Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Başkan Altay, uluslararası öğrencilerle bayramlaştı

15.05.2021 17:37:00
Konya’da üniversite okuyan uluslararası öğrenciler İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği’nin organize ettiği online bayramlaşma programında bir araya geldi. Bayramda ailelerinden uzakta, gurbette okuyan öğrencileri Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yalnız bırakmadı. Gençlerle bayramlaşan Başkan Altay, “Ümmet bilincine, birbirimize sahip çıkmaya ihtiyacımız var.“ dedi.
İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından online bayramlaşma programı düzenlendi. Programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kızılay Konya Şube Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kızılay Konya Şubesi Yöneticileri, öğrenciler ve dernek yönetimi katıldı.
“DERDİNİZLE DERTLENİYOR, ÇÖZMEK İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ.”
 Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, uluslararası öğrencilerin bayramını kutladı, “Ümmet” vurgusu yaptı. Başkan Altay, “Sizlerin Konya’da olması hepimize büyük bir mutluluk veriyor. Konya için hakikaten farklı bir renk ve doku oluşturuyorsunuz. İnşaallah Konya’dan aldıklarınız, Konyalılarla birlikte olduğunuz zaman, bizim sizlerden aldıklarımız önümüzdeki dönemde oluşacak ümmet bilincinin çok önemli bir faktörü olacaktır. Filistinde yaşananlara maalesef ki müslüman dünya yeteri kadar ses veremiyor. Ümmetin sesi liderler aracılığı ile yukarıya taşınamıyor. Ama Cumhurbaşkanımız gayret ediyor. İnşaallah bir sonuca varacaktır. Tabii batı dünyasını söylemeye gerek yok. Utanmadan Filistin’i kınamaya devam ediyorlar. Biz bunun olacağını zaten biliyorduk. Onun için bir olmamız, birlikte olmamız gerekiyor. Konyada bulunmanız bunun için çok önemli. Türkiye’nin birçok şehrinde uluslararası öğrenci var ama Konya hakikaten bu konuda çok iyi çalışmalar yapıyor, iyi bir süreç yönetiyor. İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Yöneticilerine teşekkür ediyorum. Selçuklu Belediye Başkanlığım döneminde de hem uluslararası İmam Hatip de hem de sizlerle elimizden geldiğince bir arada olmaya çalıştım. Derdinizle dertleniyor, çözmek için çaba sarf ediyoruz.  Eğitim hayatınızda başarılar diliyorum.” dedi.
“ÜMMET BİLİNCİNE İHTİYACIMIZ VAR.”
“Konyalılar ile kaynaştığınız gibi birbirinizle de kaynaşın.” diyen Altay, “Çünkü ümmet bilincine ihtiyacımız var. Birbirimize sahip çıkmaya ihtiyacımız var. Bugün Filistin, Suriye zorda ama yarın  hangimizin zorda olacağını bilmiyoruz. Eksiklerimizi, hatalarımızı, farklı yönlerimizi değil birlikte olabileceğimiz yönleri ortaya çıkarmanın tam zamanıdır, bir fırsattır. Öğrencilik hayatını da lütfen böyle değerlendirin.” dedi.

“ÜMMET ELÇİSİ OLARAK BULUNDUKLARI ÜLKELERDE HİZMET EDECEKLER.”
Kızılay Konya Şube Başkanı Hüseyin Üzülmez ise “Bütün kardeşlerimin Ramazan Bayramını tebrik ediyorum. Cenab-ı Hak sağlık afiyet içerisinde nice Ramazan Bayramlarına eriştirsin. Filistindeki kardeşlerimize Cenab-ı Hakk’tan güç kuvvet vermesini, bütün gönüllerimizin onlarla olduğunu ifade etmek istiyorum. Dünyanın muhtelef yerlerinden gelen kardeşlerimize ev sahipliği yapan, bizim de kardeşlerimize hizmet etmemizi sağlayan İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneğine teşekkür ediyorum. İnşaallah bu kardeşlerimiz eğitimlerini tamamladıktan sonra dünyaya tekrar yayılacaklar. Bunların her biri ümmet elçisi olarak bulundukları ülkelerde hizmet edecekler. Kardeşlerimin kendilerini okudukları okulda ilmi açıdan hem de dünyadaki genel gelişmeleri, İslami kültür açısından ve İslam coğrafyasında geçmişte bin yıla yakın liderlik yapmış Türkiye’nin kültürünü iyi öğrenerek birlik berabirliği sağlamak için katkı sağlamalarını istirham ediyorum.” ifadelerini kullandı.
 
İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Murat Arslan da bayramlaşma programına katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kızılay Konya Şube Başkanı Hüseyin Üzülmez, yönetim kurulu üyeleri ve öğrencilere teşekkür ederek, Konyanın belediyeleriyle, STK’larıyla, vatandaşları ile birlikte her zaman uluslararası öğrencilere sahip çıkarak gereken önemi ve desteği verdiğini belirtti.
Programda öğrenciler de duygu ve düşüncelerini paylaşarak ülkelerindeki bayram geleneklerini anlattı.

DİĞER HABERLER