EDM Makinalarında Mitsubishi Teknolojisi - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » Metinler
EDM Makinalarında Mitsubishi Teknolojisi
EDM Makinalarında Mitsubishi Teknolojisi
 EDM Makinalarında Mitsubishi Teknolojisi
Eklenme :29 Mart 2018 11:37

Endüstriyel üretimde parça işleme aşaması, en önemli ve aynı zamanda en zorlu üretim safhalarının başında geliyor. Elbette pek çok parçanın kolaylıkla işlenebilmesini sağlayan, teknik donanımı ile beklentileri karşılamayı başaran makinalar üretildi. Halen bu makinaların teknoloji yardımı ile geliştirilmesine devam ediyor. Ancak işlenmesi zor olan parçalar için de alternatif çözüm sunan makinalar geliştirilmeye çalışılıyor.
Bu makinalara verilebilecek en güzel örnek electric discharge machine olacaktır. Bu makine kısaca EDM olarak biliniyor. Klasik teknikler kullanılarak işlenmesi güç olan parçalara şekil vermek ya da farklı bir amaçla işlemek için kullanılan EDM makinalar, diğer makinaların sahip olmadığı, sıra dışı bir mekanizma ile çalışıyor. Ülkemizde en sık kullanılan ise mitsubishi edm makinaları oluyor.

EDM Makinaları Nasıl İşler?
Bu makinalarda iletken bir sıvı bulunuyor. Bu sıvı içerisinde erkek parçaya elektrik akımı veriliyor. Bu akım neticesinde erkek parça, dişil parçayı istendiği şekilde yani verilen komut neticesinde işliyor. Çünkü verilen elektrik neticesinde elektrik arkları, metal parçayı buharlaştırıyor ve bu teknik ile parçanın istendiği şekilde işlenmesini sağlıyor. Yani EDM makinalarını temel işleyiş prensibi elektrik akımı üzerine kurgulanmış durumda… Bu makine çeşitleri “elektroerozyon” prensibi çerçevesinde işliyor.

Aslında bu tekniğin bulunması 1943 yılına dayanıyor. Rusya’da araştırma yapan bir grup araştırmacı, kıvılcım atlamasının metallerin birbirini aşındırabileceğini tesadüfen keşfettiler. Bunun üzerine yapılan bir dizi geliştirme çalışması ile EDM makinaları üretildi. Ancak bu makinaların üretilmesi için yapılan araştırmalar uzun yıllar devam etti ve EDM makinası ilk kez 1980 yılında üretildi.

Makinada bulunan özel sıvı ise elektro erozyon sıvısı olarak adlandırılıyor. Bu sıvı oksidasyona dayanıklı olduğundan metal parçalar ile temasında herhangi bir sorun yaşanmıyor. Düşük viskoziteli ve yüksek alevlenme noktasına sahip olan bu sıvı kokusuz ve EDM makinalarında kullanılması için özel olarak geliştirilmiş bir sıvı olma özelliğine sahip.

EDM Makinasında Mitsubishi Farkı Ne?
Bu cihazları en çok geliştirmeyi başaran markalar arasında kuşkusuz Mitsubishi ön plana çıkıyor. Çünkü uzun süre bakım gerektirmeyen bir donanıma sahip olan makinaları üretmeyi başardı. Aynı zamanda makinaların rakipleri ile kıyaslandığında daha hızlı olduğu ve daha kolay kullanılabilecek bir dizayna sahip olduğu da göze çarpıyor. Markanın ürün modellerini internetten de inceleyebilirsiniz. Ayrıca ikinci el makine olarak da markanın üstün teknoloji ile geliştirilmiş EDM makinası modellerine sahip olmak mümkün olabiliyor. Eğer yeni bir EDM ihtiyacınız varsa, önceliğini mutlaka bu markanın ürünleri olmalı…

Kaynak: https://www.exapro.biz.tr/metal-takim-tezgahlari-edm-dalma-erezyon-makineleri-c151/
 
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.
Öne Çıkan Haberler!X