ANASAYFA Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji

Sterlin Ne Olur

04.10.2019 14:14:00

Sterlin, Birleşik Krallıkta basılan ve £ sembolü ile gösterilen bir para birimidir. İngiliz sterlini dünya üzerindeki en değerli paralar arasında bulunuyor. Hatta ABD Doları ve Euro’dan sonra gelen en değerli döviz de denilebilir. Aynı zamanda günümüzde kullanılan en eski para birimlerinden biri olma özelliğini de taşıyor. Dünya ekonomisinin ve döviz dünyasının işleyişi bakımından olmazsa olmaz bir para birimi olan Sterlin genel olarak stabil şekilde seyrediyor. Bu para birimi İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış sürecinde oldukça fazla şekilde gündeme gelmiş olan bir para birimidir.
 
İngiliz Sterlini İlk Ne Zaman Basıldı?
İlk sterlin banknotunun basılması 1694 yılında gerçekleşmiştir. İngiltere Merkez Bankası tarafından basılan bu para üzerinde ilk zamanlarda el yazısı bulunuyordu. Basılan ilk paralar 1745 yılına kadar kullanıldı. Ancak o tarihten sonra bir ve iki pound değerinde olan banknotlar da basılmaya başlandı. Basılan yeni Banknotlar da Napolyon savaşı sonrasında kaldırıldı. 1855 yılından sonra ise banknotlar belli bir sistem dâhilinde basılmaya devam etti. İngiliz Bankası üzerinde İkinci Dünya Savaşı’nın çok önemli etkileri oldu denilebilir. Bu süreçte Nazilerin sürmüş olduğu sahte banknotlar nedeni ile İngiliz Sterlini oldukça zor anlar yaşamıştır. Günümüzde ise bu risk tamamen ortadan kaldırılmıştır. Çünkü sahte İngiliz Sterlini basılmaması için yapılan çalışmalar sayesinde çok fazla teknik geliştirmiştir. Euro Dolar ile beraber en çok kullanılan para birimlerinden birtanesidir.
 
İngiliz Sterlinin Özellikleri
Sterlin İngiliz poundu şeklinde de bilinen bir para birimidir. Sterlin’e verilen diğer bir isim ise Büyük Britanya poundudur. İngiliz Sterlini majör bir dövizdir. Bu para birimi dünya piyasalarında hem çok güçlüdür hem de eski para birimi olma özelliği taşıyor. Sterlinin kısaltması GBP’dir ve bu da Büyük Britanya Poundunun kısaltılmış halindir. İngiliz Sterlinin alt para birimi ise pens ya da peni şeklinde isimlendiriliyor. Bir sterlin yüz peniye denktir ve peni de p ile gösteriliyor.  Uzun bir süredir çok değerli bir döviz olarak nitelendirilse de Sterlinin de kötü zamanlar yaşadığı olmuştur. Brexit sürecinden olumsuz etkilenen sterlin tüm sıkıntılara rağmen günümüzde hala en değerli dövizlerden biridir.
 
İngiliz Sterlini Neden Çok Güçlüdür?
İngiliz Sterlini döviz dünyasının en güçlü olan para birimlerinden biridir. Sarsılmaz bir para birimi olması ve stabil bir çizgide ilerlemesi yatırımcılarının güven içerisinde Sterline yatırım yapmasını sağlamaktadır. İngiltere Avrupa Birliğinde bulunduğu sıralarda AB’nin en güçlü ekonomilerinden biri durumundaydı. Şuanda dünyanın en güçlü 7. Ekonomisi durumundadır. Birleşik Krallığın en güçlü ülkesi durumunda olan İngiltere ekonomisinin büyük kısmını hizmet sektöründeki gelirlerle karşılıyor. Bunun yanında güçlü bir sanayisinin olması da ekonomisinin güçlü olmasında önemli bir etkendir. Tüm bu faktörler İngiliz sterlinini oldukça güçlü hale getiren nedenlerdir. Sanayi devrimine ilk geçen ülkenin İngiltere olması da sterlin açısından önemli bir etkendir. Sterlinin bu kadar güçlü bir para birimi olması da İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılmasının en büyük nedenlerinden biridir. Öyle ki İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılması diğer para birimleri üzerinde birtakım olumsuz etkiler de yapmıştır.
 
İngiliz Sterlini Yükselir Mi?
Dolar Ne Olur ile Beraber en çok aratılan konulardan biri olan sterlin yükselir mi ? Piyasalarda genelde stabil duruş sergileyen Sterlinin durumu hakkında uzmanların ortak bir fikri bulunmuyor. İngiliz Sterlinin yükselmesi ya da düşmesi çeşitli etkenlere bağlıdır. Bunların başında da İngiltere Merkez Bankası çalışmaları geliyor. Diğer faktörler arz talep dengesi, faiz oranları, politik olaylar, enflasyon durumu, sermaye hareketleri, ödemeler dengesi gibi faktörlerdir. Tüm faktörlerin tek tek incelenmesi en sağlıklı sonucu elde etmek için önemlidir.
 

DİĞER HABERLER