Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Gördükleri manzara karşısında şaşırdılar

27.02.2021 10:36:00
Konya’nın Hadim İlçesinde cami camını kırarak içeri dalan doğan, camiye gelen cemaat tarafından ölü bulundu.
Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız...
Hadim ilçesinde namaz kılmak için Kalınağıl Camisine gelen cemaat, gördükleri manzara karşısında şok oldu.
Caminin ayakkabılık önünde kalın camın kırıldığını ve yırtıcı kuş türünden olan doğanın yerde hareketsiz yattığını gören cemaat durumu hemen cami imamına bildirdi. 
O anları telefonuna kaydeden imam ve cami cemaati kuşun şahin mi doğan mı olduğu yönde başta tereddüt yaşadı.  Yırtıcı kuş türlerinden biri olduğu anlaşılan Doğan’ın uçtuğu esnada cami camının aynalı olmasından dolayı yansıma yaptığı ve bu şekilde camiye daldığı tahmin ediliyor.
Dünyanın en hızlı uçan kuş türlerinden biri olan Doğan’ın, çarpmanın şiddetinden dolayı öldüğü belirlendi.
Doğan ve Şahin Kuşları Arasındaki Farklar
Doğan ve şahin yaygın olarak tanınan yırtıcı kuş türleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple de iki kuş türü sık sık karıştırılmaktadır. Ancak hem fiziksel özellik hem de karakter bakımından doğan ve şahin birbirlerinden oldukça farklıdır. Buna göre iki kuş arasındaki en önemli fark üyesi oldukları takımlardır. Doğan gündüz yırtıcı kuşuyken, şahin atmacagiller takımında yer almaktadır.
Şahini, fiziksel olarak doğandan ayıran en baskın özellik gaga yapısıdır. Bu kapsamda, bir şahinin gagası çengel yapıda ve kıvrık halde bulunmaktadır. Bacakları da tamamen tüy ile çevrelenmiş olan şahinler, genellikle sürü halinde dolaşmayı sevmektedir. Yaşam alanları da doğan ve şahin arasındaki bir diğer ayrımdır. Doğan dağlık alanlarda gezerken, şahin daha çok ormanlık alanları tercih etmektedir.
Doğan ve şahin, evcilleştirilebilen bir yapıdadır. Bu özellik iki kuşun ortak noktası olarak görünse de evcilleştirilebildikleri çağ, birbirinden oldukça farklıdır. Bu kapsamda doğan kuşu yalnızca yumurtadan çıktıktan 1 ay sonra alınırsa evcilleştirilebilmektedir. Oysa şahin, yakalandıktan sonra ufak bir eğitim ile evcil bir kuş haline getirilebilmektedir.


   

DİĞER HABERLER