E Defter Nedir? - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » Metinler
E Defter Nedir?
Eklenme :18 Nisan 2017 23:01
E Defter Nedir?
Vergi usul kanunları ve TTK göre zorunlu olarak tutulması gereken, gerekli bilgilerin yazıldığı kayıtlara e defter denilmektedir. E defter nedir? diye merak edenlere söylenecek en kısa yol, elektronik kayıtların hepsini kapsayan sistemdir. Genel Tebliğlere göre, elektronik şekilde tutulan kayıtlar, kağıda yazılamaz ve kayıt üzerinde tutulamazlar. Elektronik Defter Tebliği’nde bulunan şartları taşıyan kişiler (gerçek ve tüzel), bu defteri tutmaya hak kazanmaktadır. Digital planet ortamlarında tutulan bu kayıtlar, bir çok yarar sunmaktadır.

E-Defter Beratı
Başkanlığın belirlediği standartlara uygun bilgileri içeren ve ilgili kişiler tarafından onaylanan elektronik postalara e-devlet beratı denilmektedir. Elektronik imzası ya da mali mühür bulunan dosyalar, mükellefler ile saklanmaktadır. Kullanıcılar beratlarını webservis veya GİB uygulamasıyla ücretsiz şekilde iletebilirler. GİB sisteminde sorunlar oluşması, verilen sürenin bitmesi, verilerin uygulamaya yüklenememesi durumunda zaman damgaları eklenebilmektedir. Zaman damgası, beratlarda ispat ve kanıt olarak kullanılmaktadır. Her beratta kullanılan zaman damgaları kontör diye adlandırılmaktadır. Bir sorun olmadığı takdirde zaman damgası kullanmak zorunlu değildir. Ancak kullanıcılar isteğe bağlı olarak ekleyebilir. Gerçek kişiler, mali mühür ya da elektronik imza ile, tüzel kişiler ise, mali mühür ile internet üzerinden e deftere kayıt olabilirler.  Ayrıca posta yolu ile de başvurular yapılmaktadır. Kendi yazılımları aracılığıyla başvuruda bulunmak isteyen firmalar, Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden yazılım onayını aldıktan sonra, kağıt ile başvuru yapabilir. Mükellefler, gönüllü olarak bu uygulamaya geçmek isterse, gerekli adresten başvuruda bulunabilir. E fatura kullanıcısı olma zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu sayede e fatura kullanmadan da başvuru yapabilir ve e defter uygulamasını kullanabilirsiniz. E defter nedir? diye merak edenler, bu yazı sayesinde bilgi sahibi olabilirler. İptal etmek isteyen kişiler ise, zorunluluk kapsamına giriyorsa iptal edemezler. Fakat gönüllü kişiler Gelir İdaresi Başkanlığına, neden iptal etmek istediklerini uygun bir dille yazarak dilekçe olarak gönderebilir. Başvuru yapılırken bilgilerin yanlış girilmesi veya değişmesi durumunda düzeltilerek, Ankara da bulunan hizmet binasına dilekçe ile birlikte gönderilmektedir. Bu sayede bilgilerin güncellenmesi yapılmaktadır. 
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

04:30

Güneş

05:59

Öğle

12:55

İkindi

16:37

Akşam

19:39

Yatsı

21:01

KONYA için hava durumu
az bulutlu
17 °C
az bulutlu
Nem:%30
Ruzgar:9 km/s
Basinc: 884 hPa
Öne Çıkan Haberler!X