Anasayfa Güncel Ekonomi Spor 3.Sayfa Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

ISSF Genel Kurulu Konya’da gerçekleştirildi

07.08.2022 13:20:00
Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu’nun (ISSF) 11. Genel Kurulu Konya’da yapıldı.
Konya’da bir otelde düzenlenen Genel Kurul, ISSF Başkanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Genel Kurulda konuşan Prens el-Faysal, federasyonun büyük hedeflerinin olduğunu belirtti. Prens el-Faysal, bu yılın son çeyreğinde yapacakları toplantıyla gelecek organizasyon için yol haritasını belirleyeceklerini söyleyerek, 5. İslami Dayanışma Oyunları'na ev sahipliğinden ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na teşekkür etti.
Bakan Kasapoğlu da, toplantının ülkelere ve spor camiasına hayırlı olmasını diledi. İslami Dayanışma Oyunları'na ev sahipliği yapmaktan dolayı gurur duyduklarını ifade eden Mehmet Muharrem Kasapoğlu, federasyonun spor alanında yürüttüğü faaliyetlerini çok önemsediklerini ve desteklediklerinin altını çizdi. Kasapoğlu, İslami Dayanışma Oyunları'nın himaye edilmesini çok değerli bulduklarını kaydederek, "Burada bizlere düşen görev bu çalışmanın uluslararası kamuoyundaki gücünü artırmaktır. 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın ev sahibi olarak bu önemli misyonu yerine getirmek için çok ciddi bir çaba sarf ediyoruz.
Büyük bir heyecan ve gayretle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Oyunlarla ilgili olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın himayeleriyle hamdolsun ki bugünlere geldik. Hepinizin gördüğü gibi oyunlar için Türkiye'miz de, Konya'mız da en güzel şekliyle hazır. Genel koordinatörlüğümüzün, valiliğimizin, büyükşehir belediyemizin Milli Olimpiyat Komitemiz ve sayısız hizmeti dokunan tüm kurum ve kuruluşlarımızın emekleriyle bu spor şölenine hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Hepimiz bugünleri bekledik ve açıkçası beklediğimize de değdi” dedi.
2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti unvanına sahip Konya'nın her şehre nasip olmayacak bu ayrıcalığı hak eden ve bunu gururla taşıyan bir kent olduğunu aktaran Kasapoğlu, "Gerek modern spor tesisleri gerek zengin kültürel birikimi ve değerleriyle İslami Dayanışma Oyunları ile arzuladığımız hedefleri gerçekleştirme adına Konya büyük umutların ve yeni başlangıçların kapılarının aralandığı bir şehrimiz. Konya'da sporcularımızı ve gençlerimizi, sporseverleri bir araya getiren 5. İslami Dayanışma Oyunları, İslam dünyasının kurumsal işbirliği neticesinde başarabileceklerinin de bir nişanesidir. Spor alanında üye ülkeler arasında çeşitli düzeylerde gelişen işbirliği ve dayanışmayı bugün bir kez daha burada görmekten, buna şahit olmaktan ayrı bir memnuniyet duyuyoruz. İslami Dayanışma Oyunları'nın bu iş birliği ve dayanışmanın güçlenmesine daha büyük katkılar sağlayacağına da yürekten inanıyoruz" diye konuştu. Konuşmaların ardından Konya 2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti imza töreni gerçekleştirildi.

Konya 2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti İlan Edildi

Konya, 5. İslami Dayanışma Oyunları öncesi gerçekleştirilen İslam Ülkeleri Spor Başkenti İşbirliği Protokolü ile 2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti oldu. 56 ülkeden 4.200 sporcunun katılımıyla 9-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek 5. İslami Dayanışma Oyunları’na ev sahipliği yapacak Konya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve çeşitli İslam ülkesinden devlet başkanlarının katılımıyla 9 Ağustos Salı günü organizasyonun resmi açılışını yapmaya hazırlanıyor. Oyunlar öncesi İslami Dayanışma Spor Federasyonu (İSSF) Başkanı Prens Abdülaziz Bin Türki Al Faysal Al Saud, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Konya Valisi Vahdettin Özkan ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay\'ın katılımıyla Konya 2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti İşbirliği Protokolü imzalandı.

“2022 ve 2023 KONYA ADINA SPORLA DOLU BİR YIL OLACAK”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 5. İslami Dayanışma Oyunları’na ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşadıklarını belirtirken, hayata geçirdikleri spor yatırımlarının sonuçlarını almaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Başkan Altay, “İnşallah 2022 ve 2023 yılı Konya’mız adına sporla dolu bir yıl olarak tarihteki yerini alacak. Konya’nın 2022 İslam Ülkeleri Spor Başkentliği şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun. Her zaman destekleriyle yanımızda olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Muharrem Kasapoğlu’na sonsuz şükranlarımı sunuyorum.” dedi. Konya, geçtiğimiz aylarda Avrupa Spor Başkentleri ve Şehirleri Federasyonu (ACES Europe) tarafından “2023 Dünya Spor Başkenti” de ilan edilmişti.
 

DİĞER HABERLER