Bahar alerjisine dikkat - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
Bahar alerjisine dikkat
Dr. Mevlüt Dalkıran
  • Dr. Mevlüt Dalkıran

  • 15.04.2018 13:57

Güneşin yüzünü gösterdiği, doğanın tekrar canlandığı ve değiştiği bu günlerde polikliniğimizin hasta portföyü de değişiyor. Viral üst solunum yolları enfeksiyonları azalırken, allerjik hasta sıklığı artmaya başladı. Şehir hayatının getirmiş olduğu hava kirliliği, kalabalık yaşam, kötü beslenme gibi problemlerin yanı sıra birde baharla birlikte polenlerin artmış olması allerjik hastalıkları tetikliyor. Çimen, ot, çiçekler ve polenler bu mevsim için en önemli tetikleyicilerdir. Özellikle rüzgarlı havalar bu etkiyi daha çok artırıyor.

Eğer çocuğunuzun burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşuruk, gözde sulanma ve kızarık şikayeti oluyorsa, allerjik selam dediğimiz elini sık sık burnuna atıp kaşıyorsa, solunum sıkıntısı ve nefes darlığı oluyorsa bu günlerde çocuğunuza biraz daha dikkat etmeniz gerekiyor. Ailesinde allerjik hastalık ve astım öyküsü olan, sarışın ve beyaz tenli olan, renkli gözlü olan çocuklarımız risk altında... Astım tanısıyla takipli çocukların bahar döneminde atak sıklıklarının arttığını da unutmayalım.

Peki çocuklarımızı bahar allerjisinden korumak için ne yapalım? Özellikle sigaradan ve kirli havadan uzak tutalım. Rüzgarlı havalarda polen maruziyetinden kaçınalım. Çocuklarımızı sık banyo yaptıralım ve kıyafetlerini sık değiştirelim. Böylelikle polen ve diğer allerjik ajanlardan korunabiliriz. Buna rağmen şikayetlerimiz devam ediyorsa ilaç tedavisi gerekebilir ve çocuk doktorunu ziyaret etmenin zamanı gelmiş demektir. 

YORUMLAR

NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

05:31

Güneş

06:51

Öğle

12:42

İkindi

15:49

Akşam

18:21

Yatsı

19:36

Öne Çıkan Haberler!X