Konhaber Reklam
Reklam
Reklam
konhaber.com » GUNCEL » Haber 18 Ocak 2014 - 09:24:40
Bir 'torba' da askerler için geliyor!
TSK Personel Kanunu'nda değişiklik öngören, özlük hakları ve maaşlarda iyileştirme sağlayacak torba yasa kapıda.

Bir 'torba' da askerler için geliyor!

Askerlerin özlük haklarıyla ilgili düzenlemeler içeren torba yasa tasarısının Meclis'e gönderilmesi bekleniyor. Tasarıyla askerlerin özlük haklarında düzenleme yapılarak maaşlarında artış sağlanacak. Pakette Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda değişiklik yapılması öngörülüyor.

Binbaşı ve altında olup birinci derecede bulunan subaylar ile bunların emeklileri, yine birinci derecede bulunan astsubaylar ve bunların emeklilerine görev tazminatı verilecek.

Yine 2010'da kabul edilen Anayasa değişikliğiyle getirilen Genelkurmay Başkanı'nın Yüce Divan'da yargılanmasına ilişkin uyum yasası da paketin içinde yer alacak.

GÖREV TAZMİNATI

Torba yasa tasarısında yer alacak düzenlemenin çoğunu Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda yapılacak değişiklik oluşturacak. Mevcut düzenlemede, komutanlık görevine atanan tüm personele rütbe ve sınıfına göre "Komutanlık Tazminatı" ödeniyor. Düzenlemeyle birinci derecede olup 3600 ek göstergeye hak kazanmış olanlara ve bunların emeklilerine (binbaşı ve altında olup birinci derecede subaylar ile bunların emeklileri ve birinci derecede bulunan astsubaylar ile bunların emeklilerine) görev tazminatı verilecek.

YÜCE DİVAN UYUM YASASI

2010'daki referandumda kabul edilen düzenlemeyle, Anayasa'nın 148'inci maddesine "Genelkurmay Başkanı, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri'yle Jandarma Genel Komutanı da görevleriyle ilgili suçlarda Yüce Divan'da yargılanırlar" hükmü getirilmişti. Paketle, bu hükme uyum yasası da yapılacak.

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan'da hangi koşullarda yargılanacağı ve Yüce Divan'a kadar giden süreç düzenlenecek. Yasal düzenlemede yer alacak "Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarıyla ilgili davalar Yüce Divan'da görüşülür" hükmü doğrultusunda mevcut davaların da bundan etkilenmesi mümkün olabilecek.

Kaynak: Habertürk

.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu haber toplam 1245 defa okundu.
YORUMLAR
GUNCEL KATEGORİSİNDEN DİĞER HABERLER
"KPSS usulsüzlüğü" polislik hayalini elinden aldı "KPSS usulsüzlüğü" polislik hayalini elinden aldı

Polis olmak için 2010'da girdiği KPSS'de yeterli puanı alamayan Murat Göçer, "usulsüzlük" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu Göçer: "Hakkım yendiği için yeterli puan alamadım. Paralel yapıya yakın olanlar bu sınavdan tam puan aldı" "2010 yılında KPSS sorularını çalarak haksız başarı sağlayanlar, benim çocukluk umutlarımı, hayallerimi ve geleceğimi çaldı"

KKTC'de halk, cumhurbaşkanı seçimi için sandık başında KKTC'de halk, cumhurbaşkanı seçimi için sandık başında

Bağımsız adaylar Eroğlu ve Akıncı oylarını kullandı KKTC Cumhurbaşkanı ve bağımsız aday Eroğlu: "Vatandaş, bugün iradesini sandığa yansıtacaktır. Sandığa yansıyan irade akşam ağır ağır belli olmaya başlar" Bağımsız aday Akıncı: "Kıbrıs Türk toplumu öyle inanıyorum ki bu akşamdan itibaren yeni bir vizyona, yeni bir anlayışa kavuşacak ve yoluna bu yeni anlayış ve vizyon çerçevesinde devam edecektir"

"İslam'ın güçlenmesini istemeyenler, Türkiye'nin de başarısını istemiy "İslam'ın güçlenmesini istemeyenler, Türkiye'nin de başarısını istemiyor"

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Karadaği: "İslam'ın güçlenmesini istemeyen odaklar, Türkiye'nin başarı elde etmesini istemiyor. Türkiye'nin elde etmiş olduğu bu başarının devamlı olmasını istemiyorlar. Erdoğan'dan daha iyisini de bölgemizde lider olarak bulamayız"

Emekliler sorunlarına çözüm bekliyor Emekliler sorunlarına çözüm bekliyor

Siyasi partilerin kendilerine yönelik vaatlerini bir taraftan olumlu bulan emekliler, intibak başta olmak üzere temel sorunlarına çözüm bekliyor Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Ergün: "Emeklimizi gerçek anlamda rahatlatacak kalıcı çözüm ise yıllardır her fırsatta dile getirdiğimiz ve halen hukuki süreçlerini işlettiğimiz intibak davamızdır. Emekli, öncelikle bunun çözülmesini tüm siyasi partilerden bekliyor" Emekli Memur-Sen Genel Başkanı Şenver: "(CHP'nin seçim bildirgesinde emeklilere dini bayramlarda iki maaş ikramiye verme vaadi) CHP, bunun için kaynağı nasıl bulacak, bunu bir yıla mahsus mu verecek yoksa süresiz mi verecek? Bunların netleşmesi lazım"

Köylülerin "ters lale" nöbeti Köylülerin "ters lale" nöbeti

-Van'ın Gevaş ilçesine bağlı Aydınocak Mahallesi halkı, Türkiye'den yurt dışına kaçırılan bitkilerin başında gelen ters lalelerin çalınmasını önlemek için nöbet tutuyor -Aydınocak Mahallesi Muhtarı Altıntaş: "Her gün bir kişi nöbet tutuyor ancak tam anlamıyla koruma sağlayabilmek için mezarlığın bulunduğu alanın ışıklandırılması gerekiyor"

Untitled Document
Kontv Milletin Kanalı
HAVA DURUMU
KONYA icin Hava Durumu
YER YER SAĞANAK YAĞIŞLI
15,2
YER YER SAĞANAK YAĞIŞLI
Nem:%35
Ruzgar:12 km/sa
Basinc:1016,5 hPa
NAMAZ VAKiTLERi
26 Nisan 2015, Pazar - Konya
imsak Gunes Ogle Ikindi Aksam Yatsi 04:23 05:54 12:55 16:38 19:44 21:07
© 2006-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Tel: 444 0 155 | Faks: (0332) 350 43 04
konhaber.com bir anmeg kuruluşudur.
sanalbasin.com üyesidir     Tasarim ve programlama : Temel Bilişim