Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset 3.Sayfa Eğitim Yaşam Dünya Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Enerjide Türkiye Yüzyılı: Yerli doğal gaz evlere geliyor

28.01.2023 13:12:00
Türkiye, 2023 yılında doğal gaza ilişkin önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Karadeniz gazı Mart ayında konutlarda kullanılabilecek.
2023, Türkiye için enerjide kilit adımların atıldığı bir yıl olacak. Öncelikli hedef, doğal gazda dışa bağımlığı azaltmak ve ticaret merkezi olmak. Depolama kapasitesi arttırılan Trakya, uluslararası doğal gaz sevkiyatında stratejik rol oynayabilir. Türkiye'yi bir adım daha öne taşıyacak kritik adım, Karadeniz'deki doğal gaz rezervi...

Filyosta çalışmalar tam gaz devam ediyor
Filyos İşleme Tesisi'nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Tamamlandığında, 710 milyar metreküplük gaz ulusal sisteme ulaştırılacak. Karadeniz gazı, Mart ayından itibaren hanelerde kullanılabilecek.Türkiye, uluslararası doğal gaz ticaret merkezi olmayı da hedefliyor.

Trakya'da kurulacak merkez gaz fiyatında belirleyici olacak
Trakya'da kurulacak merkez, hem gaz sevkiyatında stratejik rol oynayacak hem de gaz fiyatında belirleyici bir platform olacak. Doğal gaz depolama tesislerinin kapasitesi arttırılacak.Aralık'ta, Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin kapasitesi 4 milyar 600 milyon metreküpe çıkarıldı.

Tuz Gölü Depolama Tesisinin kapasitesi yükseltilecek
Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin kapasitesinin de 5 milyar 400 milyon metreküpe yükseltilmesi planlanıyor. Enerji arz güvenliğini sağlamak için sıvılaştırılmış gaza ilişkin yatırımlar da sürüyor.

Türkiye'nin 3'üncü Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi olarak kullanılacak gemi, Akdeniz'e girdi. 180 bin metreküp kapasiteli gemi, Saros FSRU Terminali'nde hizmet verecek. 

DİĞER HABERLER