Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset 3.Sayfa Eğitim Yaşam Dünya Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

7 yıldır ambulans şoförlüğü yapan kadın ekibiyle hayat kurtarıyor

01.12.2022 11:10:00
Konya’nın Akşehir ilçesinde 7 yıldır ambulans şoförlüğü yapan 34 yaşındaki Keziban Saliha Doluküp, mesleğindeki başarılarıyla hem erkek meslektaşlarına hem de zamana meydan okuyor.
Akşehir ilçesinde yaşayan Keziban Saliha Doluküp, , Acil Tıp Tekniyseni (ATT) ve Paramedik arkadaşlarıyla birlikte 3 kadın olarak ambulansla görev yapıyor. 
Aracın temizliğini de yapıyor, motorunu da kontrol ediyor
Doluküp evli ve 2,5 yaşında bir kız çocuğu annesi. 15 yıldır sağlık sektöründe görev yapan Doluküp, yaklaşık 7 yıldır da ilçede ambulans kullanıyor. Araç kullanmayı çocukluğundan beri çok sevdiğini belirten Doluküp, ambulansa da özel bir ilgisinin olduğunu söyledi. İşini çok severek yaptığını belirten Doluküp, aracın temizliğini de yapıyor, motorunu da kontrol ediyor.
“Her gün severek işime geliyorum”
Tecrübelerini Sabah gazetesine anlatan, Keziban Saliha Doluküp, "Ambulans şoförü olmak istediğimi söyleyince ailem çok destek oldu. Evlendiğim zamanda aynı şekilde eşimde hep yanımda oldu. İşimi çok seviyorum. Her gün severek işime geliyorum.

“İlçedekiler beni 'Kaptan Abla' diye selamlıyorlar”
Zaman zaman özelikle trafikte sıkıntılar yaşadığını belirten Keziban Saliha Doluküp sözlerine şu şekilde devam etti: “Bayan olduğum için yol vermeme yada trafikte sıkıştırılma gibi sıkıntılar yaşıyorum. Ama ben işime bakıp hastamızı en kısa sürede hastaneye yetiştirmek için mücadele ediyorum.” Ambulansa aldığımız bazı hastalar, 'Ambulansı sen mi kullanacaksın?' diye şaşırıyorlar. Ama nasıl sürdüğümü görünce tebrik ediyorlar. İlçedekiler beni 'Kaptan Abla' diye selamlıyorlar. Mutluyum. Uzun süre bu işimi severek yapacağım.”
3 kadın tek ambulansta
Ambulansın tek kadın personeli Keziban Saliha Doluküp değil. Doluküp, Paramedik Saliha Gizem Gül ve ATT Lale Candan ile birlikte görev yapıyor. 3 kadın birlikte her türlü zorluğun üstesinden geldiğini söylüyor. 

“Keziban direksiyonda olunca kendimi güvende hissediyorum”
ATT Lale Candan, "Keziban ile 7 yıldır birlikte görev yapıyoruz. Bugüne kadar birlikte hiçbir sıkıntı yaşamadık.  Hatta 3 bayan olunca daha rahat oluyoruz. Gittiğimiz vakalarda da bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadık. Keziban direksiyonda olunca kendimi güvende hissediyorum. Hiçbir şekilde tedirginlik yaşamıyorum. Daha dikkatli ve özverili". 
“Bu bize cesaret veriyor”
Paramedik Saliha Gizem Gül'de, "Keziban ile çalışmaktan dolayı çok mutluyum. Kadınların gücünü birlikte çalışarak gösterebiliyoruz. Buda bize cesaret veriyor. Çok memnunum. İnşallah bir sıkıntı yaşamadan böyle devam ederiz.

DİĞER HABERLER