PREBİYOTİK - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » Metinler
PREBİYOTİK
 PREBİYOTİK
Eklenme :16 Haziran 2017 11:00
İnsan vücudunda sayısız birçok bakteri yaşar. Bu bakterilerin bazıları vücut için zararlı bazıları ise yararlıdır. Vücutta özellikle de bağırsaklardaki yararlı bakteriler sindirim sürecine yardımcı olurlar, tüketilen besinlerin rahat ve kısa sürede sindirilmesini sağlarlar. Bu nedenle adı her duyulduğunda korkulan bakteriler olmadan, aslında sindirim sistemi görevini doğru bir şekilde yerine getiremez. Bu durumda da birçok konudan şikâyet etmeye hazırlıklı olmalısınız. Özellikle bağırsakların işleyişi olumsuz anlamda etkilenecek ve bağışıklık sisteminizi de doğrudan aşağılara çekecektir.Yararlı bakterileri, prebiyotik ve probiyotik olarak iki şekilde adlandırmak mümkündür. Probiyotikler, sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını güvence altına alan canlı bakterilerdir. Probiyotik gıdalar ise, bu güvencenin sağlanmasına yarayan besinler olarak tanımlanabilir. Prebiyotikler, probiyotiklerden farklı olarak, bağırsaklarda yaşayan artık korkmadığınız yararlı bakterilerin sayısını ve aktivitesini arttıran ve sindirilmeyen bileşenlerdir. Prebiyotik gıda, içerisinde prebiyotik bileşen içeren gıda ürünüdür. Bu gıdalar, sanılanın aksine süt ve süt ürünlerinde bulunmaz. Prebiyotik besinler, daha çok karbonhidrat grubunda yer alır. Bunlar, tahıl ürünleri, soğan, muz ve kuru baklagillerdir. Yani bilinenin aksine, prebiyotik yoğurt ya da prebiyotik süt diye bir şey yoktur.  Dolayısıyla prebiyotik toz, prebiyotik ilaç gibi tanımlamalar yapmak doğru değildir. Prebiyotik ilaçlar tek başına piyasada yer almazlar, synbiyotik adı verilen hem probiyotiği hem de prebiyotiği içinde barındıran ilaçlar mevcuttur. Prebiyotikler, probiyotiklerin doğru çalışması için vücutta bulunması gereken gıda bileşenleridir, demek mümkündür. Probiyotikler, prebiyotikler ile birlikte bağırsak florasını ve aktivitesini olumlu yönde etkileyerek, bağırsak çalışımını düzenlemekte, birçok mineralin emilimini arttırmakta ve kötü huylu bakterilerin oluşumunu önlemektedir.  Prebiyotiklerin faydasına bakacak olursak,  bağışıklık sisteminde büyük etkilere sahiptir. Prebiyotikler probiyotikleri destekleyerek sindirim sisteminin doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
Sonuç olarak, sindirim sisteminde yaşayan mikroorganizmalar, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazlarıdır. Probiyotikler ve prebiyotikler tam bu noktada devreye girerler. Probiyotikler, canlı bakterileri ve mayaları içerirken, prebiyotikler ise bu mikroorganizmaların gelişmesi için gerekli olan, sindirilmeyen gıda bileşenleridir. Vücudunuzdaki iyi huylu bakterilerin, zararlı bakterilerle savaşması için prebiyotik ve probiyotik dengesinin kurulması gerekmektedir.  
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:33

Güneş

05:22

Öğle

12:58

İkindi

16:50

Akşam

20:23

Yatsı

22:03

Öne Çıkan Haberler!X