İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden milyonları ilgilendiren talimat - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » EĞİTİM

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden milyonları ilgilendiren talimat

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce yayımlanan talimatta, kayıt esnasında velilerden hiçbir şekilde para talep edilmemesi istenerek, bu konuda kanun, yönetmelik ve genelge hükümlerine aykırı şekilde işlem yapan okul yöneticileri hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağı belirtildi.
 İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden milyonları ilgilendiren talimat
Eklenme :11 Temmuz 2018 08:42
Müdürlüğün internet sitesinde, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk  Yelkenci imzasıyla yer alan talimatta, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının 17  Eylül'de başlayacağı, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarına kayıtların  ise temmuz ayından itibaren ilgili mevzuat hükümleri gereğince yapıldığı  anımsatıldı.

Talimatta, İstanbul Valiliği'ne, BİMER, CİMER, ALO 147 dilekçe ve  diğer iletişim kanalları ile yapılan başvuru ve şikayetlerde, kayıtlar esnasında  okul yönetimlerince velilerden kayıt parası veya bağış adı altında para talep  edildiği iddialarının yer aldığı aktarıldı.

Kanun değişikliği ile zorunlu eğitim süresinin 8 yıldan kesintisiz 12  yıla çıkartılmış olup, bu bağlamda Anayasa'nın 42'nci maddesinde "İlköğretim kız  ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır."  hükmünün yer aldığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Ayrıca, ilgili yönetmeliğin Birlik Gelirleri başlıklı 15'inci  maddesinin 2'nci fıkrasında, 'Birlikler, velileri hiçbir surette bağış yapmaya  zorlayamaz, okul kayıt döneminde bağış ve yardım toplayamaz. Ayrıca Bakanlık  tarafından yürütülen proje ve yapılan protokoller kapsamında okul ve kurumlarda  yapılacak faaliyetlerden ücret talep edilemez.' hükmü ve ilgili genelgede de  'Okul-aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla  karşı karşıya getirilmeyecek, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi  karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz  konusu olmayacaktır.' hükmü yer almaktadır.

Bu nedenle kayıt esnasında velilerden hiçbir şekilde para talep  edilmemesi, bu konuda yukarıda belirtilen kanun, yönetmelik ve genelge  hükümlerine aykırı şekilde işlem yapan okul yöneticileri hakkında gerekli yasal  işlemlerin yapılacağının bilinmesi ve konu hakkında okullarımıza gerekli  duyurunun yapılması hususunda gereğini önemle rica ederim."
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

05:19

Güneş

06:40

Öğle

13:01

İkindi

16:30

Akşam

19:13

Yatsı

20:29

Öne Çıkan Haberler!X