Mesleki yeterlilik belgesi - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » Metinler
Mesleki yeterlilik belgesi
Mesleki yeterlilik belgesi
Eklenme :20 Ağustos 2017 13:10
Mesleki yeterlilik belgesi yapacağınız mesleği icra edebilecek kapasitede olduğunuzu gösteren bir belge türüdür. Türkiye’de bazı mesleklerde bu belge zorunluluğu getirilmiştir. Bu belge sayesinde iş yeri sahipleri eleman alımlarında yetkinliği kanıtlanmış kişiler ile çalışma olanağı sağlarken, çalışanlar ise kendilerini farklı yollar arayarak ispatlama gibi bir durumun içerisine girmezler.

Her meslek için ayrı bir yeterlilik belgesi, farklı sınav koşulları ve farklı ücretlendirme söz konusudur. Ülkemizde 2015 itibari ile 34 adet mesleki yeterlilik sınav türü ve mesleki yeterlilik belgesi alabileceğiniz merkez yer almaktadır.
Mesleki yeterlilik belgesi almak için öncelikle seçeceğiniz belge ulusal mesleki yeterlilik içerisinde olmalıdır. Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları da faaliyet göstereceğiniz meslekte yer almalıdır.


Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Gerekli İşlemler
-Seçtiğiniz meslek ile öncelikle Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşuna başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için size bilkent akademi yi önerebiliriz.
-Sınav merkezi listesine ulaşarak başvuru formunu doldurmalı ve kurumun istediği evrakları hazır etmelisiniz. Aynı zamanda sınav için yapacağınız ödemenin dekontunu da kesinlikle alın.
-Yaptığınız başvuru değerlendirilerek gerekli şartları karşılıyor iseniz o halde Mesleki Yeterlilik Sınavına girme hakkına sahip olabilirsiniz.
-En önemli noktalardan bir tanesi de sınav tarihleri ve sınava yapacağınız hazırlık aşamasıdır.
-Her meslek için ayrı bir birim bulunduğundan çalışmalarınızı ve başvurunuzu ona göre yapmalısınız.
-Alacağınız belgeye göre sınavların nasıl olacağını öğrenin. Sınavlar yazılı, sözlü, uygulamalı, mülakat ya da yazılı klasik olarak belirlenmektedir.
-Eğer sınav sonucunda başarısız olursanız bu durumda başarısız olduğunuz kısımlar üzerinden tekrardan sınava girebilirsiniz.
-Sınavların tamamında başarılı olduysanız eğer gerekli kuruma giderek belgenizi alabilirsiniz.
Mesleki yeterlilik belgesi yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından verilmektedir. Mesleki yeterlilik başvurusu ise yine belge almak istediğiniz Ulusal Yeterlilik İle Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına yapılmalıdır. Hem teorik hem de performans üzerinden yapılan sınavlar sonucunda başarılı olan adaylar Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanırlar. Aynı şekilde mesleki yeterlilik kimlik kartı da hazırlanabilmektedir.
Not: Şunu unutmayın ki Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları ile Eğitim Kurumları tamamen birbirinden farklıdır. İkisi de farklı kurum ve kuruluştur.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları tarafından sizlere takdim edilmektedir. Bu kuruluşlar sadece belge için sınav yapmakta ve yetkinliği ölçmektedir. Bu kurumlarda eğitim verilmemektedir.
Öncelikle hangi meslek için yeterlilik belgesi almak istiyorsanız onunla ilgili olan belgelendirme ve sınav yapacak olan kuruluşa başvuru yapmalısınız. Çünkü her kuruluş her mesleğin sınavını yapmaz. Siz kuruluşu belirledikten sonra başvuru formu, belgelendirme ücreti, kimlik ile başvuru ile kuruma gitmeli ve belirlenen sınav günlerinde ve yerlerinde başarılı olmak için elinizden geleni yapmalısınız.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Avantajları Nelerdir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi avantajları arasında hem çalışan hem de işveren için artı yönler yer almaktadır.
Çalışan için Mesleki Yeterlilik Belgesi almak çalıştığınız meslekte ki eksiklerinizi tamamlamak için harika bir fırsattır.
İşveren için Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunan çalışan, direk gerekli pozisyona yerleştirilerek nitelikli eleman alımları sağlanmaktadır.
Eğer sizinde iş yeriniz varsa Mesleki Yeterlilik Belgesi olan bir elemanı işe alırsanız çalışanın sigorta priminin iş veren payında ki kısım işsizlik sigortasının fonundan karşılanarak işverenler yüzünü güldürmektedir.
İş dünyasında özellikle son yıllarda en çok aranan nitelikler arasında Mesleki Yeterlilik Belgesi gelmektedir. Rekabeti ve verimliliği artıran bu belge sayesinde işsizlik büyük oranda azalmakta ve ülke ekonomisine katkı sağlanmaktadır. Bu sayede de insanların yaşama standartları da yükselmektedir.
Ayrıca iş verenler işe aldıkları çalışanları istihdam ettikleri takdirde 48 aya kadar işveren prim desteği almaktadır. Bu çıkan karar ile Bakanlar Kurulu 31.12.2020 yılına kadar bu prim desteğinin devam edeceğini 2015/8321 sayılı karar ile açıklamıştır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Kimlere Verilmektedir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi, Ulusal mesleki yeterliliklere bakılarak belirlenen bazı meslekler için verilen bir belgedir. Mesleki yeterliliği belgelendirmek isteyen kişiler yukarıda belirttiğimiz yerlere başvuru yaparak ve gerekli aşamaları geçerek bu belge hakkına sahip olabilirler. Mesleki Yeterlilik Belgesi girdiğiniz yazılı, sözlü, mülakat ya da diğer sınav türü ile yapılarak verilmektedir.
Birden Fazla Yeterlilik Belgesi Alabilir Miyim?
Birden fazla yeterlilik belgesi alımı mümkün olmaktadır. Ulusal Yeterlilik Sistemine göre siz de birden fazla yeterlilik belgesi alabilirsiniz. Belge sahibi olmak istediğiniz mesleğin yeterlilik sınavına girerek başarılı olursanız bu durumda yatay geçiş sayesinde farklı bir ulusal yeterlilik ya da farklı bir seviyede ki mesleğin yeterlilik belgesine sahip olabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesini Hangi Kurum Verir?

