Su Sebili Temizliği Nasıl Yapılır ? - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » Metinler
Su Sebili Temizliği Nasıl Yapılır ?
Su Sebili Temizliği Nasıl Yapılır ?
Eklenme :24 Şubat 2017 22:09
   Su Sebili Temizliği Nasıl Yapılır ?
 
   Su sebilleri günümüzde ev ve iş yerlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Günlük hayatımızı kolaylaştıran su sebilleri, hem sıcak hem de soğuk su ihtiyacımızı karşılamaktadır. Dolayısıyla sağlık için su sebili temizliğinin de belirli aralıklarla yapılması gereklidir. Her gün su içtiğimiz sebillerin temizliği dikkatle ve titizlikle yapılmalıdır.
 
   Su sebili temizliğinde kesinlikle kimyasal temizleyiciler kullanılmaması gerekir. Kimyasal deterjan veya dezenfektanlar su sebili temizliğinde tavsiye edilmez.
 
   Su Sebili Evde Nasıl Temizlenir ?
 
   1- Öncelikle su pınarı üzerinden damacanayı çıkarıp muslukları kullanarak içindeki suyu boşaltın.
   2- Kimyasal temizleyicilerin yerine üzüm sirkesi kullanabilirsiniz. Bu işlem için 19 litrelik damacananın üçte ikisini su ile doldurup üzerine bir litre üzüm sirkesi ilave edin.
   3- Hazırlamış olduğunuz damacanayı su sebilin üzerine yerleştirip, muslukları açıp karışım halindeki suyun sebilin haznelerine dolmasını sağlayın. (Bu aşamadan su sebilinin fişe takılı ve çalışır olması gerekmektedir.)
   4- Bu halde yaklaşık olarak altı saat beklenmelidir.  Bu bekleme sırasında  belirli aralıklar ile bir miktar su akıtıp damacanadaki karışımın tamamen su sebilinin içinden geçmesini sağlayın.
   5- Bu işlemler bittikten sonra su sebilindeki sirkeli suyun etkisini ortadan kaldırmak için temiz su ile iki üç defa su sebilinizi devir daim ettirin.
   Su pınarınız temizlenmiş olarak yeniden kullanıma hazır.
  
Uzmanlar tarafından su pınarlarının 2 ila 3 ayda bir temizlenmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle su sebilinin soğuk su bölümünde ve borularında zamanla bakteri veya yosunlaşma olabilmektedir. Su sebili temizliğinde yetkili servislerden profesyonel yardım alabileceğiniz gibi kendiniz de bu temizliği yukarıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:33

Güneş

05:22

Öğle

12:58

İkindi

16:50

Akşam

20:23

Yatsı

22:03

Öne Çıkan Haberler!X