Amerika'nın Suud oyunu - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Güncel Haberler,Son Dakika Haberleri,Konya Haberleri
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
Amerika'nın Suud oyunu
Nurettin Bay
  • Nurettin Bay

  • 12.10.2018 18:21

Zor bir dönemden geçiyoruz. Müslümanların yaşadığı coğrafyanın tamamına yakını kan gölü haline gelmiş durumda. Kan gölü haline gelmeyen coğrafyalarda da daha farklı sıkıntılar yaşanıyor. 

“Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları dostlar edinmeyin.(Maide 51) der Cenabı Allah. Ortadoğu, Osmanlı’nın son döneminden buyana Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmenin vebalini ödüyor. 

Birinci dünya savaşında “Ortadoğu halklarına özgürlük”  sloganı ile bölgede aşiret devletleri kurduran güç, atını oynatmaya devam ediyor. Bölgenin ortasına bir çıban gibi İsrail’i koyan şer irade, 21. asra farklı bir tezgâh ile girdi. Yüz yıl önce kurdurduğu aşiretleri şimdi de boylara, soylara ayırmak istiyor. Yüzyılın başında Irak ile başlayan senaryo, Suriye, Yemen, Libya ile sürüyor.  

Kuzey Afrika’da “Afrika baharı” adıyla başlatılan fitne ateşi tüm Müslüman halkları yakmaya devam ediyor. Ancak, yaşananlardan ders çıkaramayanlar, oyunu vaktinde göremeyenler veya gördüğü halde önlem almayanlar sıranın kendilerinde olduğunu bilmelidirler. 

Yaşananlardan en iyi ders alan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Türkiye, 2010’dan beri öyle veya böyle başına çorap örmeye çalışanlar ile mücadele ediyor. Bedeli ağır olsa da fitne ile mücadele etmekten başka çare yok. 

Filmin 2018 versiyonunda sıranın Suudi Arabistan’a geldiğini görmemek körlük olur. Amerika benzer hadiselerde uyguladığı metodun aynısını şimdi Suudi Arabistan’da sergiliyor. Önce dostlukları pekiştiriyor. Amaç kendisine tam bağımlı hale getirmek. Kendisine tam bağımlı hale getirdikten sonra sahne değişecek ve gerginlikler başlayacak. Sonrası Allah muhafaza iç savaş ve… 

Bölge üzerindeki nihai hedeflerinin ne olduğu ile ilgili haritalar sosyal medyada geziyor. Suudi Arabistan’ı  birkaç parçaya ayırmaya çalışacaklarından kuşkunuz olmasın. Dün stratejik ortaklık adı altında Suud Krallığı ile flört edenler, bugün aba altında sopa göstererek, para sızdırmaya çalışıyorlar. Ülkede nakit para kalmayıncaya kadar bu böyle devam edecek. Ardından Irak ve Suriye’de olduğu gibi önce kargaşa çıkaracaklar, ardından petrol ve diğer değerli kaynaklara el koyacaklar. 

Müslüman yöneticilere de halklara da büyük görev düşüyor. Hemen “varsın beter olsunlar, onlar da Osmanlı’yı arkadan vurmuşlardı, zaten şimdi de aramız iyi değil” diye düşünmeyin. Bu oyunu kurgulayanlar dostumuz değil. Oyunun kurucusu biz değiliz. Kurucusu olmadığımız bir oyunun figüranı da olmamalıyız. Aksi halde hiç hak etmediğimiz halde bedelin bir kısmını biz ödemek zorunda kalırız. Millet olarak Suriye örneğinden ders çıkarmalıyız. 

Suud hükümetinin eksikleri, yanlışları, kusurları olabilir. Bu eksikleri, bu yanlışları, bu kusurları bizler kardeş olarak oturup konuşabilmeliyiz. “Müminler ancak kardeştir” (Hucurat 10) Onlar da bizim eksikleri, yanlışları, kusurları bizimle konuşabilmeli. 
Yahudileri ve Hıristiyanları dost edindiğimiz ve  Müslümanların birbirlerinin kardeşi olduğunu unuttuğumuz sürece bu oyunu bozamayız. 


YORUMLAR

NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

06:23

Güneş

07:50

Öğle

12:50

İkindi

15:17

Akşam

17:38

Yatsı

19:00

Öne Çıkan Haberler!X