Mesleğiniz için yeterlilik belgesi almaya hak kazandınız bu durumda Türkak tarafından akredite edilen kurumlardan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan kuruluşlar belgenizi vermektedir. YKB yani Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları dahilinde siz de gerekli sınavlara girip başarılı olduktan sonra Mesleki Yeterlilik Belgesini düzenlettirmek için bu kurumlara başvurmalısınız.
Mesleki yeterlilik belgesi fiyatları ise sınavı yapan ve belgelendirme sağlayan merkezler tarafından belirlenerek kişilere duyurulmaktadır. Fakat şunu bilmelisiniz ki her mesleğin ve kurumun düzenlediği sınavlar ücret olarak farklılık göstermektedir. Bu sebeple siz de fiyatlar konusunda başvuru yaptığınız kurum ile görüşmelisiniz.

Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu Var Mıdır?

Bakanlık tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli olan meslekler için Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Yeterlilik belgesi alınması gereken sektörler arasında İnşaat, Metal, Elektrik ve Elektronik, Enerji, Otomotiv gibi sektörler yer almaktadır. Bu sektörler içerisinde yer alan bazı tehlikeli meslekler için Mesleki Yeterlilik Belge zorunluluğu bulunmaktadır.
Yukarıda ki dallarda yer alan meslekler arasında ki kişiler eğer bir yerde bu belge olmadan çalışır ise bu durumda iş verene her işçi başına 500 TL idari para cezası verilmektedir. Eğer sizinde henüz Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan ve zorunluluk gerektiren meslekler arasında ki işçileriniz varsa belge masrafları için Bakanlar Kurulu belirlenen miktarı geçmemek kaydı ile sınav ücretini İşsizlik Sigortasaı Kanunda belirtilen yasaya göre İşsizlik Sigortası Fonundan karşılayarak yardımcı olmaktadır.

Hangi Durumda Mesleki Yeterlilik Belgesi Şartı Aranmaz?

Mesleki Yeterlilik Belgesi 3308 sayılı Mesleki Eğitim kanununa göre eğer ustalık belgesine sahipseniz, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan mesleki ve teknik eğitim okullarından mezun ya da mesleki ve teknik eğitim veren üniversitelerin bölümlerinden mezunsanız bu durumda belge şartı aranmaz. Aynı zamanda diplomanızda veya ustalık belgenizde bu belirttiğimiz alanlarda ve dallarda çalışanlar için Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmamaktadır.
Mesleki Yeterlilik için kalfalık, çıraklık, İŞKUR’dan aldığınız belgeler, meslek eğitim kursları ve UMEM kurslarından aldığınız belgeler geçerli belgeler değildir. Kesinlikle yukarıda belirttiğimiz gibi bu konuda sınav ve başvuru yapacağınız kurumlara giderek başvuru için gerekli belgeleri tamamlayarak Mesleki Yeterlilik Belgenizi alabilirsiniz.
Aksi halde belirttiğimiz bu meslek ve özel kurs belgeleri ile Mesleki Yeterlilik Belgesi denk olmaz.
Mesleki Yeterlilik Sınavı farklı sınav tiplerinden oluştuğu için performansa dayalı, teorik bilgi ve mülakat şeklinde yapılabilmektedir. Sınav sisteminde A1 ve A2 birimlerini geçmeniz gerekmektedir.

Örneğin A1’de İş sağlığı ve güvenliği hakkında sınav yapılırken, A2’de ise mesleğinize yönelik sökme takma gibi işlemlerle ilgili sorular yer almaktadır.
Not: Şunu unutmayın ki sadece bir tanesini geçtiniz ve diğerinde kaldınız ise geçtiğiniz sınavın geçerlilik süresi 12 ay olmaktadır. Bu süre zarfında kaldığınız sınavdan geçemezseniz yeni baştan ikisine de girmeniz gerekmektedir.
Daha detaylı bilgi almak için http://bilkentakademi.com/mesleki-yeterlilik-belgesi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 
 
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:32

Güneş

05:21

Öğle

12:58

İkindi

16:50

Akşam

20:22

Yatsı

22:03

Öne Çıkan Haberler!X