Konhaber Reklam
Reklam
Reklam
konhaber.com » EKONOMI » Haber 26 Ocak 2013 - 10:48:08
2013'te çiftçiye ne kadar destek ödenecek?
2013'te üreticilere 9 milyar 113 milyon TL tarımsal destek ödeneceği bildirildi.

2013'te çiftçiye ne kadar destek ödenecek?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 10 yılda çiftçilere 4 milyar 56 milyon TL mazot desteği verildiğini; mazot maliyetinin ortalama yüzde 16'sının karşılandığını bildirdi.

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat'ın yazılı soru önergesini yanıtlayan Eker, tarımsal desteklerin miktar ve etkinlik olarak geliştirildiğini ve daha rasyonel hale getirildiğini kaydetti.

Bu çerçevede tarımsal desteklemelerin kalite, sağlık, verimlilik ve kırsal kalkınmayı esas alacak şekilde düzenlendiğini aktaran Eker, ''2003 yılından sonra birçok kalemde yeni destek uygulamaları başlatılmıştır. Son 9 yılda çiftçimize nakit olarak verilen tarımsal destek miktarı önemli oranda artırılmıştır.

2002 yılında toplam 1 milyar 868 milyon TL tarımsal destek ödenmişken, 2012 yılında toplam destek miktarı 7,6 milyar TL'ye ulaşmıştı'' dedi.

2013 yılında ise üreticilere 9 milyar 113 milyon TL destek ödeneceğini ifade eden Eker, şunları kaydetti:

''Bakanlığımızca üretim girdilerine önemli destek verilmekte olup, bu kapsamda üreticilere; 2003 yılından itibaren mazot desteği, 2005 yılından itibaren kimyevi gübre desteği, toprak analizi desteği ve sertifikalı tohum ve fidan destekleri verilmekte ve bu destekler ile üretim maliyetinin önemli bir kısmı karşılanmaktadır.

2003 yılında başlatılan mazot desteği uygulaması kapsamında 2003-2012 döneminde toplam 4 milyar 56 milyon TL destekleme ödemesi yapılarak, çiftçilerimizin mazot maliyetinin ortalama yüzde 16'sı karşılanmıştır. 2013 yılında yapılacak mazot destekleme ödemesinin birim fiyatı bir önceki yıla göre ortalama yüzde 6,6 oranında artırılmıştır.

Ülkemizin gübre üretiminde ise son yıllarda önemli artışlar yaşanmaktadır. Ülkemizin 2008 yılı gübre üretimi yaklaşık 2,9 milyon ton olarak gerçekleşmiş iken, 2011 yılı sonunda yüzde 30 artışla yaklaşık 3,8 milyon tona ulaşmıştır. Gübre tüketimimiz ise Bakanlığımızca yürütülen toprak analiz çalışmaları nedeniyle, 2009 yılında 5,3 milyon ton iken, 2011 yılı sonunda yüzde 10 azalışla 4,8 milyon tona gerilemiştir.

Bakanlığımızca, gübre desteği 2005 yılında ilk kez doğrudan çitçiye ödenmeye başlamış olup, 2005-2012 döneminde toplam 3,5 milyar TL gübre destekleme ödemesi yapılarak çiftçimizin gübre maliyetinin ortalama yüzde 15'i karşılanmıştır. 2013 yılı için yapılacak gübre destekleme ödemesi birim tutarı bir önceki yıla göre ortalama yüzde 5,3 oranında artırılmıştır.''

AA

.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu haber toplam 9406 defa okundu.
YORUMLAR
Bu Haber için toplam 1 yorum yapıldı.

Tüm yorumları okumak için tıklayın
cavit borlu - Konya 22.02.2013 - 10:18:55
çiftçi çoğalıyor ona görede mebla çoğalıyor buğday 3 yıldır 650 -750 arasında mazot 3 yılda yüzde 80 arttı 3 yıl önce gübre dap 850-900 tl idi şimdi 1400 tl destekler 3yıl öncede 0,45 kuruştu simdide 0,47 koskoca bakan sanki çocuk kandırıyor çiftçileri cahil sandı kendi maaşlarını 1gün aksatmazlar çiftçiye daha 1 KURUŞ ödemedi geçen sene ocak 1 de buğday primi ödendi bu sene mart geldi daha ödenecek ,
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
EKONOMI KATEGORİSİNDEN DİĞER HABERLER
Başbakan Yardımcısı Babacan, Afyonkarahisar'da: (2) Başbakan Yardımcısı Babacan, Afyonkarahisar'da: (2)

