Reklam
konhaber.com » GUNCEL » Haber 02 Temmuz 2012 - 15:31:08
Karatay'a Kongre ve Gençlik Merkezi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, bir dizi açılış ve ziyaret için geldiği Konya'da, Karatay Belediyesi Kongre ve Gençlik Merkezi Temel Atma Töreni'ne katıldı.

Karatay'a Kongre ve Gençlik Merkezi

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

Çelik, burada yaptığı konuşmada, Konya'ya her geldiğinde kenti gelişmiş ve değişmiş olarak gördüğünü söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, ''Türkiye'nin itibarı büyük, aktif ve etkin bir dış politikamız var. Türkiye sağlam bir kaptanla yoluna devam ediyor. Başımızda Başbakanımız, halkın duası ve desteği devam ettiği sürece, gerek yerelde gerek genelde halkımızın yüzünü güldürmeye devam edeceğiz'' dedi.

Çelik, bir dizi açılış ve ziyaret için geldiği Konya'da, Karatay Belediyesi Kongre ve Gençlik Merkezi Temel Atma Töreni'ne katıldı. Çelik, burada yaptığı konuşmada, Konya'ya her geldiğinde kenti gelişmiş ve değişmiş olarak gördüğünü söyledi.

Konya'nın modern bir şehir görünümüne kavuştuğunu aktaran Çelik, ''Yeşilliğinden, refüjlerin düzenlenmesine, çiçeklerinden, yollarında üst geçit ve alt geçitler bulunmasına kadar, Konya modern ve muhteşem bir şehre dönüşmüş. Her tarafta yeni yeni şantiyeler var, şehir adeta şantiye halinde. Bu değişim ve dönüşüm faaliyeti devam ediyor. Bundan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başta olmak üzere ilçe belediye başkanlarımızı ve katkısı olan herkesi tebrik ediyorum'' diye konuştu.

Türkiye'de şehirleri çok daha modern, yaşanır, hayatın zevkle devam edeceği şehirler haline getireceklerini söyleyen Çelik, şunları kaydetti:

''Böyle bir kararlılığımız var. Türkiye'nin itibarı büyük, aktif ve etkin bir dış politikamız var. Türkiye sağlam bir kaptanla yoluna devam ediyor. Başımızda Başbakanımız, halkın duası ve desteği devam ettiği sürece, gerek yerelde gerek genelde halkımızın yüzünü güldürmeye devam edeceğiz. Gençlik merkezimiz hayırlı olsun.''

Eskiden beri tarım kenti olan Konya'nın 4 tanesi resmi, 10'dan fazla organize sanayi bölgesi ile sanayi ve ticaret kenti haline de geldiğini ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

''Konya, kültür, tarih ve turizm merkezi. 5 yıldızlı otellerin sayıları gittikçe artıyor. Belki Konya'da kum, deniz, güneş turizmi yok. Ama dünyada tatil turizmi ikiye ayrılıyor. Bir de kültür turizmi var. Kültür turizminde insanlar daha aktiftir, daha fazla para harcarlar ve esas turizm, dünyadaki kültür turizmidir. Konya, Selçuklu Devleti'nin başkenti olması nedeniyle, Osmanlı Devleti zamanında da bir kültür, ilim merkezi olması sebebiyle bu bölgede çok büyük potansiyel sunuyor. Eğer hedefiniz 10 milyon turisti ağırlamaksa, tabii ki yapılması gereken daha çok iş, gidilecek daha çok mesafe var. Bu potansiyel, bu birikim Konya'da var.''

''Onlara doğru adresi göstermemiz lazım''

Konya'nın 4 üniversitesi, 3 tıp fakültesi olan Türkiye'deki nadir şehirlerden birisi olduğunu vurgulayan Çelik, şunları ifade etti:

''Çocuklarımıza 'yanlış yapma' dediğimiz zaman, onlara doğru adresi göstermemiz lazım. Eğer kültür merkezlerimiz olmazsa, ilim-irfan yuvaları olmazsa, gençliği yanlış yerlerden ve yanlış alışkanlıklardan alıkoyamazsınız. Çocuklarımızdaki enerjiyi güzele, hayıra kanalize ederek, o enerjisini boşaltmasını sağlayabiliriz. Nefret insanda var olan bir duygudur. 'Nefret etme' demeyin, nefret duygusundan nefret etmesini sağlayın. Yanlışa karşı, savaşa, haksızlığa, zulme, kötülüğe karşı nefret etmesini sağlarsan, o çocuğu eğitmiş olursun. Dolayısıyla bir üniversitenin yanında yeni yeni gelişmekte olan, çok büyük hamleler yapan Karatay ilçemizde Gençlik ve Kongre Merkezi'nin temelinin atılmış olmasını hayırlı bir hizmet olarak görüyorum.''

