Anasayfa Güncel Ekonomi Spor 3.Sayfa Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Kulu'da Vefa programı hayata geçirildi

15.08.2022 11:02:00
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla başlatılan 'Vefa (Yaşlı Evde Bakım) Programı' Kulu ilçesinde faaliyete geçirildi.
“Vefa (Yaşlı Evde Bakım) Programı” kapsamında Kulu Kaymakamlığı Kulu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ekipleri ilçede 120 hanede yaşayan ihtiyaç sahibi yaşlı ve engelli vatandaşların ev temizliği ile kişisel bakımlarına ilişkin temel ihtiyaçları karşılıyor.  Bu kapsamda yaşlı ve engelli vatandaşların korunması, yaşadıkları mekanların iyileştirilmesi, psiko-sosyal destek verilmesi, kişisel bakımlarının yapılması suretiyle yaşam koşularının kolaylaştırılması hedefleniyor.

Yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın ev temizliği ve kişisel bakımlarının yapılması amacıyla biri erkek 6’sı bayan toplamda 7 personel İŞKUR aracılığıyla istihdam edilerek haneler ziyaret edilmeye başlandı.  

Kulu Kaymakamı Ali Edip Budan ise programın ilk gününde ziyaretlerde bulundu. Budan yürütülecek olan program hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, devlet olarak her türlü desteği sağlayacaklarını belirtti. 

Konhaber Muhabirine açıklama yapan Kulu Kaymakamı Ali Edip Budan ‘’ Bugün itibariyle Kulu ilçemizde Kaymakamlığımız olarak güzel bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Biliyorsunuz pandemi sürecinde gerek 65 yaş üstü yaşlılarımız, gerekse evden çıkamayan vatandaşlarımız için Cumhurbaşkanlığımızın talimatları ile Ahde Vefa grubu oluşturulmuştu. Bu gruplarda kamu personellerimiz görev almıştı. Şimdi ise biz bu Ahde Vefa gruplarımızı Cumhurbaşkanlığımızın talimatları gereği vefa gruplarına dönüştürerek özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımız olmak üzere engelli , bakıma ve ilgiye ihtiyacı olan , ilçemizdeki 120 haneye Kaymakamlığımızca evlerine ziyarette bulunacağız. Başta büyüklerimiz olmak üzere onların evlerinin temizliğinden tutun da temel ihtiyaçlarını, kişisel ihtiyaçlarını, çamaşırı, ütüsü, ihtiyaç olursa yemeğini her 15 günde bir, bu ailelerimize uğrayacağız. Kulumuzda özellikle yurtdışı ile bağlantımız olduğundan dolayı yaşlı vatandaşlarımız tek kalabiliyor.
Bilindiği üzere Yaşlı Bakım merkezimiz de son 3 yıldır kapalı , daha önce de bu tarz evlere gidiliyordu fakat son 3 yıldır bu hizmetler de yapılamıyor. Şimdi biz Kaymakamlık olarak 120 hanemizdeki yaşlı ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı ziyarete gideceğiz. Bunun için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız İŞKUR aracılığı ile 6 bayan 1 erkek toplam 7 vatandaşımıza istihdam sağlamış olduk. Şimdilik 4 buçuk aylık bir proje ve yıl sonuna kadar devam edecek. İhtiyaç olursa 1 yıl daha uzatılabilecek. Biz bu şekilde vefa gruplarımızla çalışmalara devam edeceğiz. Hem 7 personelimize bu anlamda istihdam sağlamış olduk hem de 120 hanemizin başta temizlik olmak üzere ihtiyaçlarını karşılamaya başlayacağız. 3 grup halinde tüm ihtiyaç sahibi yaşlılarımızın evlerini ziyaret edip hem kapılarını çalacağız hem hal hatırlarını soracağız hem de evinde ne ihtiyacı varsa bunları karşılayacağız. Ayrıca temizlik malzemesi ve kişisel bakım ürünleri ihtiyacı da varsa biz Kaymakamlık olarak bunları da temin edeceğiz. Bu vesile ile Cumhurbaşkanlığımıza, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza ve Kaymakamlık SYDV personelimize bu anlamda teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Evleri ziyaret edilen 69 yaşındaki Tahibe Bozkurt ve 70 yaşındaki Sedef Koç ise programdan duydukları memnuniyeti dile getirerek, Kulu Kaymakamı Ali Edip Budan'a ve emeği geçen herkese teşekkür etiler.

Ertan Özkök/Kulu

DİĞER HABERLER