Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Bakan Kurum: Çevre dostu projeleri bir bir hayata geçiriyoruz

04.12.2021 12:26:00
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ Başkanlığıyla Türkiye'de UEFA standartlarında 19 stadyum inşa ettiklerini belirterek "'İklim Dostu Dönüşüm' ilkesiyle hareket ederek bu stadyumlarımızın tamamını kendi elektriğini ve suyunu karşılayabilen, akıllı, enerji savurmayan ve sıfır atık uyumlu yeşil yapılar olarak inşa ettik." dedi.
Kayacık Spor Tesisleri Temel Atma Töreni'nde konuşan Kurum, şehirleri kalkındıracak çevre dostu projeleri bir bir hayata geçirdiklerini söyledi.

Sosyal konuttan kentsel dönüşüme kadar birçok projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Kurum, "Çevre yatırımları ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi bütün Türkiye'de milyarlarca liralık dev projeleri hayata geçirdik." ifadelerini kullandı.

Kurum, Konya'da 31 ilçenin tamamında çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini aktardı.

Millet bahçeleriyle Konya'da yeşil alan miktarını artırırken 1000 yıllık ecdat mirası Alaaddin Tepesi'nin çevresinde oluşan görüntü kirliliğini de ortadan kaldıracaklarını dile getiren Kurum, "Hava kalitesini iyileştirmek için çalışmalar yapıyor, ekolojik koridorlar ve bisiklet yolları projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. Konya'mızın iklim dostu yeşil dönüşümünü net sıfır emisyon 2053 hedefiyle daha da hızlandırıyoruz." diye konuştu.

"UEFA standartlarında tam 19 dev stadyum inşa ettik"
Kurum, bakanlık olarak spora yaptıkları katkılardan örnekler vererek konuşmasını şöyle sürdürdü: "TOKİ Başkanlığımızla tüm Türkiye'de UEFA standartlarında tam 19 dev stadyum inşa ettik. 'İklim Dostu Dönüşüm' ilkesiyle hareket ederek bu stadyumlarımızın tamamını kendi elektriğini ve suyunu karşılayabilen, akıllı, enerji savurmayan ve sıfır atık uyumlu yeşil yapılar olarak inşa ettik. Bir yandan sportif yapıların dönüşümünü gerçekleştiriyor, yeni yeşil stadyumlar inşa ediyoruz, diğer yandan da tüm Türkiye'de eski stat alanlarının yerine millet bahçeleri yapıyoruz. Bunun en güzel örneklerinden birisini de Konya'mızda görebiliriz. Vatandaşlarımızın, sporcularımızın ihtiyaçlarına cevap veremeyen eski stadımızı yıktık. Hiç şüphesiz orada sizler gibi benim de çok güzel anılarım vardı. Tabii eski stadımızın yerine ise vatandaşlarımızın, evlatlarımızın, çocuklarımızın daha güzel bir ortamda vakit geçireceği, eğleneceği, yeşil alanlar içerisindeki yürüyüş yollarında, bisiklet yollarında spor yapacağı bir yer haline getiriyoruz."
"Yeşil Tribün Projesi'ni tüm takımlarımızın hayata geçirmesini sağlayacağız"
Tüm takımlara örnek olacak Yeşil Tribün Projesi'ni Türkiye'de ilk kez hayata geçiren Konyaspor'u tebrik eden Kurum, "İnşallah önümüzdeki süreçte Türkiye Futbol Federasyonu ile görüşerek bu uygulamayı tüm takımlarımızın hayata geçirmesini sağlayacağız. Konya'mızdan başlayarak tüm Türkiye'de gençlerimizin, taraftarlarımızın, sporseverlerimizin yeşil tribünün bir parçası olmasını istiyoruz, çalışmalarımızı bu kapsamda yürütüyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılar, butona basarak tesisin temel atma törenini gerçekleştirdi.
Temel atma törenine, Vali Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, ilçe belediye başkanları ile yeşil beyazlı genç sporcular katıldı.

DİĞER HABERLER