''Mimari, sükunet halindeki felsefedir''

Tarihi mimariye karşı haksızlık yapıldığını anlatan Çelik, şunları kaydetti:

''Bizim, dünyanın en seçkin mimari tarzlarından birisi Selçuklular'la gelen, Osmanlılar'la zirveye ulaşan bir mimarimiz var. Ankara'da Cumhuriyet kurulurken bir Ulus mimarisi var. Mimar Kemalettin'e baktığınız zaman neo-klasik dediğimiz bir mimari tarz var ve binaların bir kişiliği, bir kimliği var. Ulus'tan başlayın, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'ne kadar gelin, bu şekilde. Sıhhiye köprüsüyle birlikte züppelik başlar. İhtiyaç ağırlıklı beton yığınlarıyla doldurmuşuz biz Ankara'yı. Daha sonra da devam etmiş. Belediye başkanlarımızın kulaklarına küpe yapması gereken, Alman Hegel'in bir sözü var. Diyor ki; 'Mimari, sükunet halindeki felsefedir. Mimari, suskun felsefedir, cisimleşmiş felsefedir'. Bir milletin estetik kaygısını mimariden daha iyi yansıtan, ortaya koyan başka bir şey hayal edemezsiniz. Halka, 'abuk subuk evler yapmayın' dediğimiz zaman, önce hükümet konaklarımızı, adliye saraylarımızı, okullarımızı, postanelerimizi, kongre ve kültür merkezlerimizi devlet olarak vatandaşa numuneler halinde inşa etmeliyiz. Devlet yanlış yaparsa, vatandaşa, 'neden doğruyu yapmıyorsun' deme hakkına sahip olmaz. Bu mimari eserler seçilirken geleneksel mimarimizden ilham alan, ondan esintiler olan, modern mimarinin bütün imkanlarını bünyesinde barındıran mimari eserler ortaya koyabilmemiz gerekiyor.''

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de Konya'nın 4 üniversitesiyle, yaklaşık 300 bin öğrenci sayısıyla ve genç nüfusuyla eğitim kenti haline geldiğini söyledi.

Bu özelliği ile kentte çeşitli ihtiyaçların da doğduğunu anlatan Akyürek, ''En başta kütüphaneler, kültür merkezleri, spor tesisleri gibi binalara ihtiyacımız var. Konya'nın eğitim kenti haline gelmesini sağlayan, emek veren herkese teşekkürlerimi iletiyorum. 21. yüzyılda Konyamız'ı tarihteki önemine kavuşturmak, dünyanın sayılı kentleri arasına sokmak için bu hedef doğrultusunda adım adım ilerliyoruz'' diye konuştu.

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ise 2004 yılından bu yana 250 bin konut, adliye binası, KTO Karatay Üniversitesi ve temeli atılan Karatay Kongre ve Gençlik Merkezi'yle bulundukları alanın tamamının hizmete açıldığını belirtti.

Temeli atılan kongre merkezinin Konya'nın ihtiyacı olduğunu vurgulayan Hançerli, ''1500 kişilik bir kongre salonunun temelini atıyoruz. Çok güzel mekanlara kavuşuyoruz. İnşallah daha da güzel hizmetlere birlikte kavuşacağız. Kongre merkezimiz, Hz. Mevlana'nın diyarına hayırlar getirsin'' dedi.

Akabe Mahallesi'ne yapılan kongre merkezinin, 5 bin 948 metrekare arsa üzerinde toplam inşaat alanı 7 bin 380 metrekare olarak projelendirildiği bildirildi.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu haber toplam 4388 defa okundu.
YORUMLAR
Bu Haber için toplam 3 yorum yapıldı.

