TYB Konya Şubesi yazarları ve üyeleri müzeleri gezdi - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » KÜLTÜR-SANAT

TYB Konya Şubesi yazarları ve üyeleri müzeleri gezdi

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından “Yazarlarımız Müzeleri Geziyor ve Yazıyor” başlığı altında daha önce kamuoyu ile paylaşılan etkinlik takviminde belirtilen müze gezi programı düzenlendi. Etkinliğe, Konya’daki yazarlar ve Türkiye Yazarlar Birliği çalışmalarını takip eden misafirler ilgi gösterdi.
TYB Konya Şubesi yazarları ve üyeleri müzeleri gezdi
Eklenme :13 Mayıs 2018 10:30
Programın ilk durağı Karatay Çini Eserler Müzesi idi. Burada katılımcılara Etnografya Müzesi uzmanlarından Ali Akyıldız çeşitli bilgiler verdi.

Akyıldız, müzenin aslında Selçuklular döneminde Celaleddin Karatay tarafından yaptırılmış medrese yani bir anlamda üniversite olduğunu söyledi.

Müzenin bölümlerini tek tek gezen katılımcıların sorularını da cevaplayan Akyıldız, İslam sanatının resim anlayışına çok sıcak bakmadığını, resmin bazı örnekler dışında genellikle dini mimarilerde kullanılmadığını söyledi. Kubadabad Sarayı’ndan elde edilen kalıntılarda yer alan sanat eserleri hakkında bilgi verdi.

Programın ikinci durağı İnce Minare Taş ve Ahşap Eserler Müzesi idi. Tarihi yapı hakkında bilgi veren Ali Akyıldız, bu yapının 1265 yılında, hadis ilmi öğretilmek amacıyla yapılmış bir medrese olduğunu, taç kapı bölümünde Yasin ve Fetih Sȗrelerinin yazdığını söyledi. Daha sonra müzenin içi gezildi. İçeride Selçuklu döneminden kalan eserler hakkında bilgi verildi. Akyıldız, 13. yüzyılda medresenin ortasındaki havuza künklerle su getirildiğinden bahsederek Türklerde şehirciliğin ne kadar gelişmiş olduğuna vurgu yaptı. Ayrıca Selçuklu kabartma resimlerin olduğu bir kalıntının arkasındaki Bizans izlerini göstererek Selçukluların kendilerinden önceki sanat eserlerine de saygı duyduğunu, kendinden öncekini yok etmek yerine, kültürünü ve üslubunu ekleyerek yeniden kullanmayı tercih ettiğini söyledi. Müzede kanatlı melek kabartmaları, çift başlı kartal kabartması, hayat ağacı ve ejderha kabartmaları katılımcıların oldukça ilgisini çekti. Bu müze gezisinin tamamlanmasının ardından Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi üyesi olan Eğitimci-Yazar Hasan Bayraktar, Ali Akyıldız’a verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederken, Karatay ve İnce Minare medresesi hakkında bilgiler içeren çocuklara dönük yazdığı romanlarını hediye etti.

Katılımcılar, Konya Arkeoloji Müzesi ve Mevlana Müzesi’ni gezerek programı tamamladılar.

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Acıyan, TYB Konya Şubesi Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten adına “TYB Konya Şubesi olarak Konya’mızdaki müzeleri ve müze ziyaretini gündeme getirmek istediklerini, müzelerin halkımızda özellikle gençlerimizde aidiyet duygusunu geliştirmede ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştıklarını, kültürümüzün köklerini unutmamamız gerekli olduğunu vurgulamak istediklerini belirttikten sonra katılımcılara ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür etti.”
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X