Konhaber Reklam
Reklam
Reklam
konhaber.com » EKONOMI » Haber 27 Aralık 2012 - 10:22:32
Destek ödemeleri için son başvuru tarihi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2012 yılı mazot, gübre ve toprak analizi desteği için başvuruların 31 Aralık'ta sona ereceğini hatırlatarak, desteklemeden yararlanacak üreticilerin tarım ilçe ve il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerektiğini belirtti.

Destek ödemeleri için son başvuru tarihi

Bayraktar, yazılı açıklamasında, mazot, gübre ve toprak analizi desteklemelerine ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili tebliğinin, 1 Ocak 2012'den geçerli olmak üzere 15 Haziran'da yayımlandığını anımsattı.

Desteklemelerden Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olan, tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre tarımsal faaliyette bulunan üreticilerin yararlanabileceğine işaret eden Bayraktar, çiftçilere yıl içinde işledikleri, ÇKS'de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak destekleme ödemesi yapılacağını belirtti.

Tebliğe göre, arazi miktarı 1 dekarın altında olan çiftçilere destekleme ödemesi yapılmayacağını hatırlatan Bayraktar, toprak analizi desteğinin dekar başına 2,5 lira olarak belirlendiğini kaydetti.

Bayraktar, şu bilgileri verdi:

''ÇKS'ye kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere Bakanlık'ça yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 1 Ocak 2012 tarihi ile 31 Aralık 2012 tarihi arasında toprak analizi yaptırılması zorunludur.

50 dekarın altında tarım arazisi için bu şart aranmamaktadır. Mazot, gübre ve toprak analizi desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerimizin 31 Aralık Pazartesi günü mesai bitimine kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilçe, merkez ilçelerde ise il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Çiftçilerimizin bu konuda son günü beklemeden başvurularını yapması, olası sıkışıklıklara meydan verilmemesi açısından önemlidir.''

Mazot ve gübre destekleri üç ana ürün grubunda alan bazlı olarak şöyle yapılacak:

No

Ürün Grupları

Mazot (TL/dekar)

Gübre (TL/dekar)

1

Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman

2,7

3,7

2

Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler sebze ve meyve

4,0

5,0

3

Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri

6,4

6,3

AA

.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu haber toplam 6858 defa okundu.
YORUMLAR
EKONOMI KATEGORİSİNDEN DİĞER HABERLER
Yerli sismik araştırma gemisi "TURKUAZ" denize indirildi Yerli sismik araştırma gemisi "TURKUAZ" denize indirildi

-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Son 7-8 ay içerisinde dünyadaki ham petrol fiyatlarının oynamasından kaynaklanan sebeplerle 975 milyar dolarlık bir rakam üretici ülkelerden tüketici ülkelere kaydı" "Japonya maden aramacılığı ile ilgili konularda 200 milyon dolardan fazla bütçe ayırdı"

TGSD Başkanı Fayat: TGSD Başkanı Fayat:

"Hazır giyim ile tekstil sektörlerinin senkronize hareket etmeleri halinde ihracat artış hızlarını kolaylıkla ikiye katlarlar"

Yaş meyve ve sebze ihracatında kolaylık Yaş meyve ve sebze ihracatında kolaylık

Kazada yaralanan üniversite öğrencisi Erol Güleryüz, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

Özgün İyi Yönetim Uygulamaları Forumu Özgün İyi Yönetim Uygulamaları Forumu

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı (BYV) Mütevelli Heyeti Başkanı Dortluoğlu: "Biz bir vakıf medeniyetinin mensupları olarak hep kendimize şu düsturu edinmiştik; bir mum bir başka mumu aydınlatmakla ışığından bir şey kaybetmez" Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Barbarosoğlu: "Ancak ülke olarak hedeflenen noktada olmadığımızı kabul ederek özeleştiri yapmaktan kaçınmamalı, bu durağanlığı aşabilmek, yenlikçilik eşiğine atlayabilmek için tüm taraflar arasında sinerjik bir iletişim ortamını yaratmalıyız"

Kuru Meyve Çalıştayı Kuru Meyve Çalıştayı

Türkiye?nin üretiminde ve ihracatında dünya lideri konumunda olduğu ve yıllık 1,5 milyar dolar döviz kazandıran kuru meyve sektörü, 2023 hedeflerine ulaşmak için çalıştayda buluştu Kuru Meyve Tanıtım Grubu Başkanı Öz: "Türk kuru meyve sektörünün kazanılmış pazarları kaybetmemesi için ürünlerde kalıntı ilaç sorununun çözülmesi şart" "Sağlık sisteminde çok güzel bir reçete sistemimiz var. Doktor size bir aylık bir ilaç verdiyse 29. gün gittiğinizde o ilacı alamıyorsunuz, aynı sistem tarım ilaçlarında da kullanılabilir"

Untitled Document
Kontv Milletin Kanalı
HAVA DURUMU
KONYA icin Hava Durumu
KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞLI
12,4
KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞLI
Nem:%86
Ruzgar:8 km/sa
Basinc:1005,1 hPa
NAMAZ VAKiTLERi
28 Mart 2015, Cumartesi - Konya
imsak Gunes Ogle Ikindi Aksam Yatsi 04:12 05:35 12:02 15:31 18:17 19:34
© 2006-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Tel: 444 0 155 | Faks: (0332) 350 43 04
konhaber.com bir anmeg kuruluşudur.
sanalbasin.com üyesidir     Tasarim ve programlama : Temel Bilişim