Öğretmenlere sınav "sıralama/eleme" amaçlı değil - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » EĞİTİM
Öğretmenlere sınav "sıralama/eleme" amaçlı değil
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, Öğretmen yeterlikleri kapsamında 4 yılda bir yapılacak sınavın, bir seçme, eleme veya bir sıralama sınavı değil, öğretmenlerin mevcut durumunu tespit çalışması olduğunu bildirdi.
Öğretmenlere sınav
Eklenme :19 Haziran 2017 11:38
Aktekin, Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) internet üzerinden yapılan yayınında, öğretmenleri, Öğretmen Strateji Belgesi'ne ilişkin bilgilendirdi. 

Resmi Gazete'de 9 Haziran'da yayımlanan belgeye ilişkin, çeşitli haberlerin, yorumların yapıldığını belirten Aktekin, belgenin öğretmenlere yönelik hayat boyu öğrenme stratejisini temel alan bir anlayışla hazırlandığını ifade etti. 

Aktekin, strateji belgesinde öğretmenlik lisans programlarının yapılandırılmasından, öğretmen seçimine, performans değerlendirmeden, kariyer basamaklarına kadar pek çok başlığın bulunduğunu, amacın mesleğe uygun öğretmen istihdamını sağlamak, öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimini sürekli kılmak ile öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı ve mesleğin statüsünü güçlendirmek olmak olduğunu anlattı. 

Öğretmen yetiştirmeye yönelik programların YÖK ile iş birliği içinde yürütüleceğini dile getiren Aktekin, bu kapsamda Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu'nun tekrar toplanacağını, Strateji Belgesi'ndeki çalışmaların bir an önce başlatılacağını belirtti. 

- "KPSS yeterli değil" 

Öğretmenlik mesleğine girişte diğer memuriyetlerde olduğu gibi KPSS şartının arandığına işaret eden Aktekin, "Fakat bir bireyin iyi ve nitelikli öğretmen olup olamayacağını, kişilik özelliklerini ölçmek için KPSS yeterli değil. Geçen yıldan beri mülakat uygulanıyor. Belki ilerleyen yıllarda kişilik testleri, çeşitli psikolojik testlere de tabi tutulacaklar arkadaşlarımız. Böylece sadece akademik başarısı değil, kişiliğinin ve becerilerinin de öğretmenliğe uygun olup olmadığı daha öğretmen alımında belirlenmiş olacak." diye konuştu. 

Aktekin, MEB'in öğretmen ihtiyacı verilerini kamuoyu ile paylaşacağını, böylece üniversitelerin kontenjan belirlerken, üniversite adaylarının da tercihlerini yaparken daha gerçekçi planlamalar yapabileceğini söyledi. 

- "Öğretmenlerin tamamına yakını 85 üzeri puan aldı" 

Strateji Belgesi'nin hedeflerinden birinin de öğretmenlere yönelik periyodik performans sistemi uygulanması olduğuna işaret eden Aktekin, geçen yılın haziran ayında okul idarecilerinin değerlendirmesiyle öğretmenlere yönelik pilot olarak bir performans değerlendirmesi yapıldığını anımsattı. 
Aktekin, "Geçen yılki değerlendirmede öğretmenlerin yüzde 98'ine 85 ve üzeri puan verildi. 60 puanın altında alan sadece 2 bin arkadaşımız vardı. Buna rağmen bu sonuçlar bile arkadaşlarımız tarafından eleştirildi." dedi. 

Aktekin, yeni yapılacak performans değerlendirmede sadece okul müdürlerinin değil aynı zamanda zümre öğretmenlerinin, öğrenci ve velilerin de öğretmeni belirli kriterlerle değerlendireceğini, ayrıca öğretmenin kendisine ilişkin öz değerlendirme yapacağını anlattı. 

Öğrencilerin öğretmeni değerlendirme kriterlerinden örnekler veren Aktekin, "Örneğin öğrenciler, 'Öğretmenim benimle sabırla iletişim kurar" ya da 'Öğretmenin benimle etkili iletişim kurar' gibi kriterle değerlendirecek. Okul müdürlerinin ve diğer zümre öğretmenlerinin kriterleri farklı olacak. Tüm bu değerlendirmeler, MEBBİS üzerinden alınacak. Bu değerlendirmelerin belli bir yüzdeleri alınacak ve ortaya toplam bir değer çıkacak. Biz öğretmenlerimize yönelik mesleki gelişimde bu verileri kulanacağız." bilgisini verdi. 

