Anasayfa Güncel Ekonomi Spor 3.Sayfa Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Doğum Lekeleri İçin Leke Tedavisi Nasıl Yapılır

17.06.2021 22:45:00
Doğum Lekeleri İçin Leke Tedavisi Nasıl Yapılır? Doğum lekeleri, doğumda veya kısa bir süre sonra ortaya çıkan cilt lekelerine atıfta bulunur. Cildinizde ben gibi izler daha sonra ortaya çıkabilir, ancak doğum lekesi olarak kabul edilmez.
Doğum lekesini kendi haline bırakabilseniz de bir doğum lekesini fark ettikten hemen sonra bir dermatoloğa görünmeniz önemlidir. Bazı doğum lekeleri daha sonra sorun yaratabilir. Tedavi bunu önleyebilir.
Çocuğunuzda şunlar varsa dermatoloğunuz tedavi önerebilir:


Yüzde Veya Kasıkta Çilek Hemanjiyomu
Bu doğum lekesi solmadan önce hızla büyümeye meyillidir. Çocuğunuzun gözünün, ağzının veya burnunun yakınında biri varsa, tedavi çocuğunuzun vücudunun o kısmını kaplamasını engelleyebilir. Kasık bölgesinde, tedavi daha sonra ağrıyı önleyebilir.


Çok Büyük Veya Görünür Doğum Lekesi
Doğum lekesi çocuğun görünümünü etkiliyorsa ve benlik saygısında sorunlara yol açabiliyorsa, dermatoloğunuz tedavi önerebilir.
En güvenli ve en etkili tedavi doğum lekesine ve çocuğa göre değişir. İşte dermatoloğunuzun önerebileceği şeyler:


Doğum Lekesine Dikkat Edin
Bu bir tedavi olmasa da ebeveynlere önemli bir seçenek sunar. Bu yaklaşımla ebeveynler doğum lekesini dikkatle izler. Dermatoloğunuz size neye bakmanız gerektiğini söyleyecektir. Bu, doğum lekesini ancak tedavi gerekliyse tedavi etmenizi sağlar. Bu, hızla büyüyebilen bir doğum lekesi türü olan çilek hemanjiyomu için etkili bir yaklaşım olabilir.


Lazer Tedavisi
Bu, zamanla kaybolmayan bir tür doğum lekesi olan porto şarabı lekesi için bir seçenek olabilir.
İnterferon

Çocuğunuzun yaşamı tehdit eden bir doğum lekesi varsa, bu bir seçenek olabilir. Çocuğunuzun günlük aşılara ihtiyacı olacak, böylece bunları nasıl vereceğinizi öğreneceksiniz. Ayrıca olası yan etkiler için çocuğunuzu dikkatle izlemeniz gerekecektir.

Doğum Lekesini Çıkarmak İçin Ameliyat
Bu tür bir ameliyat, bir doğum lekesini kesmek için kullanılabilir. Çocuğunuzda ben gibi cilt kanserine dönüşebilecek bir doğum lekesi varsa önerilebilir. Ben aldırma önerildiğinde, genellikle çocuk ergenliğe ulaştığında yapılır. Ameliyat, kendi kendine kaybolmayan ve çocuğunuzun görünümünü etkileyen büyük, kabarık bir doğum lekesini tedavi etmek için de yardımcı olabilir.

KONHABER / ÖZEL HABER
 

DİĞER HABERLER