Konhaber Reklam
Reklam
Reklam
konhaber.com » EKONOMI » Haber 27 Aralık 2012 - 10:22:32
Destek ödemeleri için son başvuru tarihi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2012 yılı mazot, gübre ve toprak analizi desteği için başvuruların 31 Aralık'ta sona ereceğini hatırlatarak, desteklemeden yararlanacak üreticilerin tarım ilçe ve il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerektiğini belirtti.

Destek ödemeleri için son başvuru tarihi

Bayraktar, yazılı açıklamasında, mazot, gübre ve toprak analizi desteklemelerine ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili tebliğinin, 1 Ocak 2012'den geçerli olmak üzere 15 Haziran'da yayımlandığını anımsattı.

Desteklemelerden Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olan, tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre tarımsal faaliyette bulunan üreticilerin yararlanabileceğine işaret eden Bayraktar, çiftçilere yıl içinde işledikleri, ÇKS'de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak destekleme ödemesi yapılacağını belirtti.

Tebliğe göre, arazi miktarı 1 dekarın altında olan çiftçilere destekleme ödemesi yapılmayacağını hatırlatan Bayraktar, toprak analizi desteğinin dekar başına 2,5 lira olarak belirlendiğini kaydetti.

Bayraktar, şu bilgileri verdi:

''ÇKS'ye kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere Bakanlık'ça yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 1 Ocak 2012 tarihi ile 31 Aralık 2012 tarihi arasında toprak analizi yaptırılması zorunludur. 50 dekarın altında tarım arazisi için bu şart aranmamaktadır. Mazot, gübre ve toprak analizi desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerimizin 31 Aralık Pazartesi günü mesai bitimine kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilçe, merkez ilçelerde ise il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Çiftçilerimizin bu konuda son günü beklemeden başvurularını yapması, olası sıkışıklıklara meydan verilmemesi açısından önemlidir.''

Mazot ve gübre destekleri üç ana ürün grubunda alan bazlı olarak şöyle yapılacak:

No

Ürün Grupları

Mazot (TL/dekar)

Gübre (TL/dekar)

1

Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman

2,7

3,7

2

Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler sebze ve meyve

4,0

5,0

3

Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri

6,4

6,3

AA

.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu haber toplam 6749 defa okundu.
YORUMLAR
EKONOMI KATEGORİSİNDEN DİĞER HABERLER
4. Kastamonu Ahşap Fuarı 4. Kastamonu Ahşap Fuarı

TİM Yönetim Kurulu Üyesi Güleç: "Türkiye, mobilya ihracat sıralamasında dünyada 13. sıraya yükseldi. Demek ki biz rakiplerimize göre önde gidiyoruz. Geçen sene Çin?den sonra ihracatını en çok artıran ülke olduk"

Denizli Ticaret Borsası Denizli Ticaret Borsası

Çerezlik çiğ ay çekirdeğinin kilogramı 5,50 liradan işlem gördü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın göreve başlaması Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın göreve başlaması

TESK Başkanı Palandöken: "Cumhurbaşkanı Erdoğan?ı esnaf ve sanatkarımız adına tebrik ediyoruz, başarılarının sonsuz olmasını diliyoruz"

Piyasalarda gün sonu Piyasalarda gün sonu

Borsa günlük bazda yüzde 0,46 değer kazandı Borsa İstanbul Altın Piyasası endeksi yatay seyretti, altının kilogram fiyatı 89 bin 600 lira oldu

İSTİB Başkanı Kopuz: İSTİB Başkanı Kopuz:

"Sayın Recep Tayyip Erdoğan?ın bizzat halkın seçtiği kişi olarak Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması, yeni bir dönemin başlangıcıdır. Türkiye bugün yeni bir dönemin kapısını ardına kadar aralamıştır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın göreve başlaması Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın göreve başlaması

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Sayın Erdoğan?ın, cumhurbaşkanlığı döneminde de aynı başarıyı devam ettireceğine inanıyoruz"

© 2006-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Tel: 444 0 155 | Faks: (0332) 350 43 04
konhaber.com bir anmeg kuruluşudur.
sanalbasin.com üyesidir     Tasarim ve programlama : Temel Bilişim