Nükleer Güç Santrallerinin Proje ve Kabul Yönetmeliği - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » EKONOMİ

Nükleer Güç Santrallerinin Proje ve Kabul Yönetmeliği

Nükleer güç santrallerinin modern teknolojiye uygun tesis edilebilmesi için proje onay ve tesis kabul işlemlerinin, ilgili mevzuat, standart ve şartnamelere uygun olarak yapılması veya yaptırılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi
Eklenme :18 Ocak 2019 08:15
ANKARA (AA) - Nükleer güç santrallerinin modern teknolojiye uygun tesis edilebilmesi için proje onay ve tesis kabul işlemlerinin, ilgili mevzuat, standart ve şartnamelere uygun olarak yapılması veya yaptırılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Nükleer Güç Santrallerinin Proje ve Kabul Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarınca yatırım programına alınarak yapılan ya da yaptırılan nükleer güç santrallerinin kabul işlemleri yürütülürken, kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen sözleşmeler, şartnameler, usul ve esaslar ile kamu ihale mevzuatı hükümleri bu yönetmelik hükümleriyle birlikte uygulanacak.

Nükleer güç santralleri için sistem işletmecisi ile sistem bağlantı anlaşması imzalanmış olması koşulu ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından verilen inşaat lisansı proje onayı yerine geçecek.

Tesisin ön kabulü öncesi, sistem işletmecisi ile sistem bağlantı anlaşması imzalanmış olması koşulu ile enerji iletim hattı, enerji nakil hattı, şalt sahası tesislerinin proje onay işlemleri, ilgili mevzuat uyarınca yetkili kurum ya da kuruluşlarca, Elektrik Tesisleri Proje Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde yapılacak.

Proje onayı bulunmayan nükleer güç santrallerine hiçbir şekilde gerilim uygulanmayacak. Proje onayından sonraki süreçte, ilgili mevzuat uyarınca yetkili kurum ya da kuruluşlarca ilgili enerji iletim hattı ve enerji nakil hattı kabul işlemleri Elektrik Tesisleri Kabul Yönetmeliği ile diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde yapılacak.

- Kabul başvurusu bakanlığa yapılacak

Ünite veya üniteler için verilen yakıt yükleme ve deneme işletmelerine başlama izninin alınması ve gerekli izin süreçlerinin tamamlanması ve senkronizasyonun emniyetli bir şekilde sağlanmasını müteakip ön kabul için lisans veya tesis sahibi tarafından, yönetmelikte örneği yer alan dilekçe ve "Nükleer Güç Santralleri Ön Kabul Başvuru Kapsamı"nda belirtilen bilgi ve belgelerle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına müracaat edilecek.

Lisans veya tesis sahibi tarafından sunulan başvuru kapsamı bakanlıkça değerlendirilerek kapsamın uygun ve yeterli bulunması durumunda, ilgili kurum veya kuruluşlar ile lisans veya tesis sahibine bu husus yazılı bildirilecek. Yapılan olumlu bildirim ön kabul olacak.

Kabul başvurusunda ise tam güçte çalışma izni ve işletme lisansının alınması, ünitelerin kurulumu ile senkronizasyon öncesi ve sonrası saha test ve gerekli izin süreçlerinin tamamlanmasını müteakip, lisans veya tesis sahibi tarafından yönetmelikte örneği yer alan dilekçe ve “Nükleer Güç Santralleri Kabul Başvuru Kapsamı”nda belirtilen bilgi ve belgeler ile bakanlığa müracaat edilmesi gerekecek.

Nükleer güç santrallerinde, can, mal, saha emniyeti bakımından veya esasa ilişkin önemli eksik ve özürlü işler, kabulün yapılmasını engelleyen neden sayılacak ve kabul yapılmayacak. Ancak, kabulün yapılmasına engel olan hususların ortadan kalktığının lisans veya tesis sahibi tarafından belgelendirilerek bakanlığa sunulması ve bunun bakanlık tarafından uygun görülmesi durumunda, kabul başvuru ve değerlendirme süreçlerinde izlenen iş akışı takip edilecek.

YASAL UYARI:Anadolu Ajansı tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde konhaber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

04:36

Güneş

06:03

Öğle

12:54

İkindi

16:36

Akşam

19:36

Yatsı

20:57

Öne Çıkan Haberler!X