Tüm yorumları okumak için tıklayın
kerim bulut - Konya 03.07.2012 - 11:15:21
çok güzel bir yatırım olacağını düşünüyorum. Karatay a böyle bir yatırım yapmanın yadırgandığını görmek çok ilginç. İnsanların niye karnı ağrıyor anlamıyorum. Nereye yapsaydı ya, getirse de sizin oraya mı yapsaydı, Her belediye kendi imkanları çerçevesinde ilçesine hizmet ediyor. Kaaratay belediyesini bu hizmeti için kutluyorum.
kadir fidan - Konya 03.07.2012 - 08:39:35
evet murat beye katılıyorum karatayın köyden bir farkı yok özellikle çatalhüyük mahallesi bir yıldan buyana köyden farkı yok hatta köy daha iyi desem yalan olmaz hizmet adına bir yıldır toz toprak içinde yaşanıyorartık evlere tozdan girilmiyor yolların bozukluğundan evler deprem gibi sallanıyor karatay tabiri caizse ilerleme yerine geriliyor
Murat Kocaman - Konya 02.07.2012 - 17:06:34
Karatay gibi bir yere Kongre merkezi yapılması tuhafıma gitti. Yazık. Selçuklu belediyesini kıskançlıktan kaynaklanmış olmalı. Karatay belediyesi kendince bir sürü icraatlar da bulunuyor. Her yaptığı icraat Karatayı geliştirmek şöyle dursun sadece büyük bir köye dönüştürüyor. Çünkü büyük düşünülmüyor, sadece diğer belediyelerle yarışılıyor ve habire bir şeyler yapmaya çalışılıyor. Ama yapılanlar hep birer taklit, küçük çaplı, kopya, demode ve klasik. Bunların yerine büyük düşünülebilse, diğer belediyelerle yarış ve kıskançlık yerine Konya'ya hizmet amaçlı, uluslararası çaplı küresel ve metropol düşünülebilse çok daha büyük işlere imza atar, kendi tarzını yapar. Örneğin ufak havuzlar yerine şiledeki yada Japonya'daki gibi dünyanın en büyük havuzunu yapıp Konya'ya denizi-plajı getirmiş olabilir ve işte Karatay'ı o zaman köy olmaktan çıkarabilirdi. Çok olacağına az olsun ama marka olsun.
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
GUNCEL KATEGORİSİNDEN DİĞER HABERLER
Sudan Devlet Başkanı Beşir BAE'de Sudan Devlet Başkanı Beşir BAE'de

Beşir, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed Al Nahyan ile bir araya geldi

Malatya'daki deprem Malatya'daki deprem

AFAD, merkez üssü Hekimhan ilçesi olan 5.0 büyüklüğündeki depremde bir çocuğun hafif yaralandığını, 8 evde hasar meydana geldiğini bildirdi

Malatya'daki deprem Malatya'daki deprem

Hekimhan ilçesindeki depremde Güzelyurt camisinin minaresi zarar gördü

Bayırbucak Türkmenleri için sabah namazında dua ettiler Bayırbucak Türkmenleri için sabah namazında dua ettiler

Eski Cami'de bir araya gelen gençler sabah namazında Suriye'de saldırıya uğrayan Türkmenler için dua etti

Malatya'daki deprem Malatya'daki deprem

Hekimhan ilçesindeki depremde bir çocuk başından hafif yaralanırken, 15 kişi panik nedeniyle hastaneye başvurdu İlçe Belediye Başkanı Millioğulları: "Herhangi bir can kaybımız yok"

Untitled Document
HAVA DURUMU
KONYA icin Hava Durumu
ÇOK BULUTLU
ÇOK BULUTLU
Nem:%87
Ruzgar:2 km/sa
Basinc:1017,4 hPa
Sesli Makale
NAMAZ VAKiTLERi
29 Kasım 2015, Pazar - Konya
imsak Gunes Ogle Ikindi Aksam Yatsi 05:09 06:36 11:45 14:17 16:41 18:01
© 2006-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Tel: 444 0 155 | Faks: (0332) 350 43 04
konhaber.com bir anmeg kuruluşudur.
sanalbasin.com üyesidir     Tasarim ve programlama : Temel Bilişim