Alzheımer Gündüz Yaşam Merkezi ödüle aday - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » GÜNCEL
Alzheımer Gündüz Yaşam Merkezi ödüle aday
Karatay Belediyesince Konya'ya kazandırılan Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi Dünya Sağlık Örgütü tarafından övgüyle bahsedilerek Örnek Yaşam Merkezi olmaya aday gösterildi
Alzheımer Gündüz Yaşam Merkezi ödüle aday
Eklenme :12 Ekim 2017 15:28
Sosyal sorumluluk projeleri ile örnek olan Karatay Belediyesi Türkiye'de bir ilke imza atarak Karatay'a Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'ni kazandırdı.

Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin de desteğiyle alzheimer hastalarına umut oluyor.

Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'nde düzenlenen eğitici programlar, seminerler ve toplantılar ile hastalar ve hasta yakınları alzheimer hastalığı hakkında bilgilendiriliyor.

Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'nde hastalar uzmanlar tarafından özel tedavi sürecinden geçirilirken; yapılan boyama, hamur işi, el işi gibi sosyal aktivite çalışmaları ile de kaliteli vakit geçirmeleri sağlanıyor. Bu sene açılan Yüksek Lisans Bölümleriyle birlikte ise alzheimer hastaları emin ellere emanet ediliyor

Kısa sürede büyük başarılara imza atıldı

Tüm bu gelişmeleri yakından takip eden Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri Karatay Belediyesi tarafından Konya'ya kazandırılan Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'ni Örnek Yaşam Merkez'liğine aday gösterdi. Bu kapsamda yetkililer Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezinde inceleme yaptı. Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya NEÜ Rektörü Muzaffer Şeker, Karatay Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Uzbaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek, Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi Dernek Başkanı Figen Güney, Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Kronik Hastalıklar Yaşlı Hastalığı ve Engelliler Daire Başkanı Dr. Banu Ekinci, Sağlık Bakanlığı Yetkilileri ve Dünya Sağlık Örgütü Yetkilileri katıldı. 

Yetkililer Yaşam Merkezi'ne hayran kaldı

Sağlık Bakanlığı Konya Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'ni Dünya Sağlık Örgütü Yetkililerine örnek proje olarak sundu. Almanya, Hollanda, Danimarka, Portekiz, Hırvatistan, Kazakistan ve Türkiye tarafından sunulan projeleri tetkik etmek için ziyaretlerine başlayan yetkililerin ilk durağı Konya Yaşam Merkezi oldu. Dünya Sağlık Örgütü Yetkilileri alzheimer hastalığı görülme oranının sıklığına dikkat çekerek bu doğrultuda Türkiye'de tedavi ve rehabilitasyon noktasında önemli gelişmeler de yaşandığına dikkat çekti. Almanya, Hollanda, Danimarka, Portekiz, Hırvatistan, Kazakistan ve Türkiye'deki Yaşam Merkezlerini inceleyen yetkililer Avrupa ülkelerinin 20 yılda kat edemediği mesafeyi Konya Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'nin 2 yıl gibi kısa bir sürede kat ettiğini vurgulayarak Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'nden övgüyle bahsettiler.  Merkezi gezen yetkililer yapılan çalışmaları çok beğenerek emeği geçen herkesi tebrik etti. 

Figen Güney yetkililere sunum yaptı

NEÜ Meram Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Alzheimer Derneği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Figen Güney Dünya Sağlık Örgütü Yetkililerinin Dernek incelemesinin ardından Yaşam Merkezi'nin kuruluşundan itibaren yaptığı çalışmaları içeren bir sunum yaptı. Dünya Sağlık Örgütü Yetkililerinin Yaşam Merkezi'ne hayran kaldığını dile getiren Güney Türkiye'nin adınının artık sağlık alanında güçlü bir şekilde anıldığını söyledi. Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstütisi Nöroloji Ana Bilim Dalına bağlı Hemşirelik, Fizyoterapi, Sosyal Hizmet ve Alzheimer bölümlerinde Türkiye’de ilk defa Alzheimer hastalığına yönelik yüksek lisans bölümleri açıldığını belirten Güney; açılan bölümlerin alzheimer hastalığının tedavisinde çok önemli olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Figen Güney amaçlarının Alzheimer hastalarının huzurlu ve güvenli bir ortamda kendilerini yalnız hissetmeden kendilerini yeterli görmelerini sağlayacak fiziksel, zihinsel, psikomotor aktivitelerle desteklenmesini profesyonel ellerle sağlamak olduğunu vurguladı. NEÜ Üniversitesi tarafından açılan yüksek lisans bölümlerinin önemine değinen Güney, "Türkiye’de Alzheimer hastasının bakımını çoğunlukla aileden biri üstlenmektedir ve bu kişi çoğunlukla eş ya da kız çocuğu olmaktadır. Alzheimer hastalığının ilerleyen dönemlerinde hastalar sürekli bir bakım verenin desteğine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle bakım veren aile üyesi de ciddi bir zorlanma ve bakıcı tükenmişliği yaşamaktadır. Açılan bu bölümlerle hastalık daha emin ellerin kontrolü ve gözlem altında tutulacaktır" dedi. 

