Anasayfa Güncel Ekonomi Spor 3.Sayfa Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Bakan Koca’dan Konya’daki silahlı saldırıya ilişkin açıklama

06.07.2022 17:00:00
​Konya'da görev yaptığı hastanede saldırıya uğrayan Kardiyoloji Uzmanı Doktor Ekrem Karakaya ve saldırgan hayatını kaybetti. Olaya ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Adli makamlar dehşet saçan canilik konusunda araştırmalarını sürdürüyor” dedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Konya Şehir Hastanesi'ndeki saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından olaya ilişkin yaptığı açıklamada: “Konya Yunak İlçe Devlet Hastanesinden bir güvenlik görevlisi, Konya Şehir Hastanemizde bir hekim arkadaşımıza silahıyla ateş ederek onu hayattan kopardı. Olayda kendisi de öldü. Adli makamlar dehşet saçan canilik konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerine yer verdi.
 
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:
"Konya Şehir Hastanesi'nde görevli doktorumuz Ekrem Karakaya silahlı saldırıda katledildi. 
Hekim kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesinin, tıp dünyamızın, Konya’mızın başı sağolsun."
 
Bir kınama mesajı da Ömer Çelik'ten
Alçakça saldırıyı kınadığını dile getiren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: "Konya Şehir Hastanesi'nde doktor Ekrem Karakaya'nın silahlı saldırı sonucu öldürülmesini, vatandaşlarımızın sağlığı için mücadele veren hekim kardeşimizin alçakça katledilmesini lanetliyoruz" dedi.
  Konya Valisi Vahdettin Özkan, konuyu takip ettiklerini belirterek, "Saldırıya uğrayan doktor ve saldırgan yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı." dedi.

Vali Özkan ile İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç, hastaneye giderek yetkililerden bilgi aldı.

Hastane önünde toplanan doktorlar ve sağlık çalışanları olaya tepki gösterdi. Bazı sağlık çalışanları ve doktorların gözyaşı döktüğü görüldü.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, hastane önünde toplanan ve olayı protesto eden kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı.

Özkan, burada yaptığı konuşmada, "Acımız hepimizin acısı, anlıyorum. Maalesef hastanemizde görevinin başında bir hekimimiz saldırıya uğramıştır. Saldırıyı nefretle kınıyoruz. Bütün sağlık çalışanlarımızın üretmiş olduğu kamu hizmeti karşısında insanlarımızın müteşekkir olması lazım. Hekimlerimize, sağlık çalışanlarına uzanan eller kırılsın." diye konuştu.

Özkan, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

"Maalesef üzülerek söylüyorum, saldırıyı gerçekleştiren de yine bir hastanemizde çalışan, sağlık hizmetinde çalışan bir görevli. Bunu da nefretle kınıyorum. Saat 14.30 sıralarında Yunak Devlet Hastanesinde güvenlik görevlisi olan Hacı Mehmet Akçay, Şehir Hastanesi'nde çalışan uzman doktor Ekrem Karakaya'nın poliklinik odasında gelmiş ve silahlı saldırıda bulunmuştur. Maalesef hekimimiz hayatını kaybetmiştir. Saldırıyı gerçekleştiren yaralı güvenlik görevlisi de daha sonra hayatını kaybetmiştir. Saldırıyı nefretle kınıyoruz. Hekimimize Allah'tan rahmet başta yakınları ve mesai arkadaşları ve tüm sağlık çalışanlarımıza baş sağlığı diliyoruz. Konu adli makamlarımızca çok yönlü olarak soruşturulmaktadır. Bütün teknik ekiplerimiz, savcılarımızın koordinesinde çalışmaktadır."

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (HEKİMSEN) Genel Başkan Yardımcısı Dr. Salih Yahya Aksanyar da hastane önünde yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanmasını istedi.

Sağlık çalışanlarının güvenliği için tedbirlerin artırılması gerektiğini dile getiren Aksanyar, "Hekime uzanan eller kırılsın." dedi.

Usta: Sağlıkta şiddet kabul edilemez
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta da: "Konya Şehir Hastanemizde bir saldırgan tarafından gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden doktorumuza Allah'tan rahmet diliyorum. İlgili makamlarımız olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor. Her ne sebeple olursa olsun sağlıkta şiddet kabul edilemez." diye belirtti.
Başkan Altay'dan başsağlığı mesajı
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Konya Şehir Hastanesinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden doktor Ekrem Karakaya’ya Allah'tan rahmet diliyorum. Şehrimizin, yakınlarının ve sağlık camiamızın başı sağ olsun." dedi.

DİĞER HABERLER