YAZ GELDİ ALMANCA VAKTİ GELDİ! - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » Metinler
YAZ GELDİ ALMANCA VAKTİ GELDİ!
YAZ GELDİ ALMANCA VAKTİ GELDİ!
 YAZ GELDİ ALMANCA VAKTİ GELDİ!
Eklenme :30 Mart 2018 15:27

Yaz yaklaşıyor okullar kapanıyor. Bu dönemi yeni bir dil öğrenerek geçirmeye ne dersiniz? Yabancı dil öğrenmenin önemi günümüzde yadsınamaz. Bugünkü konumuzda Almancanın öneminden ve nasıl öğrenebileceğinden bahsedeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım.

Almanca Öğrenmenin Önemi
Almanya uluslararası platformda güçlü bir ülkedir ve Avrupa Birliği içerisindeki konumu sayesinde giderek güçlenmeye de devam etmektedir. Bu nedenle dünyada birçok yerde Almanca konuşulmaktadır. Ülkemizin en çok ithalat ve ihracat yaptığı ülkelerin başında da Almanya gelmektedir. Avrupa Birliği’nin desteklediği Erasmus programı ile birçok öğrenci Almanya’da eğitim almak istemekte ve bu doğrultuda başvurular yapmaktadır. Almanca öğreniminde Avrupa Birliği Ortak Dil Kriterleri kullanılmaktadır. Avrupa Konseyi birçok dilin öğrenilerek kültürlerinin yaşatılabilmesi amacıyla ortak bir sistem geliştirmiştir. Yabancı dil eğitiminde Avrupa standartlarını gösteren bu sistem günümüzde dil eğitiminde önemli bir konumda bulunmaktadır. Bu sistem toplam 6 seviyeden oluşur. A1 ve A2 seviyeleri temel, B1 ve B2 seviyeleri orta, C1 ve C2 seviyeleri de ileri düzey olarak değerlendirilmektedir. Her bir seviye 2 kurdan oluşmakta ve B1 ile B2 seviyeleri arasında ekstra bir geçiş kuru bulunmaktadır.

