İş Avukatı Hangi Davalara Bakar? - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » Metinler
İş Avukatı Hangi Davalara Bakar?
Eklenme :18 Nisan 2017 23:02
İş Avukatı Hangi Davalara Bakar?
İş avukatı dendiğinde akla ilk gelen; ticari işletmelerin, ticari faaliyetlerini gerçekleştirmeleri sırasında çıkarlarının korunması ve herhangi bir anlaşmazlık halinde gerekli davaları açarak takip eden avukatlar olmaktadır. Oysa uygulamada iş hukukunun içeriği çok daha farklıdır. İşçi ve işçinin sürdürmekte olduğu iş ile ilgili yaşadığı sorunlar iş hukuku kapsamına girmektedir. Bu durumda; iş avukatlarının da görev kapsamları iş hukuku kapsamına giren konular olarak belirlenmektedir. Bu yaklaşımla yola çıkarak bir tanım yapılacak olursa; işçinin haklarının işverene karşı savunulması işini yapmak amacıyla devreye giren avukatlara iş avukatı denebilir. Aslında avukatın durduğu tarafa göre her iki tanım da geçerlidir.
İş avukatının niteliği, hangi tarafta olduğuna göre belirlenebilir. Ticari işletmeleri temsil görevini üstlenen avukatlar için ilk tanım geçerliyken; işçi haklarını koruma görevini üstlenen avukatlar için ikinci tanım geçerlilik kazanmaktadır.

Ticari faaliyetlerin yoğun olarak görüldüğü Kayseri avukat ihtiyacının da en fazla olduğu illerden biridir. Gerek ticari işletmeler ve gerekse haksızlığa uğradığını düşünen işçiler iş avukatlarına başvurarak anlaşmazlıkların çözümü konusunda destek almaktadırlar.
İşçi ile işveren arasında ortaya çıkan sorunlarda her zaman işverenin haklı olduğu yaklaşımı doğru olmadığı gibi her zaman işçinin haklı olacağı yaklaşımıyla hareket etmek de doğru olmayacaktır. Hatta bazı durumlarda, işçinin maruz kaldığı haksızlığa neden olan bir başka işçi de olabilmektedir. Bu tür durumlarda; iş avukatı hem mağdur olan tarafın haklarının savunulmasını üstlenecek hem de mağdur eden tarafa karşı gerekli yaptırımın uygulanması için gerekenlerin yapılması yönünde hareket edecektir.

Kayseri iş avukatı konusunda ortaya çıkan ihtiyaçlara bakıldığında; iş hukuku kapsamına giren konuların çözümü amacıyla avukatlara başvurulabildiği gibi; ticari işletmelerin ticari faaliyetlerini gerçekleştirmeleri sırasında ortaya çıkabilen anlaşmazlıkların çözümü konusunda da iş avukatlarına ihtiyaç olabilmektedir. Bu noktada; anlaşmazlığa konu olan durumun hangi kapsama girdiğinin irdelenmesi ve başvurulacak avukatın uzmanlık alanının ona göre belirlenmesi yararlı olmaktadır. İşçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıklar iş hukuku kapsamında değerlendirilirken; ticari faaliyetlerle ilgili konular ticaret hukuku kapsamına girmekte ve mahkeme yönlendirmesi de buna göre yapılmaktadır.
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:33

Güneş

05:22

Öğle

12:58

İkindi

16:50

Akşam

20:23

Yatsı

22:03

Öne Çıkan Haberler!X