Prodüksiyon Nedir? - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » Metinler
Prodüksiyon Nedir?
Eklenme :22 Haziran 2017 13:21
Prodüksiyon Nedir?
 
Sözlükte üretim, yapım gibi kelime anlamları bulunan prodüksiyon daha çok televizyon ve sinema filmleri için kullanılan bir terimdir. Prodüksiyon içerisinde, set dekoratörü, satın alım uzmanı, set giyim sorumlusu, set tasarımcısı,  yapım yönetmeni, yönetmen, yardımcı yönetmen, yönetmen asistanı, sanat yönetmeni, görüntü yönetmeni gibi kişiler bulunmaktadır. Bunun yanında yaratıcı yönetmen, uygulayıcı yapımcı, yapım amiri, yapım yardımcısı, yapımcı yardımcısı, senarist, kameraman, kameraman operatörleri gibi bir yapım içerisinde emeği geçen tüm personel de prodüksiyon içerisinde yer almaktadır.

Bu personelin içerisinde ses kayıt teknisyeni, ses kayıt teknisyeni asistanları, resim sanatçıları, kamera kontrol personeli, kostümcü, stüdyo şefi, rol dağıtım yönetmeni, resim seçici, makyaj tasarımcısı, saç tasarımcısı, stilist gibi görevliler de bulunur. Alanında uzman kişiler arasından seçilen bu görevlilerin bir araya gelerek klip, televizyon dizisi, sinema filmi, reklam filmleri çekimi gibi görsel medyaya yönelik ürünler için oluşturdukları topluluğa yapım ekibi adı verilir. Yapım ekibi veya diğer adıyla film set ekibi uzmanlık alanlarına, uğraşlarına ve yeteneklerine göre farklı bölümlere ayrılmaktadır. Bunun aksine prodüksiyon bir bölüm değil bu bölümlerin bir araya gelmesine verilen isimdir. Prodüksiyon ekibinde ihtiyaç halinde grafik tasarım uzmanları dahi bulunabilmektedir.
 
Bu grafik tasarım uzmanları çekilecek olan filmin, dizinin, reklam filminin grafik işlerine veya web tasarım işlerine yardımcı olabilmektedirler.

Sinema, dizi, müzik ve post prodüksiyon gibi sektörlerde uzmanlaşmış bu tür ekipler sanat ve medya dünyasında farklı çalışmalara imza atmaktadırlar.


Prodüksiyon bölümü kendi içerisinde de kostüm bölümü, ses bölümü, montaj bölümü, ışık bölümü, görsel efekt bölümü, kamera bölümü, saç ve makyaj bölümü gibi ana bölümlere de ayrılmaktadır.


Bu bölümler de kendi alt bölümlerine ayrılır ve sonunda iş bölümü tamamlanmış olur. Film ekibinde bulunan kişi sayısını belirleyen bir etmen yoktur. 10 kişilik ekipler olabileceği gibi yüzlerce kişiden oluşan ekipler de olabilir. Özellikle sinema sektöründe prodüksiyon ekiplerine bulunan kişilerin sayıları binleri geçebilmektedir. Yapım ne kadar uzun soluklu olacaksa kişi sayısı ve ihtiyacı o kadar artmaktadır.Kaynak: Adtorium
 
 
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:33

Güneş

05:22

Öğle

12:58

İkindi

16:50

Akşam

20:23

Yatsı

22:03

Öne Çıkan Haberler!X