Almanca Ne Kadar Zamanda Öğrenilir?
Yabancı dil öğrenmek sabır gerektiren bir süreçtir. Bu durum Almanca içinde geçerli olmakla birlikte seçilecek doğru metot Almancayı kısa sürede, verimli bir şekilde öğrenmenizi sağlayabilir. Bu konuda tavsiyemiz yabancı dil konusunda uzmanlaşmış kurumlardan eğitim almanızdır. Konusunda uzman Almanca öğretmeni bulmak oldukça zorlaşmış olmakla birlikte sizlere yardımcı olacak site ve uygulamalar bulunmaktadır. Almanca dil bilgisi yapısı ve kendine has özellikleriyle birçok istisna ve kurala sahiptir. Ayrıca farklı kişiler için farklı fiil çekimleri bulunması da öğrenimi zorlaştıran sebeplerden biridir. Dilimizde, hatta birçok dilde bulunmayan artikellerde ayrı bir ayrıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni kelime öğrenirken ilk aklımızda tutacağımız artikeller olacaktır. Lakin Almanca doğru yöntem ve doğru eğitim ile kısa sürede öğrenilebilir. Ayrıca Almanca kaba bir dilde değildir. Yalnızca fonetik yapısından kaynaklanan özellikleri bulunmaktadır. Kısa zamanda Almanca öğrenmek istiyorsanız uzman bir Almanca öğretmeni ile irtibata geçerek özel ders alabilir ya da sizlere Almanca öğretmeni sunabilecek siteleri ziyaret edebilirsiniz. Yaz döneminde uygulanan yoğun programlar, standart döneme göre daha hızlı ilerlemekte ve daha etkili olmaktadır. Bu nedenle yaz ayları dil eğitimi için oldukça önemlidir.
A1 seviyesi standart kurslarda 108 ders saatinde tamamlanabilmekte ve bu ortalama 2-3 aya tekabül etmektedir. Fakat alacağınız özel dersler kısa zamanda ilerlemenizi sağlayabilir. Almanca dilinde A1 seviyesini tamamlayan bir öğrenci kendisini ve ihtiyaçlarını basit ve kısa cümlelerle anlatabilir. Bu seviye henüz Almanca konuşulabilen bir düzey değildir. Rahatça iletişim kurulabilmesi için en az B1 seviyesinin tamamlanmış olması gerekir.
Herkes yabancı dili kısa sürede öğrenmek ve hemen konuşmaya başlamak ister. Fakat yabancı dil sabır ve zaman gerektiren bir süreçtir. Hiç kimse 2-3 ay gibi kısa sürelerde yabancı dil öğrenemez ve konuşmaya başlayamaz. Bu durum Almanca içinde aynı şekilde geçerlidir. Ne kadar sürede Almanca öğrenilebileceğine gelecek olursak, bu süre kişinin kapasitesine, yaşına, konsantrasyonuna, dile yatkınlığına, ekstra verdiği emeğe ve yaşadığı yere göre değişmektedir. Almanya’da eğitim görebilecek bir düzeye gelmek istiyorsanız normal kurslarda 640 saat eğitim alarak C1 seviyesine gelmeniz gerekmektedir. Fakat özel dersler vasıtasıyla bu süreyi kısaltabilir ve öğrenim sürenizi daha makul bir düzeye çekebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Almanca
Almanca kelimeler dilimize göre oldukça uzun olabilmekte ve birçok sessiz harfi yan yana içerebilmektedir. Kelimeleri doğru yazabilmek için mutlaka yazarak ve not tutarak çalışmalısınız. Günlük tutmak ve kelime defterleri oluşturmak başlangıç için düşünülebilir. Öğrendiğiniz her kelimeyi yazmak kendi sözlüğünüzün oluşmasını da sağlayacaktır. Dinleme becerinizin gelişebilmesi için Almanca filmler izleyebilir ve müzikler dinleyebilirsiniz. Seviyenize uygun Almanca kitaplar alarak okuyabilir ve telaffuz konusunda da ilerleme kaydedebilirsiniz. Ayrıca konuşmanızı geliştirmek için de konuşma kulüplerine katılmak akıllıca olacaktır. İmkânınız varsa Almanya’da kısa süreli de olsa bulunmanız dil gelişiminize katkı sağlayacaktır.

Almanca Öğreniminde Yapılan Hatalar
Almanca öğrenmek için kurslara kaydolabilirsiniz, özel dersler alabilirsiniz, kitaplar ve online eğitim setlerine de sahip olabilirsiniz. Fakat yapılan en büyük hata gerçekten eyleme geçmemektedir. Almanca öğrenmeye karar verdiyseniz bir saniye bile beklemeyin. Hiçbir şey yapamıyorsanız açın sözlüğü 1 kelime ezberleyin. Eğer tam manasıyla çalışmaya başlamazsanız aylarca kurslara da gitseniz, özel dersler de alsanız, hata binlerce lira harcasanız bile Almanca öğrenemeyebilirsiniz. Bu nedenle ana kuralı unutmayın, harekete geçin! Günde belirlediğiniz saat kadar mutlaka Almanca çalışın. Hangi saatlerde çalıştığınızın hiçbir önemi yok. Hiç çalışamıyorsanız bile günde 5 dakika ile başlayın. Düzenli olarak yapılan her iş er ya da geç sonuca ulaşacaktır. Fakat düzensiz şekilde yaptığınız çalışmaların karşılığını alamayabilirsiniz.

Almanca eğitimi hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu konunun sonuna geldik. En kısa sürede Almanca öğrenmeniz dileğiyle…
Preply bloğundan ilginç yazılardan biri: https://preply.com/en/blog/2018/03/23/36-english-phrasal-verbs-for-conversation/
 
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.
Öne Çıkan Haberler!X