ANASAYFA Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Olacak ?

09.10.2019 16:22:00
 
Sigara, her yıl binlerce insanın ölümüne sebep olan en tehlikeli bağımlılıklardan birisi olarak kabul ediliyor. Günümüzde giderek yaygınlaşan sigaranın sağlığa zararları da teknolojinin gelişmeleri sayesinde ortaya konsa da bazı sigara tüketicileri halinden memnun. Fakat, belirli bir süre sonra sigaranın zararlı etkileri ortaya çıkınca anlıyorlar ki sigarayı bırakmak gerekiyor. İşte bu aşamada sigara nasıl bırakılır, sigara bırakma yolları, sigarayı bıraktıktan sonra nelere dikkat etmeli gibi çeşitli konular araştırılmaya başlanıyor.
 
Her 10 saniyede 1 ölüme sebebiyet veren sigara alışkanlığı, giderek yaygınlaşıyor. Gelişmekte olan ya da gelişmemiş ülkelerde daha sık gözlemlenen sigara tüketimi, gelişmiş ülkelere nazaran giderek de artmakta. Gelişmiş ülkelerde başta sigara olmak üzere çeşitli madde bağımlılığına karşı savaş açılmış ve tüketimler de azaltılmıştır. Fakat, Türkiye’de sigara bıraktırma uygulamaları henüz yeni başlamış ve etkileri de görülmeye başlanmıştır.
 
Sigaranın Yol Açtığı Sağlık Sorunları Neler?
 
Türkiye’de yapılan araştırmalara ve klinik bulgulara göre sigara, çeşitli sağlık sorunlarına yol açıyor. İşte onlardan bazıları;
 
 1. Midede gastrit, ülser ve mide kanseri
 2. Ağız kokusu ve dişlerde sarartı
 3. Kalp ve damar hastalıkları
 4. Ciltte sararma
 5. Kırışıklık ve cilt kanserleri
 6. Bronşların daralması sonucunda akciğer hastalıkları ve KOAH
 7. Gebelikte sigara tüketimine bağlı düşükler, erken doğumlar ve gelişimsel bozukluklar, doğum sonrası yaşanabilecek komplikasyonlar
 8. Damar tıkanmaları ve dolayısı ile felç olguları
 
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Olacak?
 
 • Sigara bırakmaya karar verdiğiniz ilk andan itibaren sigarayı 2 saat boyunca tüketmez iseniz nikotin, vücudunuzu terk etmeye başlayacaktır.
 • 6 saat sonra ise kalp atış hızınız ve kan basıncınızda olumlu gelişmeler başlar.
 • 12 saat sonra ise sigara dumanından kaynaklanan karbonmonoksit gazı, kan dolaşımınızdan uzaklaşır ve ciğerleriniz iyi bir şekilde çalışmaya balar.
 • Sigarayı bıraktıktan 2 gün sonra ise tat ve koku duyularınızda keskinleşme görülür.
 • 2 ila 12 hafta içerisinde ise kan dolaşımı iyileşecektir. Yürüme ve koşma gibi fiziksel aktivitelere bu olumlu durum yansır.
 • Nefes darlığı, hırıltı, öksürme gibi problemlerde azalma 3 ila 9 hafta sonra başlar. Akciğerlerinizin güçlendiği bu dönemde 5 yıl içerisinde de kalp krizi riskiniz yarı yarıya azalacaktır.
 • Sigarayı bıraktıktan sonraki 10 yıl içinde akciğer kanseri riskiniz de yarı yarıya inecektir.
 


Bırakmak mümkün!
 
Günümüzde zararlı tüm alışkanlıkları bırakmak için mutlaka bir yol vardır. Bu yollardan hangisini seçeceğiniz ise elbette size bağlı. Herkesin psikolojisi ve fizyolojisi farklı olduğu için bağımlılık derecesi de farklı olacaktır. Nikotin sakızları vb. gibi son derece zararlı sigara bırakma yöntemlerini elbette kast etmiyoruz. Sigarayı bırakmak için hiçbir ilaç, alet ya da ürün kullanmanıza gerek yok. Allen Carr ile siz de sigaradan tamamen kurtulabilir ve kısa süre içerisinde sağlığınızı ele geçirebilirsiniz. Kendinizi keşfedeceğiniz Allen Carr sigara bırakma programında sigara içme sebeplerinizi, bahanelerinizi ve çözüm yollarını bulabilecek ve sigarayı en kısa sürede tamamen bırakacaksınız.
 
 

DİĞER HABERLER