Reklam
Reklam
Çelikkayalar
konhaber.com » EKONOMI » Haber 19 Haziran 2012 - 18:42:44
Vergi borçlusuna ikinci yapılandırma şansı
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı İsmail Turan, geçen yıl yürürlüğe giren vergi ve prim borçlarına ödeme kolaylığı getiren yasadan yararlandıkları halde bazı nedenlerle bu haklarını kaybeden mükelleflere ikinci şans doğduğunu bildirdi.

Vergi borçlusuna ikinci yapılandırma şansı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen 6111 sayılı torba yasaya eklenen bir madde ile yapılandırmadan yararlandığı halde taksitlerini ödeyemediği için bu hakkını kaybeden 1 milyon vergi borçlusuna yeniden yapılandırma imkanı getirildiğini hatırlatan Turan, “6111 sayılı kanun kapsamında, vergi ve prim borçlularına, borçlarını yeniden yapılandırma imkanı sağlanmıştı. Söz konusu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, vergi borçlularının bir kısmı yapılandırma kapsamında taksitlerini 2’nin üzerinde aksatmış ve yapılandırma haklarını kaybetmişlerdi. Bu noktada 15 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6322 sayılı Amme Alacaklarının tahsili usulü hakkında kanun ile borçlarını yapılandırma şansı kaybetmiş veya borçlarını hiç yapılandırmamış mükelleflere yeni bir şans daha verilmiştir. Yeniden yapılandırma ile ilgili en önemli satırbaşları ise; yapılandırma sadece vergi borçlarını kapsamaktadır.

Düzenlemeden, 2011 yılında cari ve eski borçlarını aksatan mükellefler yararlanabilecektir. Düzenlemeden yararlanacak vergi borçlarında, 6111 sayılı torba yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan borçları esas alınacak ve cari dönemdeki borçlarının da ödenmesi şartıyla yapılandırma kapsamına gireceklerdir. Mükellefler, taksitleri, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren gecikme zammı ile birlikte dört ay içinde ödeyebileceklerdir” dedi.

TERÖR SALDIRISINA KINAMA
Konya SMMM Odası Başkanı Turan, Hakkari’de 8 askerin şehit olduğu saldırıyı da kınadı. Turan yazılı açıklamasında, “Bu alçak ve hain saldırıyı yapanları, içeride ve dışarıda terör örgütüne destek verenleri lanetliyor, ülkemizin birlik ve beraberliğinin bozulmasına hiçbir şekilde fırsat vermeyeceğimizi belirtiyoruz.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu haber toplam 8561 defa okundu.
YORUMLAR
EKONOMI KATEGORİSİNDEN DİĞER HABERLER
Memurların zamlı maaşları belli oldu Memurların zamlı maaşları belli oldu

Memur maaş katsayıları, yüzde 1,71'lik enflasyon farkı ve yüzde 3'lük Temmuz zammına göre yeniden belirlendi.

Yunanistan'da referanduma doğru Yunanistan'da referanduma doğru

Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis: "Yunanistan?ın batmasına izin verilmesi durumunda, 1 trilyon avro kaybedilecek. Bu çok para. Avrupa?nın buna izin vereceğine inanmıyorum"

Denizli mermeri 36 ülkedeki yapı marketlerde Denizli mermeri 36 ülkedeki yapı marketlerde

Denizli'de bir mermer firması, dünyada 36 ülkesinde 300 yapı market mağazası bulunun firma ile 3 yıllık tedarik anlaşması imzaladı

İMMİB'den Güney Afrika'ya "Yapı" çıkarması İMMİB'den Güney Afrika'ya "Yapı" çıkarması

İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Urfalılar: "15-18 Eylül tarihleri arasında Güney Afrika'da düzenlenecek Bauma Conexpo Fuarı'na 13 firmayla milli katılım yapacağız. Bu katılımın pazardaki payımızı artıracağına inanıyoruz"

"Yunanistan'ın avrodan çıkışı kur riskini artıracak" "Yunanistan'ın avrodan çıkışı kur riskini artıracak"

First Class Analytics Analisti Grogan: "Yunanistan'ın avrodan olası çıkışı kur riskini artıracaktır" Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Shearing: "Yunan krizi gelişen ekonomiler üzerine kara bir bulut gibi çöktü"

Komşudaki kriz Türk turiste yaradı Komşudaki kriz Türk turiste yaradı

Yunanistan'da turizm fiyatlarında yaşanan düşüş, Türk turistlerin taleplerinde artışı getirdi

Aydın Çavuş Dinlenme Tesisleri
Untitled Document
HAVA DURUMU
KONYA icin Hava Durumu
AZ BULUTLU
AZ BULUTLU
Nem:%50
Ruzgar:2 km/sa
Basinc:1011,5 hPa
Sesli Makale
© 2006-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Tel: 444 0 155 | Faks: (0332) 350 43 04
konhaber.com bir anmeg kuruluşudur.
sanalbasin.com üyesidir     Tasarim ve programlama : Temel Bilişim