Uzbaş: Doğru bir iş yapıldı

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Karatay Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Uzbaş; Konya belediyelerinin fiziki çalışmalarını tamamladığını ve artık sosyal, kültürel ve sağlık belediyeciliği yapar konuma geldiklerini dile getirerek; Türkiye'de bir ilk olan bu projenin Karatay ve Konya açısından önemli bir yatırım olduğunu söyledi. Uzbaş, Dünya Sağlık Örgütü Yetkililerinin Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'ni Örnek Proje olmaya aday göstermesinin Belediye olarak ne kadar doğru bir iş yaptıklarını ortaya koyduğunu kaydetti. 

Yaşlılara hak ettiği bakım veriliyor

Türkiye’de ilk olarak üniversite destekli yapılan Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'nin Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli'nin katkılarıyla  Konya'ya kazandırıldığını söyleyen Mehmet Uzbaş, "Kamu kurumlarının görevi insanların işlerini kolaylaştırmaktır. 160 günde bu proje bitirildi" ifadelerine yer verdi. Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan tesisin hasta yakınları için moral olduğunu dile getiren Başkan Yardımcısı Uzbaş kurumlar arası işbirliğinin önemine vurgu yaparak; Yaşam Merkezi’nin Karatay Belediyesi, Türkiye Alzheimer Derneği, NEÜ’nün ortak protokolle meyvesini verdiğini söyledi.

Yaşam Merkezi'ni Kurumlar Arası işbirliği yeşertti

Karatay Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Uzbaş; Dernek tarafından Başkan Hançerli'ye gelen teklif üzerine hiç tereddütsüz Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'nin Konya'ya kazandırıldığını ifade etti. Kurumlar arası işbirliğinin önemini vurgulayan Mehmet Uzbaş Türkiye Alzheimer Derneği ve Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin Yaşam Merkezi'nin yükseliş serüvenindeki rolünün büyük olduğu açıklamasını yaptı.

Türkiye'nin ilk Alzheimer Yüksek Lisans Programı

Necmettin Erbakan Üniversitesi, Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubesi ve Karatay Belediyesi'nin işbirliği ile hayata geçen Yaşlı Bakım-Eğitimi Uygulama ve Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'nde önemli faaliyetlere imza atıyor. Bu kapsamda Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstütisi Nöroloji Ana Bilim Dalına bağlı Hemşirelik, Fizyoterapi, Sosyal Hizmet ve Alzheimer bölümlerinde Türkiye’de ilk defa Alzheimer hastalığına yönelik yüksek lisans bölümleri açıldı. NEÜ Sağlık Bilimleri Enstütisi Nöroloji Ana Bilim Dalına bağlı olarak açılan bölümler ile öğrencilere psikiyatrik ve nörodejeneratif bozukluklar dahil bir dizi beyin hastalığının gösterdiği temel ve deneysel sinirbilim hakkında derinlemesine bilgi sağlamak, bugünün ve yarının hastalıkları için çözüm aramada önemli bir rol oynamak isteyen bu konuda yeterliliği yüksek, kaliteli eğitmen ve akademisyenlerin yetiştirilmesi amaçlanıyor. Öğrencilere NEÜ Yaşlı ve Engelliler Eğitim-Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezinde teorik ve pratik uygulama yapıyorlar.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

05:10

Güneş

06:31

Öğle

12:49

İkindi

16:13

Akşam

18:54

Yatsı

20:10

Öne Çıkan Haberler!X