"Yargımız için insan kaynağı reformu çok önemli olacak. Biz hakimlerimizin uluslararası hukuk normları, anayasa, yasalar ve hür vicdanlarıyla karar vermelerini istiyoruz. Hiçbir yerden hiçbir şekilde etki altında kalmamalarını, talimatla iş yapmamalarını arzu ediyoruz" "Bir savcı bir hakim, iki üç tane de emniyet mensubu, Türkiye'de yapamayacakları operasyon yok. 17-25 Aralık'ta bunları yaşadık. Buna izin verilmesi mümkün değil"

Başbakan Yardımcısı Babacan, Afyonkarahisar'da: (1) Başbakan Yardımcısı Babacan, Afyonkarahisar'da: (1)

"Dünya ticaretinin büyüme hızı kriz öncesi yıllara göre yarı yarıya düşmüş durumda. Dünya ekonomisinin büyüme hızı, gelişmiş ülkelerin büyüme hızı ve gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızları, hep kriz öncesi döneme göre daha düşük" "Siyasi istikrar içinde yaşanıldığında hissedilmiyor. Aynı sağlık ve servet gibi. Varken bazen kıymeti bilinmiyor. Kötü dönemler çabuk unutulabiliyor. Siyasi istikrar varken, kıymeti bilmek gerekiyor. Şimdi çok şükür siyasi istikrarımız var"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

"Türkiye 2002-2008 yılları arasında üretime, yatırıma ve istihdama gereken desteği vermeseydi, gereken önemi vermeseydi, bilesiniz ki 2008 krizi Türkiye'yi teğet geçmez, Türkiye'yi adete kalbinden vururdu" "7 Haziran'da bir seçim var. Allah muhafaza Türkiye koalisyon dönemine dönerse, bir ekonomik kriz daha Türkiye'ye gelebilir"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:

"Geçen sene dünyadan aldığımızın tohumun 8 bin 500 ton fazlasını dünyaya sattık. Yani Türkiye tohum alanında toplam miktarda net ihracatçıdır" "Biz, Türkiye tabiatına önem ve değer veriyoruz. Türkiye tabiatının ve Türkiye'nin bio çeşitliliğinin değerinin farkındayız"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:

"Cumhuriyet tarihinin en büyük toplulaştırma reformunu yaptık. 10 yılda 4,5 milyon hektar yani 45 milyon dönüm arazinin toplulaştırmasını tamamladık" "Bu yılın sonuna kadar 15 milyon dönüm daha yapılıyor. Yıl sonu itibariyle inşallah 60 milyon dönüm arazinin toplulaştırması tamamlanmış olacak"

Necip Fazıl Aile ve Kültür Merkezi açıldı Necip Fazıl Aile ve Kültür Merkezi açıldı

Başbakan Yardımcısı Babacan: "Hem enflasyonun hem de faizlerin önümüzdeki dönemde basamak basamak daha aşağıya gideceğini inşallah göreceğiz" "Türkiye'nin üzerinde de hesaplar var. Türkiye'nin kendi iç huzurundan rahatsız olan, Türkiye'nin geldiği noktayı çekemeyenler var. Dışarıdan bu ülkeyi yıkamadık, içeriden nasıl yıkarız diyenler var. Fitne fesat çok, bizi bölmeye, parçalamaya çalışanlar, kafaları karıştırmaya çalışanlar çok. Bunların hepsine 'dur' dememiz lazım" AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Atalay: "Birbiriyle kanlı bıçaklı olan partiler seçim ortamında AK Parti'ye karşı birleşti. HDP ile MHP birleşti. Saadet Partisi bile birleşti, Erbakan Hoca'nın hatıralarına ihanet ediyorlar. Küçük kafalı bunlar, küçük kafalı, büyük düşünemeyenler. Hepsi eski Türkiye ekibinin içine katıldılar"

© 2006-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Tel: 444 0 155 | Faks: (0332) 350 43 04
konhaber.com bir anmeg kuruluşudur.
sanalbasin.com üyesidir     Tasarim ve programlama : Temel Bilişim