Konhaber Reklam
Reklam
konhaber.com » EKONOMI » Haber 27 Aralık 2012 - 10:22:32
Destek ödemeleri için son başvuru tarihi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2012 yılı mazot, gübre ve toprak analizi desteği için başvuruların 31 Aralık'ta sona ereceğini hatırlatarak, desteklemeden yararlanacak üreticilerin tarım ilçe ve il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerektiğini belirtti.

Destek ödemeleri için son başvuru tarihi

Bayraktar, yazılı açıklamasında, mazot, gübre ve toprak analizi desteklemelerine ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili tebliğinin, 1 Ocak 2012'den geçerli olmak üzere 15 Haziran'da yayımlandığını anımsattı.

Desteklemelerden Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olan, tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre tarımsal faaliyette bulunan üreticilerin yararlanabileceğine işaret eden Bayraktar, çiftçilere yıl içinde işledikleri, ÇKS'de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak destekleme ödemesi yapılacağını belirtti.

Tebliğe göre, arazi miktarı 1 dekarın altında olan çiftçilere destekleme ödemesi yapılmayacağını hatırlatan Bayraktar, toprak analizi desteğinin dekar başına 2,5 lira olarak belirlendiğini kaydetti.

Bayraktar, şu bilgileri verdi:

''ÇKS'ye kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere Bakanlık'ça yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 1 Ocak 2012 tarihi ile 31 Aralık 2012 tarihi arasında toprak analizi yaptırılması zorunludur. 50 dekarın altında tarım arazisi için bu şart aranmamaktadır. Mazot, gübre ve toprak analizi desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerimizin 31 Aralık Pazartesi günü mesai bitimine kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilçe, merkez ilçelerde ise il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Çiftçilerimizin bu konuda son günü beklemeden başvurularını yapması, olası sıkışıklıklara meydan verilmemesi açısından önemlidir.''

Mazot ve gübre destekleri üç ana ürün grubunda alan bazlı olarak şöyle yapılacak:

No

Ürün Grupları

Mazot (TL/dekar)

Gübre (TL/dekar)

1

Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman

2,7

3,7

2

Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler sebze ve meyve

4,0

5,0

3

Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri

6,4

6,3

AA

.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu haber toplam 6897 defa okundu.
YORUMLAR
EKONOMI KATEGORİSİNDEN DİĞER HABERLER
Fed St. Louis Başkanı Bullard: Fed St. Louis Başkanı Bullard:

"Ekonominin beklenmedik bir şekilde yavaşladığına yönelik bir gösterge olmadığı sürece normalleşmeyi istiyorum" "Aslında kısa süre içinde istihdam ve enflasyon hedeflerimize ulaşmış olacağız"

TSE'deki görev değişiklikleri TSE'deki görev değişiklikleri

Türk Standardları Enstitüsü: "Görev değişiklikleri basın yayın organlarında belirtildiği gibi 80 personele yönelik değildir" "Toplamda 26 personelin görev değişikliği, özlük hakları korunarak yapılmıştır"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmir'de: (2) CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmir'de: (2)

"Sayın Davutoğlu, 'benim kitabımda vardı, oradan yürüttüler mi çaldılar mı' öyle bir şey söyledi. Kitabını okumamıştım, arkadaşlara sordum 'gerçekten kitabında var mı böyle bir şey' diye. Bir yerinde bir merkez sözcüğü geçiyormuş. Merkez sözcüğü geçiyor diye Merkez Türkiye Projesi, olmaz" "Hangi iktidar gelirse gelsin, bu projeyi uygulamak zorundadır. Bu projenin uygulanmadığı bir Türkiye, büyüyen, gelişen bir Türkiye olamaz"

JP Morgan Chase Bankası, 5 bin çalışanını işten çıkarıyor JP Morgan Chase Bankası, 5 bin çalışanını işten çıkarıyor

"(Türkiye'de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak) diyen bir Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu, AK Parti kadroları var. Milletin hakkını asla namerde yedirmeyiz" "Birileri dedikodu, fitne ve fesat üretecek, kuyu kazacak, tuzak kuracak ama biz birbirimize kenetlenerek, o kazdıkları kuyulara onları bırakacağız"

Babacan, Ekonomi Kulübü üyeleriyle buluştu Babacan, Ekonomi Kulübü üyeleriyle buluştu

Roland Garros'un 5. gününde tek kadınların 5 numaralı seribaşı Wozniacki ve 12 numaralı seribaşı Pliskova, turnuvaya 2. turda veda etti

© 2006-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Tel: 444 0 155 | Faks: (0332) 350 43 04
konhaber.com bir anmeg kuruluşudur.
sanalbasin.com üyesidir     Tasarim ve programlama : Temel Bilişim