Mimarlar sorunlar ve çözüm önerileri için bir araya geldi - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » GÜNCEL

Mimarlar sorunlar ve çözüm önerileri için bir araya geldi

Mimarlar Odası Konya Şubesi “Serbest Çalışan Mimarlar Komisyonu” Mimar Evi’nde bir araya geldi.
Mimarlar sorunlar ve çözüm önerileri için bir araya geldi
Eklenme :30 Ocak 2019 08:02 / Güncellenme : 30 Ocak 2019 08:05
Başkan Dr. Armağan Güleç Korumaz ve komisyon başkanı Yüksek Mimar Ahmet Kuştepe yürütücülüğünde yapılan toplantıda serbest çalışan mimarlar ve mimarlık ofisi sahipleri yaşadıkları sorunları dile getirdiler. Ağırlıklı olarak proje kontrol, ruhsat alımı ve iskân aşamasında süreçte yaşanan problemlerin dile getirildiği toplantıda aynı zamanda çözüm önerileri de tartışıldı. Toplantıda bürokrasiyi, yetki karmaşasını ve yönetmelikteki belirsizlikleri azaltmak ve süreci hızlandırmaya yönelik önerilerden oluşan bir taslak hazırlandı.

İlerleyen günlerde olgunlaştırılarak rapor haline getirilecek olan bu taslak, Mimarlar Odası tarafından yerel yönetimlerle paylaşılacak. Hazırlanan raporun yerel yönetimler tarafından değerlendirilmesini ve süreci izleyeceklerini belirten Mimarlar Odası Başkanı Armağan Güleç Korumaz şunları dile getirdi:

“Mimar, sadece proje için imzasına gerek duyulan bir kişi değil, yaşanabilir çevrelerin oluşmasında katkısı öncelikle aranan bir meslek insanıdır.Mimarlar Odasının temel görevlerinden biri yerel yönetimlerin ve toplumun kentsel sorunlar ile baş edebilmesini sağlayacak ortak ilke ve uygulamalara yardımcı olmaktır. Kentlerin toplumla birlikte yönetilmesinde aracı olmak ve kentsel yaşam biçiminin hayata geçirilmesine katkı sağlamaktır. Bu noktada yerel yönetimlerin de katılımcılığı benimseyen ve kentsel sorunların mutabakat ve ortak akıl ile çözülebileceğine inanan bir anlayışa sahip olması ve ona göre yapılanması gerekmektedir. Kent planlamasında yaşanan karmaşanın ortadan kaldırılmasında imar planlama süreci önemli bir yer tutmaktadır. Bu sürecin yönetimini ve uygulama aşamasını, sürekli değişen yönetmelikler fazlaca etkilemektedir. Doğal olarak bu süreçten piyasada mimarlık faaliyetlerini yürüten serbest çalışan mimarlarımız da etkilenmektedir. Biz de komisyonda serbest çalışan mimarlarımızın sorunlarını dinlemek, çözüm önerilerini üretmek ve bu önerileri de yerel yönetimlerle paylaşmak için bir rapor haline getirmek üzere bir araya geldik. Toplantının temel konuları proje uygulama, ruhsat ve iskan aşamasında mimarların yaşamış oldukları problemlerdi. Yönetmelikte belirsizliklerin yanı sıra, kontrol ve uygulama aşamasında yetki karmaşaları ve iskan alım sürecinde yaşanılan sıkıntıları tartıştık. Bu ve benzeri problemlere yönelik önerilerimizi hazırlıyoruz. Taslak olgunlaştıktan sonra yerel yönetimlerle ve basınla da paylaşacağız.  Mimarlar Odası Konya Şubesi olarak yerel yönetimlerle sürekli görüşmelerimiz devam ediyor. Ortak toplantılarda kent için yapılacaklar ve değişen yönetmeliklerle ilgili olarak bir araya geliyoruz. Konya’da yerel yönetimler her fırsatta mimarların yaşamış oldukları sorunları kendilerine iletmemizi istiyorlar. O nedenle hazırlayacağımız raporun yerel yönetimler tarafından değerlendirileceğini biliyorum. Bu çalışmanın devamında başka gündem konularıyla bir araya geleceğiz. Sonuçta Mimarlar Odası olarak kente katkı sağlamak ve meslektaşlarımızın mesleklerini icra edebilmelerinde süreci hızlandırmak amacıyla çalışıyoruz. Aynı amaçla ilerleyen günlerde diğer komisyonlarımızla da toplantılarımıza devam edeceğiz ve sonuçları paylaşacağız.”
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

04:24

Güneş

05:54

Öğle

12:53

İkindi

16:38

Akşam

19:42

Yatsı

21:06

Öne Çıkan Haberler!X