pek çok makale bulunan siteler mevcuttur. Kıbleyi Bul bunlardan birisi olup kıble yönünün bulunması ile ilgili makaleler ve yanı sıra online haritalar ile kıble yönünü bulmanızda büyük kolaylık sağlayacak bir çalışmadır. İlgili çalışmadan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda kıble cihetinin şu şekillerde tespiti mümkündür:

Pek kullanılmayan yahut bilinmeyen fakat gerek pratik olması ve gerekse sıhhati açısından kullanılması kıblenin doğru şekilde tespitine imkan sağlayan ilk yöntem kıble saati metodudur. Bulunduğunuz mevkii yahut yerleşim biriminde günün bir saati vardır ki güneş tam o vakitte kıble yönünden geçer. Takvimlerde Kıble Saati (Kıble veya Kıble S.) şeklinde bir sütuna sıkıştırılmış olan o vakitte güneşe doğru yönünü dönen kimse aynı zamanda kıble cihetine yönelmiş demektir. Örneğin İstanbul'da oturan bir kimse, namaz vakitlerini içeren takvimde o güne ait kıble saati sütunundaki vakitte (mesela 11:48) yüzünü güneşe doğru döndüğünde aynı zamanda kıble cihetine yönelmiş olur. Görüldüğü üzere hem sıhhatli hem de pratik olması hasebiyle evinizin veya işyerinizin tam ve doğru şekilde kıble yönünü bu yöntem ile bulabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise pusula ile kıble yönünün belirlenmesi yöntemidir. Metallerden ve manyetik alan oluşturan ortamlardan uzakta iken, pusulayı yere paralel ve düzgün bir yere koyunuz. Pusula iğnesinin hareketsiz kalmasını bekleyiniz. Pusulanın N ucu kuzeyi göstermektedir. İbre N (Kuzey) üzerinde sabit iken, bulunduğunuz şehre ait kıble açısını pusula üzerine uygulayarak yine doğru bir şekilde kıble yönünüzü belirlemiş olacaksınız. Bulunduğunuz beldenin kıble açısını ise kıble yönü sayfasından alabileceğinizi ayrıca not edelim. Örneğin, İstanbul şehri için kıble açısı derecesi 148'dir. Pusulanın N (Kuzey) iğne ucundan saat yönünde ilerleyerek 148 dereceyi gösteren yönü bulun ve o cihete yönelin. İşte sizin kıble yönünüz burasıdır. Veya zaten pusula ibresi (N) kuzey yönünü gösterdiğinden oradan hareketle kıble açısını bilmiyorsanız dahi tersi yönün güney, sol tarafın batı, sağ tarafın ise doğu olduğundan hareketle kıble yönünüzü yine çıkarabilirsiniz.

Online haritalar ile kıble yönü hattınızı almanız da bir başka pratik kıble yönü bulma yöntemidir. Bulunduğunuz konumun kıble yönü çizgisi (hattı) ve aynı zamanda pusula için kıble açısını alabileceğiniz Qibla Finder kıble yönünün hızlıca bulunması için önemli bir kıble bulucudur. Masaüstü bilgisayarınızda tarayıcı konumu veya mobil cihazınızda gps servisini açacak olursanız bulunduğunuz yerin (ev veya işyeri vb) çatısına kadar inerek kıble yönü hatınızı anında alabilirsiniz. Aynı zamanda pusula ile kıble yönü tespiti için kıble açısını da öğrenebilirsiniz.

Bir diğer yöntem olarak mobil uygulamalar yardımıyla kıble yönünün bulunmasıdır. Cep telefonu ve mobil cihazların yaygınlaşması neticesinde kıble yönünü uygulama ile bulmak isteyen bireylerin sayısında da artış olmuştur. Mobil cihazlar için geliştirilmiş ve konum servisi açıkken anında kıble yönünüzü veren uygulamalar yaygınlaşmıştır. Bu uygulamalardan birisi de Kıbleyi Bul uygulamasıdır. Hem kıble pusulası ile kıble yönünü anlık olarak size vermesi ve hem de online haritalar ile kıble yönü hattınızı öğrenebileceğiniz bu uygulama da işinizi ziyadesiyle görecektir. Kıble pusulası ve online kıble bulma içerikleri barındıran bu kıble bulma uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kibleyi.bul

Bunun dışında güneşin doğudan doğup, batıdan battığından hareketle sabah saatlerinde sağ kolumuzu güneş yönüne uzattığınızda önünüz kuzey, arka yönünüz güneyi gösterecektir. Öğleden sonra ise güneşe sol kolunuz uzattığınızda o kolunuzun yönü batıyı, sağ kolunuz ise doğuyu gösterecektir. Yine ön tarafınız kuzey, arka tarafınız ise güneyi gösterecektir. Geceleri yıldızlar size yön gösterecektir. Bu hususların yanı sıra daha birçok çeşit kıble bulma yöntemlerini bu yazının hazırlanmasında kaynak olarak aldığımız www.kiblebulma.com sitesinden temin edebilirsiniz.

DİĞER HABERLER