Bütün öğretmenlerin 4 yılda bir öğretmen yeterlikleri çerçevesinde yapılacak sınava tabi tutulmasına ilişkin de açıklamalarda bulunan Aktekin, şunları kaydetti: 

"Sınav da bize zengin bir veri sağlayacak. Biz bu verileri öğretmenlerin kişisel ve gelişim çalışmalarında politika geliştirmek ve ihtiyaç analizi için kullanacağız. Diyelim ki bir öğretmenin alan bilgisi ile eksikleri olduğunu tespit ettiğimizde öğretmenlerimizin belli üniversitelerde hizmet içi eğitimlere katılmasını sağlayacağız. 

Dolayısıyla bu öğretmen yeterlikleri kapsamında yapılacak sınav, bir seçme veya eleme veya bir sıralama sınavı değildir. Değerli meslektaşlarımızın mevcut durumunu tespit çalışmasıdır. Bu durumu tespit de ileriye dönük politika geliştirirken ihtiyaç duyduğumuz verileri bize sağlayacak. Çünkü 1 milyon öğretmenin olduğu bir sistemden bahsediyoruz. Burada hangi öğretmen arkadaşımızın neye ihtiyacı olduğunu, güçlü yönlerini, hangi arkadaşımızın gelişime ihtiyaç duyduğunu tespit için veriler gerekiyor. Bu verileri de performans değerlendirme sınavı ve yeterlik sınavı sağlayacak." 

Aktekin, Performans Değerlendirme Yönetmeliği taslağının hazır olduğunu, Maliye Bakanlığının görüşünün beklendiğini bildirdi.Semih Aktekin, performans değerlendirmenin ardından, alanlarında ihtisaslaşmış öğretmen akademilerinde eğitimlere başlanacağını sözlerine ekledi.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • önemli değil

  önemli değil

  Öğretmenlik mesleğinden olmayan idarecilerin bu gibi önemli bir konuda bırakın değerlendirmeyi yorum bile yapabiliyor olması garip değil mi
 • ahmet

  ahmet

  Eğitim de kalite ararken öğretmen den degil de en tepeden başlayarak inmek gerekli aşağıya doğru... Siz ne plan program yaparsaniz öğretmen uygulayicidir. Eğitim fakültelerinden başlarsınız. Sabah baska aksam baska kararları öğretmen almiyordur. Heralde neyse 2019 da seçim var bu sinavda iptal olur. 30 bin ö:retmen atasi yapilir. Seçime endeksli memleketim de...
 • Kerim huzurlu

  Kerim huzurlu

  Gençleri 4 yıl üniversitede okuttuktan sonra sen bu öğretmenlik mesleğine uygun değilsin demek ne kadar vicdani Peki o gençler o saatten sonra ne iş yapacak bu gencin sizlerin de evladı olabileceğini düşündünüzmü hiç Madem kalite diyor bakanlık o zaman öğretmen liselerini niye kapattı. Bence daha üniversiteye başvuru aşamasında belirlenmeli bir kişinin öğretmenlik yapıp yapamayacağı.Böylece yüzbinlerce gencin 4 yılinı ve belkide tüm ömrünü karartmamış olursunuz.mantık,kul hakkı ,adalet bunu gerektirir.
 • Baba

  Baba

  Bizi yöneten vekillere de bir sınav sistemi getirin gerçekten vekil kapasitesi varmı diye
 • Nusret

  Nusret

  Hangi kurumda boyle bir sinav var anlamiyoryz. Bu egitimin kalitesini artirmaz. Egitimcilerin sorunlarina bir yenisini ekler.
 • Konyalı

  Konyalı

  Eğitim sistemi var mı ki öğretmenlerin nerede olduğunu kontrol edeceksiniz.İlim fen matematik de neymiş
 • Kaygısız

  Kaygısız

  2006 KBYS ortada. Aradan 11 yıl geçti. Önce buradaki mağduriyetler in giderilmesi gerekir.
 • Şakir

  Şakir

  Bu az bile
 • Eğitime önem veren

  Eğitime önem veren

  Vekilleri de yetiştiren, üst düzey yöneticileri de yetiştiren öğretmendir. Dolaysıyla yetiştirenleri (tüm eğitim personelini) kontrol etmek, denetlemek ve görevlerini iyi yapmalarını sağlamak, yetiştirdikleri kişilerin de iyi performans göstermelerini sağlayacaktır. Eğitim Milli politikamız olmalı, güncel siyasi polemik konusu olmamalıdır.
 • Osman Arslan

  Osman Arslan

  Sınav olacak diye öğretmen okulda ve evde sınava çalışacak. Öğretmenin asli iş nedirDers işlemek.O halde öğrenciler ne yapacak öğretmen tarafından ödevlendirilecek.Şimdi soruyorum:Öğretmeni sınav yapmak mı iyi ,plan ve programları iyşleştirip Bu işi öğretmene bırakmak mı iyi
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:46

Güneş

05:27

Öğle

12:53

İkindi

16:43

Akşam

20:06

Yatsı

21:40

Öne Çıkan Haberler!X