ANASAYFA Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji

Bakan Koca: Şu ana kadar şüpheli bir vakaya rastlamadık

24.01.2020 14:32:00
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'de ortaya çıkan koronavirüs ile ilgili, "Vatandaşlarımızın paniğe kapılmasını gerektiren bir durum yok. Şu ana kadar şüpheli bir vakaya rastlamadık." dedi.
Koronovirüse karşı Türkiye de alarmda. Havalimanlarında önlemler alındı. Ölümcül virüsün ortaya çıktığı Çin'den gelen tüm yolcular kontrol ediliyor. İstanbul Havalimanı da önlemlerin alındığı kritik noktalardan biri. Çin'den gelen yolcular için kabul noktası oluşturuldu. Yolcular tek tek termal kamera ile kontrol edildikten sonra geçişlerine izin veriliyor.  

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'de ortaya çıkan koronavirüse karşı alınan tedbirlerle ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca'nın açıklamalarının satır başları şöyle;

"Havalimanlarında tüm önlemleri aldık"

Tüm dünyanın gündeminde Çin'den yayılan bir virüsün sebep olduğu bir hastalık tablosu var. Daha önce insanlarda görülmemiş alt tip bir virüs. Havalimanları başta olmak üzere tüm hazırlıklarımızı bu süreçte tamamladık.

Hastalıkla ilgili gelişmeleri ve yayılımını uluslararası kuruluşlarla iş birliği içerisinde yakından takip ediyoruz. Bu çerçevede tanı, önlem, olası vakada uygulanacak prosedürler, korunma ve kontrol önlemleri ile ilgili bir rehber hazırlayarak bugün yayımladık.

"Şu ana kadar şüpheli bir vakaya rastlamadık"

Çarşamba gecesinden itibaren Çin'den gelen uçuşlarla ülkemize gelen yolcuların termal kameralarla taramasına başladık. Şu ana kadar şüpheli bir vakaya rastlamadık.

Büyükçekmece'de hastaneye başvuran bir kişi Vuhan'dan geldiği öğrenilince diğer hastalardan izole edildi. Bununla alakalı birli kirliliği oluştu. Hastanın genel durumu iyi olmakla birlikte seyahat öyküsü nedeniyle biz bunu şüpheli vaka olarak kabul ettik. Gözlem altına alındı. Hastanın Çin'den birlikte seyahat ettiği diğer yolcuların hiç birinde herhangi bir bulguya belirtiye rastlanmadı.

"Numuneleri DSÖ'ye gönderdik"

Neticesi kesinleşmemekle beraber şüpheli vaka olarak değerlendirdiğimiz hastayı, talebi üzerine bu sabah ülkesine, numuneleri ise Dünya Sağlık Örgütü'ne gönderdik. Çinli kadından alınan numunelerle ilgili tetkikler sürüyor.

Şüpheli vaka her ne kadar ülkesine dönmüş olsada bu kişinin korunmasız yakın temasta olduğu kişileri taramadan geçiriyoruz. Halkımızı korumak adına her ihtimale karşı gerekli tüm tedbirleri alıyoruz.

Vatandaşlarımızın paniğe kapılmasını gerektiren bir durum yok.

Çinli kadının kafilesindeki kişilerle ilgili tedbirlerimizi de alıyoruz. Gribe göre koronavirüsün bulaşıcılığının daha düşük olduğunu biliyoruz.
 

DİĞER HABERLER