CDN servislerinde lokasyon sayısının getirdiği avantajlar - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » Metinler
CDN servislerinde lokasyon sayısının getirdiği avantajlar
CDN servislerinde lokasyon sayısının getirdiği avantajlar
 CDN servislerinde lokasyon sayısının getirdiği avantajlar
Eklenme :18 Ağustos 2017 12:27

İnternet omurgası her ne kadar global bir ağ olsa da, kullanıcıların kendilerine en yakın sunucuya bağlanmaları esas protokoldür. Yani, örneğin; İstanbul’dan internete girdiğinizde, veri merkezi İstanbul’da bulunan sitelere daha kolay erişirsiniz. Zira yönlendiriciler ve ara sunucular olmaksızın gerçekleşen bağlantı, daha kısa bir hatta çok daha hızlı sağlanır. Oysa aynı sitenin Hollanda’da bir sunucuda yer alması, Türkiye’den bağlananlara daha yavaş bir bağlantı sunacaktır. Cdn, en çok bu özelliği ile öne çıkar, zira cdn servisi çok noktalı bir yayın yaparak kullanıcıyı kendisine en yakın kaynağa yönlendirir. Teknoloji itibariyle cloud server da hemen hemen aynı sonucu vaat eder ki, zaten cloud server icadının nedenlerinden bir tanesi ve en önemlisi çok lokasyonlu hizmet verebilmektir.

Cdn ile elde edilen çok lokasyonlu barındırma hizmeti, yalnızca yakınlık bakımından değil, kaynak kullanımı yönetimi bakımından da bir takım avantajları sağlamaktadır. Cdn servisi, cloud server üzerindeki yüke bağlı olarak, bağlantı protokolünü birden fazla kaynağa yönlendirebilirki, bu durumda meşgul sunuculardan yayın beklemek yerine uygun sunuculardan veri çekilebilmektedir.
Bu özellikleri ile çok lokasyonlu cdn kullanıcılara ve site sahiplerine çok ciddi 2 unsuru sağlar.
  • Bağlanabilirlik (Connectivity)
  • Hız
Eğer doğru planlamış çok lokasyonlu bir cdn servisi kullanıyorsanız, ayrıca cloud server avantajlarına ek olarak güvenlik de elde edebilirsiniz. Maskeleme yapan CDN servisi hizmetleri sayesinde, veri transferinin kaynağı tamamen gizli hale getirilebilir. Bu durumda DDOS dahil olmak üzere sunucunuza yapılacak tüm saldırılar engellenirken, yasaklı robotların sunucu kaynaklarınızı tüketmesi de engellenebilir. Yani çok lokasyonlu CDN Servisi aynı zamanda güçlü bir güvenlik alt yapısını da kullanıcılarına sunmaktadır.

Bu noktada site sahiplerinin endişesi; çok lokasyon dendiğinde birden fazla sunucuyu yönetmek durumunda kalacaklarını düşünmeleridir ki, bu doğru değildir. Cdn, cdn servisi sağlayan firma tarafından tek bir hizmet şeklinde sunulur ve ek bir uğraş gerektirmez. Sahip olduğunuz cloud server otomatik olarak kaynakları yönetir ve size yalnızca hızın ve kesintisiz yayının keyfini sürmek kalır.
 
 
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:33

Güneş

05:22

Öğle

12:58

İkindi

16:50

Akşam

20:23

Yatsı

22:03

Öne Çıkan Haberler!X