Konhaber Reklam
Reklam
Reklam
konhaber.com » EKONOMI » Haber 01 Mayıs 2012 - 16:06:01
Konya'da 1 Mayıs kutlamaları
Konya'da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla KESK Konya Şubeler Platformu öncülüğünde bir araya gelen bazı işçi sendikaları, sivil toplum örgütleri ve bazı partililer yürüyüş ve ardından gerçekleştirilen mitingle kutlama yaptı.

Konya'da 1 Mayıs kutlamaları

Atatürk Anadolu Lisesi önünde toplanan grup, pankart, poster ve dövizlerle yürüyüş yaptı.

Yürüyüşün ardından gruptakilere seslenen KESK Dönem Sözcüsü Cebrail Bektaş, sosyal ve siyasal koşullara bakıldığında, birliğe ve dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan günlerden geçildiğini söyledi. Bektaş, şunları kaydetti:

''Bizler her şeye rağmen, bu önemli gün vesilesiyle emekten, eşitlikten, özgürlükten, barıştan ve adaletten yana bir ülke ve dünya kurmak mümkün olduğunu biliyoruz. İnsanın insanı sömürmediği, hiçbir halkın dil, din, kültür farklılıkları nedeniyle baskı ya da ayrımcı uygulamalarla karşılaşılmadığı, insanların açlıktan ölmediği, çocukların savaşlar nedeniyle anasız babasız kalmadığı, Türkiye'de ve bütün dünyada emeğin, barışın, dayanışmanın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü bir gelecek yaratmak için mücadelemize kararlılıkla, azimle, inançla devam edeceğiz.

''

Konuşmaların ardından grup üyeleri söylenen türkü ve şarkılar eşliğinde halay çekti. Grup daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

Zafer Meydanı'nda kutlama yapıldı

Öte yandan Türk-İş, Kamu-Sen, Tes-İş ve Demiryol-İş Sendikası üyeleri de, Zafer Meydanı'nda davul zurna eşliğinde kutlama yaptı.

Türk-İş 2. Bölge Temsilcisi Necati Kökat, burada yaptığı konuşmada, 1 Mayısların, emek hareketinin birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak tüm dünyada yıllardır kutlandığını söyledi.

Türkiye'de düzensiz ve güvencesiz istihdam denildiği zaman en başta değinilmesi gereken konunun kayıt dışı istihdam olduğunu ileri süren Kökat, ''Bir tarafta kayıtlı, düzenli tam gün çalışanlar, diğer taraftan günlük, geçici ve düzensiz çalışanlar olmak üzere açık bir şekilde ikiye bölünmüştür'' dedi.

Türkiye'de 2011 verilerine göre kayıt dışı oranın yüzde 42 civarında olduğunu belirten Kökat, şöyle konuştu:

''Esas işlerinden dolayı herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu'na kayıtlı olmayanların sayısı 9 milyon 772 bin kişidir. Bu kişiler sosyal kurumlardan ve emeklilik haklarından mahrum kalmaktadır. İşsizlik oranının yüksek olması ve yeterli istihdam olanaklarının yaratılmaması, insanları kaşıt dışı çalışmaya zorlamaktadır. Türkiye'de Sosyal Güvenlik Sistemi'nin etkin çalışmaması, kayıt dışı nedeniyle yeterli prim toplanamaması, sosyal güvenlik primlerinin yüksek olması, kişilerin maliyet hesabı yaparak kayıt dışında kalmayı tercih edebilmesi, sendikalaşmayı yapamaması gibi çıkmazların içerisine girmektedir.''

Konuşmanın ardından grup üyeleri, davul zurna eşliğinde halay çekti.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu haber toplam 3570 defa okundu.
YORUMLAR
Bu Haber için toplam 3 yorum yapıldı.

Tüm yorumları okumak için tıklayın
konyalı hüsnü - Konya 01.05.2012 - 21:00:16
nedim yılmaz haberin olduğu resimde bile işçilerin elinde bayrak var. niye illa hemen çamur atma çabası var?
tevfik örnek - Konya 01.05.2012 - 20:15:22
ellerimizdekini görmediniz galiba nedim bey biz maden iş olarak herbirimizin elinde birer türk bayrağı vardı
nedim yılmaz - Konya 01.05.2012 - 18:56:39
Peki neden bir tek bile Türk Bayrağı yoktu?
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
EKONOMI KATEGORİSİNDEN DİĞER HABERLER
Yerli Malı Belgesi Tanıtımı Yerli Malı Belgesi Tanıtımı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Türkiye artık uluslararası arenada sadece parmak kaldıran değil, işe yön veren noktada hareket ediyor" "Biz ülkemizi dünyanın en zengin ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız ama tek bir şey var. Ülke olarak birlik beraberliğimiz, haberiniz olsun birlik beraberliğimiz olmazsa bunların hepsi hayal olur"

TÜBİTAK Başkanı Çelik: Bütçe arttıkça, işbirliği oranı da artıyor TÜBİTAK Başkanı Çelik: Bütçe arttıkça, işbirliği oranı da artıyor

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Mehmet Çelik, 2004-2014 yıllarında KOBİ'lerin desteklenen proje sayısının 5 katına, büyük ölçekli firmaların desteklenen proje sayısının ise 4 katına çıktığını söyledi.

Yerli Malı Belgesi Tanıtımı Yerli Malı Belgesi Tanıtımı

TÜBİTAK Başkanı Çelik: "2004-2014 yılları arasında KOBİ'lerin desteklenen proje sayısı 5 katına, büyük ölçekli firmaların desteklenen proje sayısı ise 4 katına çıkmıştır" "Sanayicilerimizin üniversite ile ilgili yapabilecekleri desteklerle ilgili yeni bir çalışma uygulamaya konuldu. 1 milyon lira üzeri projelerde, akademik işbirliği şartı getirdik. Bütçe arttıkça, işbirliği oranı da artıyor"

Hisarcıkloğlu: Tek bir yatırımda zarar edilmez Hisarcıkloğlu: Tek bir yatırımda zarar edilmez

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 81 ildeki okul yatırımlarını tamamladıklarını, önümüzdeki yıl 162 ilçedeki okul yatırımlarına başlayacaklarını belirterek, "Tek bir yatırımda zarar edilmez o da eğitime yapılan yatırımdır" dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:

"81 ildeki okul yatırımlarını tamamladık. Önümüzdeki sene 162 ilçedeki okul yatırımlarına başlayacağız" "Ticarette kar ve zarar vardır, risk vardır. Tekbir yatırımda zarar edilmez o da eğitime yapılan yatırımdır"

SETA'dan seçime yönelik konferans SETA'dan seçime yönelik konferans

Illinois Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Akarca: "Seçmenler hükümetleri, gösterdikleri ekonomik performansa göre değerlendiriyor"

© 2006-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Tel: 444 0 155 | Faks: (0332) 350 43 04
konhaber.com bir anmeg kuruluşudur.
sanalbasin.com üyesidir     Tasarim ve programlama : Temel Bilişim